بازار بورس چیست؟

بازار بورس چیست؟

 بازار بورس چیست؟هر بازاری یا به طور کلی هر چیزی که نمودار داشته باشد و ما بتوانیم نمودار آن بازار را ببینیم و برای معاملات مان استفاده کنیم. در گذشته بازار بورس نامیده می شد که غالبا سهام شرکتها در آن معامله می شد .اما اکنون این بازارها آنقدر بزرگ و توسعه یافته شده اند که این نوع معاملات به بازارهای دیگر هم کشیده شده است. حال این بازار می تواند از نوع  بازار سهام باشد ،بازار کالاها باشد ، جفت ارزها یا رمز ارزها باشد و یا حتی بازارهای آتی. یعنی شما می توانید در هر کدام از این بازارها که تمایل داشته باشید اقدام به معامله کنید. و از آن کسب سود کنید، به همین دلیل بطور کلی بازار های نوین امروزی را، بازارهای مالی می نامند.

  با یک مثال ساده می توان بورس را تعریف کرد

اگر دقت کرده باشید بعضی اوقات که برای خرید به یک فروشگاه مراجعه می کنیم. برخی از این فروشگاه ها یک اطلاعیه ای به دیوار فروشگاه شان زده اند و روی آن درج کرده اند، جنس فروخته شده به هیچ عنوان پس گرفته نمی شود. در بورس دقیقا نقطه ی مقابل این وجود دارد و شما می توانید زمانی که چیزی را خریداری کرده اید،آن را پس بدهید.فقط کافی است که این قاعده را رعایت کنید که در آن زمان که شما قصد فروش در بازار را دارید،آن بازار در آن ساعت معاملاتی باز باشد و  کارگزاریها به شما خدمات ارائه دهند.

 چون درست است که گفتیم در این فروشگاه ها (بازارها)می توانید جنسی را که خریداری کرده اید پس بدهید، ولی به شرطی که آن فروشگاه باز باشد و این فارغ از آن است که آن کالایی که ما خریداری کرده ایم الان در قیمتی بالاتر از زمان خرید ما باشد یا پایین تر. در هر صورت این امکان وجود دارد که آن کالا را پس بدهیم. فقط باید بررسی کنیم که آیا در آن زمان ، آن بازار بورس باز است یا نه ؟ویا آن کارگزاری به ما خدمات می دهد یا نه؟ و همچنین اینکه آیا در ساعات معاملاتی قرار دارد یا نه؟ پس به محض باز بودن می توانید اقدام به معامله کنید.

حتما در اینجا برایتان سوال شده که کارگزاری چیست؟

کارگزاری به شرکتی گفته می شود که شما را به بازار وصل می کند.به عبارتی شما برای انجام معاملات از طریق نرم افزار و یا پلتفرم های معاملاتی دستورات معاملاتی خود را به کارگزاری می فرستید و کارگزاری آنها را به بازار منتقل می کند و برای شما تسویه می کند. حال این دستورات از هر نوعی که باشد،خرید یا فروش و یا از نوع دیگرو تنها باید از طریق کارگزاری انجام شود.

   پتانسیل کسب درآمد از طریق بازار بورس به سبک مدرن

  به طور کلی پتانسیل کسب درآمد از طریق معامله گری در بازارهای بورس به سبک مدرن فوق العاده بیشتر از بازار های بورس به سبک  سنتی است.چون در بازار های بورس به سبک مدرن محدودیت های بازارهای بورس به سبک سنتی وجود ندارد. و شما برای معاملات تان محدود به خریداران یا فروشنده ها یا کالاها و خدمات شهری یا منطقه ی خودتان نیستید.بلکه می توانید از همه ی پتانسیلی که در کشور خودمان ایران یا محدوده ی بین المللی که در مورد آنها نمادهای معاملاتی وجود دارد ، استفاده کنید و محدود به آن صف های خرید و فروش و یا محدود به منابع شهری یا حتی منطقه ایه خودتان نیستید.و این یعنی منطقه کاری شما به وسعت بازار جهانی می باشد و این عدم محدودیت پتانسیل خیلی بالایی را برای کسب درآمد ایجاد می کند.

 پس فقط کافی است که شما خوب یاد بگیرید که چه زمانی بهترین نمادها در کدام بازارهای بورس هستند و در چه زمانی بهتر است خرید انجام دهید و چه زمانی بفروشید.و اینکه بعد از رسیدن به تسلط کافی همچنین می توانید تشخیص دهید که آیا در حال حاضر باید در بازار بورس سهام فعالیت کنیم یا بازار رمز ارزها یا بازار جفت ارزها،کالایی ویا بازارهای آتی باشیم…پس هیچ محدودیتی وجود ندارد.

قابلیت دیگری که در بازارهای معاملاتی امروزه وجود دارد اهرم است که به معامله گر این امکان را می دهد که شخص معامله گر چندین برابر موجودی حساب خود اقدام به معامله کند و به همان نسبت در سود و زیان آن معامله سهیم شود.

این قابلیت در بعضی از بازارها و کارگزاری ها تا 1000 برابر موجودی حساب معامله گر نیز می تواند باشد.البته این را هم بگویم که استفاده از این اهرم های بالا نیاز به تجربه و دانش بالایی دارد که شخص بتواند بهره ی کافی را ببرد.

بازار بورس ایران

 اما مسئله ی دیگر این است که در بعضی از بازارها به خاطر یک سری محدودیت ها شما نمی توانید به صورت آنی و در همان موقع آن چیزی را که خریداری کرده اید پس بدهید .به عنوان مثال در بازار سهام کشور خودمان ایران به خاطر محدودیت هایی که هست، بعضا صف هایی برای خرید فروش وجود دارد که شما پشت این صف های خرید و فروش می مانید تا بتوانید آن سهامتان را بفروشید یا به قولی پس بدهید.اما در بازار هایی مثل جفت ارزها و رمز ارزها ، معاملات به طور آنی انجام می شوند.

  مثلا در بازار آتی کشور خودمان ایران در بازار کالایی که در حال حاضر در آن زعفران و زیره معامله می شود باز هم می توانید در بیشتر مواقع هر زمان که اراده کردید خرید خودتان را پس بدهید و به راحتی این کار را انجام دهید.

اجازه بدهید برای روشن شدن بهتراین موضوع، یک مورد را بطور ساده بیان کنیم، به عنوان مثال یک سهامی را در قیمت هزار دلار خریداری کردید و از طریق تحلیل کردن نمودار می دانستید که در آینده ای نچندان دور قیمت آن افزایش پیدا خواهد کرد. حال این قیمت افزایش پیدا کرده است و به قیمت هزار و صد دلار رسیده است و شما میخواهید بفروشید پس شما این معامله را نقد می کنید، واز این اختلاف قیمت کسب سود می کنید. این می شود معامله در بازار بورس

جمع بندی

 بازار بورس در شرایط کنونی و به زبان امروزی به بازارهایی می گویند که دارای نمودارهایی باشد که معامله گر به راحتی بتواند آن را بررسی کند و معاملاتش را روی آن انجام دهد، این معاملات میتواند از نوع خرید باشد یا از نوع فروش

مطالب برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + 15 =

سوالی داری شمارتو بده تماس می گیریم😉