یافتن بهترین فرصت های معاملاتی در بازار رنج سایدوی

یافتن بهترین فرصت های معاملاتی در بازار رنج سایدوی

روند رنچ سایدوی چیست؟!

تصویر 1: رنج سایدوی

بهترین فرصت های معاملاتی در بازار رنج سایدوی کدام اند؟.در این مقاله یاد می گیرید به سادگی در این نوع بازار معامله کنید و به درآمد برسید.

پیشنهاد می کنم اگر با این نوع روند آشنایی ندارید حتما مقاله زیر را بخوانید.

شناسایی روند رنج سایدوی و چوپی + نحوه تشخیص تغییر و پایان آن

احتمال وقوع 2 اتفاق در معاملات در رنج های سایدوی وجود دارد، یا معامله شما استاپ کوچکی می خورد یا وارد سود کوچکی می شود که احتمال برابر 50%- 50% برای وقوع هرکدام از این دو حالت وجود دارد. اینگونه نتایج در چنین موقعیت های سایدوی زمانی بدست می آیند که وقت کافی برای مدیریت معاملات خود در چنین موقعیت های رنج و غیر جذابی می گذارید.

و اما بهترین تصمیم در چنین موقعیت هایی این است که کنار بنشینیم و بازار را تا زمان خارج شدن از رنج سایدوی و شروع به حرکت جهت دار، نظاره کنیم و تا خارج شدن از رنج سایدوی هیچگونه معامله ای انجام ندهیم.

تعیین سقف و کف قیمتی در بازار رنج سایدوی آکادمی پرایس اکشن جبل عاملی

تصویر 2: خروج قیمت از رنج سایدوی و جهت دار شدن حرکت قیمت

دقت به این نکته مهم داشته باشید که اگر وقت کافی برای معاملات رنج سایدوی نداشته باشید، حساب معاملاتی شما  بدلیل عدم تخصیص وقت کافی برای مدیریت پویای معاملاتتان در چنین موقعیت هایی، به سرعت به میزان مجاز افت حساب (Drawdown) روزانه خواهد رسید.

با نگاه به چنین موقعیت شکل گرفته در تایم فریم معاملاتی که بیانگر عدم توانایی قیمت در ادامه پس از برخورد و تست کردن سطح کلیدی است می توان رنج شدن قیمت را پیش بینی کرده و ورود نکرد و جلوی ضرر را با دیدن ضعف در ادامه قیمت و حرکات قیمت بسیار آرام و گیج و فاقد جهت مشخص و احتمال بالای رنج شدن آن و کناره گرفتن از معامله و صرفا نظاره گر بودن گرفت (طبق موقعیت مشخص شده با فلش و خط قرمز در تصویر 3).

عدم توانایی در ادامه در بازار رنج سایدوی آموزش پرایس اکشن جبل عاملی

تصویر 3: عدم توانایی قیمت در ادامه قیمت در مسیر LWP

درصورت مشاهده 3 شرط زیر، چنین رنج سایدوی یی قابل تشخیص خواهد بود:

  1. حرکات قیمت، کند و بی رمق شود (مثل تصویر 3)
  2. از لحاظ ساختاری، زمانی که قیمت نتواند محدوده (باکس) رنج را بشکند و وارد محدوده جدید شود. تا زمانی که محدوده را نشکند و از آن خارج نشود رنج سایدوی محسوب می گردد، مگر اینکه عاملی باعث خارج شدن قیمت از یک طرف محدوده رنج سایدوی شود که ارزش ورود به معامله را داشته باشد.
  3. از دید انتظاری که داریم، در چنین رنجی می بایست صبر کنیم تا با اعلان یک خبر مهم و تاثیرگذار، شوکی به حرکت قیمت وارد شده و محدوده رنج را بشکند که بتوانیم در بازار جهت/ روند دار وارد موقعیت های معاملاتی شویم.

یادآور می شویم که اگر با وجود عدم تطابق ریسک به ریوارد، مایل به معامله در رنج های سایدوی هستید، فقط در لبه های محدوده رنج و بسمت داخل محدوده (بین سطوح کلیدی)  می توانید وارد معامله شوید گرچه که من در چنین رنجی وارد معامله نمی شوم تا قیمت به کمک یک محرک، از این محدوده خارج شود.

بهترین فرصت های معاملاتی در بازار رنج سایدوی آکادمی پرایس اکشن جبل عاملی

تصویر 4:  ورود در لبه های رنج سایدوی

به عبارت دیگر باید گفت که قیمت تمایل به ماندن در محدوده رنج دارد و وقتی که شواهد نشان می دهد قیمت تمایل به خارج شدن و تثبیت در خارج از محدوده رنج را دارد، می توان وارد معامله شد.

باید خاطرنشان کنم وقتی که قیمت یک ناحیه (سطح کلیدی) را قطع (بریک) کرده و fail می شود(BOF)، در تایم فریم پایینتر نقطه ورود به معامله را رصد می کنیم ( فلش های قرمز در تصویر 5 ) و مسیر حرکتی قابل پیشبینی قیمت، نقطه مقابل محدوده رنج سایدوی می باشد.

بهترین فرصت های معاملاتی در بازار رنج سایدوی آکادمی پرایس اکشن جبل عاملی

تصویر 5: تشخیص نقطه ورود در تایم فریم پایین در رنج های سایدوی

دلیل مراجعه به تایم فریم پایین تر برای تشخیص نقطه ورود، تشخیص دقیق تر برگشت قیمت و وضوح عدم موفقیت قیمت در بریک آوت است. اما درکل اینگونه ورودهای بسمت داخل محدوده رنج سایدوی ورودهای خوب و با کیفیتی محسوب نخواهند شد و من در این محدوده ها محافظه کارانه عمل می کنم.

در چنین ورودهایی در لبه های محدوده های رنج سایدوی، حد ضرر SL در پشت سوئینگ بوجود آمده در اثر برخورد قیمت با لبه محدوده رنج و پس زده شدن آن و برگشت به داخل محدوده رنج قرار داده می شود. البته  یکی از نگرانی های من میزان ریسک در مقایسه با نوسان  Volatility  قیمت است. شخصا هیچگونه علاقه ای به ریسک های معاملاتی بزرگتر از نوسان  Volatility  قیمت ندارم.

شخصا به تست های دوم به بعد لبه های محدوده رنج که لبه را بریک آوت کرده و fail می شوند بیشتر از اولین برخورد که پر ریسک است علاقمندم (تصویر 6). یک معامله خوب صرفا معامله ای نیست که ریسک به ریوارد خوبی داشته باشد، بلکه می بایست پتانسیل رسیدن به تارگت را بدون هرگونه ضعف یا لغزش داشته باشد.

بهترین فرصت های معاملاتی در بازار رنج سایدوی آکادمی پرایس اکشن جبل عاملی

تصویر 6: خروج قیمت از محدوده رنج با ستاپ BOF

جمع بندی کلی اینکه در رنج سایدوی باریک ترجیح می دهیم که معامله نکنیم و یک کنار نشسته و نظاره گر حرکات قیمت در بازار باشیم، ولی اگر اصرار به ترید کردن داریم می بایست در لبه های محدوده رنج باریک به سمت داخل محدوده معامله کنیم و همیشه بعنوان اولویت اول، ضرر را در نظر داشته باشیم، سپس فرصت های سود ده را ببینیم.

مطالب برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 2 =

سوالی داری شمارتو بده تماس می گیریم😉