بانک مرکزی ایران:از رمزارزها می توان برای پرداخت واردات استفاده کرد

بانک مرکزی ایران می گوید از رمزارزهایی کهبطور رسمی استخراج می شوند، می توان برای پرداخت واردات استفاده کرد.

بانک مرکزی ایران می گوید از رمزارزهایی کهبطور رسمی استخراج می شوند، می توان برای پرداخت واردات استفاده کرد.

شرکت های ایرانی می توانند به کمک یک استراتژی در حال توسعه برای کاهش اثرات فلج کننده تحریم های اقتصادی، از رمزارزها برای پرداخت هزینه واردات از جمله مواد خام و اولیه و محصولات الکترونیکی استفاده کنند.

ایران در حال بررسی استفاده بالقوه از رمزارزها به عنوان ابزاری برای کاهش تأثیر مخرب تحریم های اقتصادی اعمال شده توسط ایالات متحده آمریکا می باشد.

طبق گزارشی از منبع اخبار اقتصادی ایرانی به زبان انگلیسی به نام فایننشال تریبون، بانک مرکزی ایران یا CBI، به بانکها و فروشگاه های مجاز فارکس اجازه می دهد تا از رمزارزها برای پرداخت واردات استفاده کنند.

طبق چارچوب قانونی آن، رمزارزها باید فقط با ماینرهای مجوزدار استخراج شوند. دولت ایران به این عملیات استخراج به عنوان یک فعالیت صنعتی مجاز مجوز میدهد و مجریان آن باید از وزارت صنعت و معدن و تجارت، مجوز لازم را دریافت کنند.

طبق گزارش فایننشال تریبون، در اکتبر 2020، دولت ایران مقرراتی را تصویب کرد که امکان استفاده قانونی از رمزارزها برای واردات را فراهم می کند، به شرط آن که ماینرها ارزهای استخراج شده خود را مستقیماً به بانک مرکزی ایران بفروشند. در واقع ، به نظر می رسد چندین سال است که دولت ایران در حال بررسی و ساخت این استراتژی بوده است، و گزارش 2018 از سوی اتاق فکر ایران، مرکز تحقیقات مجلس، این ادعا را تایید می کند:

“به گفته کارشناسان ، یکی از راههای جلوگیری از اثرات نامطلوب تحریم های ناعادلانه، استفاده از رمزارزها برای تجارت خارجی است.”

در ژانویه سال جاری ، شهاب جوانمردی، عضو اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی ایران، از این تصمیم دولت برای استفاده از رمزارزها جهت مقابله با مشکلات تجاری در این شرایط سخت جغرافیایی-سیاسی حمایت کرد. ونزوئلا، کشور دیگری که تحت تحریم های آمریکا قرار دارد، نیز تلاش کرده است از رمزارزهایی مانند بیت کوین برای پرداخت وارداتش از ایران و ترکیه استفاه کند. به گفته جوانمردی:

 “بازگرداندن درآمد حاصل از صادرات گاز و برق در شرایط فعلی [تحریم های آمریکا] امکان پذیر نیست. دولت می تواند استفاده از مازاد برق تولیدی یا انرژی تولید شده توسط نیروگاه های کوچک برای استخراج رمزارزها و جبران منابع محبوس را گسترش بدهد. “

جوانمردی طرح ایجاد یک بازار مرکزی مشابه بازار فارکس ثانوی را پیشنهاد داد تا امکان فروش رمزارزهای استخراج شده رسمی به شرکتهای ایرانی که به دنبال واردات مواد خام و اولیه، ماشین آلات و کالاهای دیگر هستند، فراهم شود.

ساجد نیک پور، عضو کمیسیون ICCIMA ، برای گسترش صادرات غیرنفتی به این گفته استناد می کند که بخش خصوصی معتقد است استفاده از رمزارزها در اقتصاد ایران و در بخش تجارت بسیار مفید است و می تواند با کمک به واردات مواد اولیه، تولید داخلی را افزایش بدهد. نیک پور بر لزوم شفاف نگه داشتن چنین اقداماتی تاکید کرده است. طبق گزارشی در سپتامبر 2020، نمایندگان بخش خصوصی نیز از بانک مرکزی ایران درخواست کرده اند که استفاده از بیت کوین برای پرداخت واردات خودرو در جزیره کیش را تصویب کند.

علی رغم تشویق مقامات، صنعت استخراج رمزارز ایران چندین سال متلاطم بوده است. تمام مزارع غیرقانونی تعطیل شده اند، مقامات محلی، بخش استخراج رمزارز را برای قطعی های مکرر برق در ژانویه سال جاری مقصر می دانستند، و در آن زمان، کارشناسان از این استراتژی غیرعاقلانه، منحرف و قربانی کننده انتقاد می کردند.

مطالب برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 9 =

سوالی داری شمارتو بده تماس می گیریم😉