بانک کانادا: با وجود تصویب نهادی رمز ارزها، آنها بسیار پرریسک هستند

بانک کانادا: با وجود تصویب نهادی رمز ارزها، آنها بسیار پرریسک هستند--priceactiontaem.com jabalameli

به نقل از بانک کانادا، نوسانات رمز ارز، یک آسیب پذیری در حال ظهور برای سیستم مالی کانادا است، در حالی که استیبل کوین ها باعث ایجاد خطراتی برای سیستم پولی این کشور می شوند.

به دنبال فروش عمده ی رمزارزها، بانک مرکزی کانادا اظهار داشت که علی رغم تصویب دارایی های دیجیتالی مانند بیت کوین توسط سرمایه گذاران نهادی، این ارزها همچنان یک دارایی بسیار خطرناک هستند.

بانک کانادا روز پنجشنبه، گزارش سالانه ی بررسی سیستم مالی خود را منتشر کرد، که در آن مهمترین ریسک های مالی و آسیب پذیری های اقتصادی به طور خلاصه بیان شده است. به عنوان بخشی از این گزارش، بانک مرکزی توجه ویژه ای به رمزارزها کرد و اظهار داشت که نوسانات رمز ارز بعنوان یک آسیب پذیری در حال ظهور به سیستم مالی کانادا به شمار می رود:

“نوسانات قیمت ناشی از تقاضای سوداگرانه و سفته بازی، بعنوان مانعی مهم در برابر پذیرش گسترده دارایی های رمزارز به عنوان ابزار پرداخت در نظر گرفته می شود. علیرغم افزایش توجه نهادی به دارایی های رمزارز، آنها همچنان خطرناک تلقی می شوند زیرا تعیین ارزش ذاتی آنها دشوار است. “

این هشدار اندکی پس از این موضوع رخ داد که بازار رمزارز، شاهد یکی از شدیدترین سقوط های خود در طول تاریخش بود، سقوطی که باعث شد در طی چند روز، حدود 1 تریلیون دلار از ارزش بازار از بین رود. بیت کوین پس از افزایش قیمت به بالای 64000 دلار در ماه گذشته، فشار فروش گسترده ای را تجربه کرد و تقریباً قیمت 30،000 دلار را در روز چهارشنبه تاچ کرد، و این یک نقطه عطف دیگر از نوسانات شدید در بازارهای رمزارز به شمار می آید.

اما تنها نگرانی بانک مرکزی کانادا، موضوع نوسان نیست. بانک مرکزی همچنین به خطرات مرتبط با استیبل کوین ها اشاره کرد – نوعی رمزارز که معمولا توسط دارایی هایی مانند ارزهای ملی یا دارایی های مالی سنتی پشتیبانی می شود تا از نوسانات جلوگیری کند. طبق گفته این بانک، ماهیت نوسان کم استیبل کوین ها می تواند آنها را برای استفاده به عنوان وسیله پرداخت و ذخیره ارزش مناسب تر کند.

“اما استیبل کوین ها هنوز هم دارای برخی از خطرات مشابه با دارایی های رمز ارز هستند. قابل ذکر است، تا زمانی که استیبل کوین ها به طور انحصاری توسط دلار کانادا پشتیبانی نشوند، تصویب گسترده آنها می تواند مانع اجرای سیاست های پولی بانک شود و به عنوان آخرین وام دهنده عمل کند “.

بانک کانادا اشاره کرد که طی سال گذشته، رمزارزهایی مانند بیت کوین به طور فزاینده ای محبوب شده اند، به طوری که سرمایه بازار رمز ارز در ماه می سال 2021، از 200 میلیارد دلار در اوایل سال 2020 بیش از 2 تریلیون دلار افزایش یافته است. این مقام مسول همچنین اشاره کرد که با پیدایش صندوق های سرمایه گذاری محدود و صندوق های قابل معامله در بورس، رمز ارزها بیشتر در دسترس سرمایه گذاران کانادا قرار گرفته اند.

طبق گزارش قبلی Cointelegraph، کانادا یکی از اولین حوزه های قضایی در سراسر جهان است که صندوق ETF بیت کوین را تصویب کرد. در ماه آوریل، مدیر صندوق سرمایه گذاری iQ3 کانادا، یک صندوق ETF بیت کوین را از طریق مشارکت با مدیر اصلی دارایی های دیجیتالی اروپا در CoinShares راه اندازی کرد. سایر مدیران صندوق مانند Purpose Investments و Evolve Funds Group قبلاً صندوق های ETF بیت کوین را نیز راه اندازی کرده اند که این دو مورد ذکر شده از اواسط آوریل به ترتیب 3/1 میلیارد و 100 میلیون دلار دارایی تحت مدیریت داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 4 =