بهترین و سودده ترین برنامه ریزی برای شغل معامله گری چیست؟

تفاوت معامله گر حرفه ای با مبتدی در چیست؟

در چه صورت ذهن معامله گر به یک موقعیت معاملاتی امتیاز بیشتری می دهد؟

چرا دادن امتیاز بیشتر به یک موقعیت معاملاتی باعث می شود که شما ضرر کنید؟

چرا چک کردن دائمی و غیر منطقی معاملات باز، باعث ایجاد رفتارهای ضررده در بازار می شود؟

با ما باشید تا در ادامه به صورت مفصل به این سوالات پاسخ داده شود …

یکی از تصورات اشتباه و خطرناک، افرادی که تازه پا به عرصه معامله گری بورس می گذارند این است که فکر می کنند باید در طول هفته یا ماه ( یک بازه زمانی خاص ) حتما تعداد معاملات مشخصی را انجام دهند یا اینکه مثلا 10 درصد سود کسب کنند.

مسئله خیلی مهم و اساسی که این معامله گران به آن توجه ندارند این است:

همان طور که مسلم است و می دانید، بازار همیشه تحت تاثیر عوامل زیادی است که باعث ایجاد عدم قطعیت و پیش بینی 100 درصدی می شود.
این عوامل می تواند هر چیزی مثل:  عوامل خارجی، مسائل اقتصادی، مسائل مربوط به برنامه ریزی شرکت ها، سیاست های ارزی،مالی و هزاران عامل دیگر باشد.
پس کاملا واضح و مشخص است که هرگز نمی توان این طور برنامه ریزی کرد که مثلا در هر هفته 10 درصد سود کسب کنیم یا تعداد 10 معامله انجام دهیم.

اما معامله گری که با این دید وارد بازار می شود و این طور هدف گذاری می کند، به صورت ناخودآگاه ذهنش برای اینکه بتواند به آن حداقل هایی که برنامه ریزی کرده است دست پیدا کند، به موقعیت های معاملاتی که در واقعیت طبق پلن و استراتژی اش امتیاز کافی برای ورود ندارند، امتیاز بیشتری می دهد و باعث می شود که وارد معامله اشتباه در بازار شود.

معامله گر در این لحظه به صورت فیک و دروغی بدون آنکه متوجه شود، یک موقعیت اشتباه که در حقیقت طبق پلن معاملاتی اش نباید وارد شود را معامله می کند.

مثلا فرض کنید که معامله گر طبق پلن معاملاتی اش باید از بین 10 موردی که در لیست پلن خود نوشته حداقل 7 مورد آن تیک زده شود تا بتواند وارد معامله شود ولی فقط 5 مورد از آن تیک زده شده و در حقیقت طبق پلن نباید وارد این معامله شود. معامله گری که به صورت اشتباه هدف گذاری می کند، ذهنش به صورت ناخودآگاه امتیاز بیشتری به اون معامله می دهد و خودش را با موارد کاملا غیر منطقی مثل ” من می دانم که این موقعیت خوب است ” ، ” فلان شخص گفته که این موقعیت خوبیه ” ، ” فلان گروه یا کانال سیگنال این موقعیت را داده ” و… توجیه می کند و وارد معامله می شود.

 
تمامی این رفتارها از نحوه اشتباه هدف گذاری در شغل معامله گری است. اما راه حل چیست؟
خیلی ساده، به این شکل هدف گذاری نکنید و به پلن معاملاتی خود اگر اطمینان کامل دارید عمل کنید …

 همه چیز در گرو داشتن یک استراتژی معاملاتی قدرتمند و مطمئن است. در شغل معامله گری اگر این مورد را داشته باشید، موفقیت شما تضمین شده است.یکی از مزیت های اصلی و بسیار جذاب شغل معامله گری این است که ما محدودیتی در انتخاب مکان، انتخاب زمان و حتی انتخاب استراتژی و روش کار خود نداریم … یعنی مثل سایر شغل ها مثلا محدود به یک شهر یا کشور خاص و یا محدود به یک تایم کاری خاص نیستیم … در واقع هر کجا که اینترنت وجود داشته باشد ما می توانیم کسب درآمد کنیم.

اگر بخواهیم نگاه جدی تری به رفتار معامله گر هایی که به این شکل هدف گذاری می کنند داشته باشیم، می توانیم خیلی ساده متوجه شویم که این دسته از معامله گرها استقلال و آزادی که در شغل معامله گری وجود دارد را از خودشان سلب می کنند.
این افراد با هدف گذاری اشتباه و ملزم کردن خود به یک قانون بی منطق به این صورت که ” حتما من باید در طول این هفته 10 معامله انجام دهم یا حتما باید 10 درصد سود کسب کنم ” به صورت کاملا آگاهانه این حق آزادی و مزیت اصلی این شغل را از خودشان سلب می کنند.
 اما چه طور؟
یک معامله گر حرفه ای همیشه با تسلط به رفتار، افکار و احساسات خودش موقعیت های معاملاتی با احتمال بالا را شناسایی می کند و فقط آن هایی را معامله می کند که طبق اصول و قواعد تعریف شده در پلن معاملاتی اش است… پس به این شکل در بازی های بازار مشارکت می کند.

پس در واقع معامله گر حرفه ای، خودش انتخاب می کند که در کدام بازی شرکت هایی بازی کند تا به سود برسد.

اما معامله گری که اشتباه برنامه ریزی و هدف گذاری می کند، در بازی های شرکت هایی گرفتار می شود که عملا بر اساس استراتژی شان نباید تحت تاثیر این بازی ها قرار بگیرند. چون بازار حرکات زیادی دارد و دلیل ندارد که معامله گر در تمامی این بازی ها شرکت کند و فقط در آنهایی که از نظر منطقی و پلن معاملاتی مورد تایید هست، شرکت می کند.

یکی از نشانه های تشخیص معامله گر حرفه ای از معامله گر مبتدی در همین است که معامله گر حرفه ای:

  • هر موقعیتی را معامله نمی کند،
  • هر بازی را بازی نمی کند،
  • اگر یک بازی را از دست داد،
  • اگر یک موقعیتی را معاملاتی را از دست داد نا امید نمی شود،
  • شاکی نمی شود،
  • افسوس آن را نمی خورد،

 چون آن یک معامله را تاثیر گذار در آینده مالی اش  نمی بیند و دیدش کوتاه مدت نیست بلکه دیدی بلند مدت دارد.

 یک معامله گر مبتدی و تازه وارد فکر می کند تک تک موقعیت هایی که در بازار می بینید را باید انجام دهد و این طور تصور می کند که  مثلا ” چون من این موقعیت را نگرفتم پس در نتیجه دیگه نمیتونم به فلان اهداف، آرزو ها و رویاهای مالی خود برسم ” و مدام افسوس می خورد که چرا این معامله را انجام نداده است.

معامله گر مبتدی در این نوع وضعیت راه حلی که برای رهایی از استرس و افسوس به ذهنش می رسد این است که دائما از طریق گوشی همراه یا لپ تاپ خود به بازار سر بزند که این اقدام وی زمینه ساز ایجاد مسئله دوم خواهد بود.

حتما تا به حال خیلی ها را دیدید وقتی که وارد یک معامله می شوند دائما آن را چک و بررسی می کنند و به بدون منطق و از روی تصمیمات احساسی از طریق گوشی همراهشان مدام قیمت را دنبال میکنند که ببینند چه شده است.

 در صورتی که بر اساس تایم فریمی معاملاتی شان اصلا نیاز نیست به این شدت و به این مقدار زیاد معامله خود را چک کنند، بلکه شاید نیاز باشد که روزی یک بار آن هم در حد یک الی دو دقیقه معامله خود را بررسی کنند.

یکی دیگر از مسائلی که تفاوت بین معامله گر حرفه ای و مبتدی است در همین است که معامله گر مبتدی زمانی که وارد یک موقعیت می شود خودش را در اختیار بازار قرار میدهد، بازار با آن بازی میکند …  تحت تأثیر بازه های قیمت قرار میگیرد و از خودش دیگر اختیاری ندارد و کوچک ترین حرکاتی که در قیمت ایجاد می شود چه به نفعش و چه به ضررش باشد، دائما در حال تغییر افکار و احساساتش و تغییر رویکردش است.

اما یک معامله گر حرفه ای زمانی که وارد یک موقعیت می شود دیگر توسط بازار بازی داده نمی شود و دائما احساساتش، تحلیل هایش، افکارش تغییر نمی کند و چون می داند که به صورت آگاهانه و بر اساس اصول و قوانین صحیح وارد بازار شده است فقط زمانی معاملات خودش را چک می کند که طبق پلن معاملاتیش زمان آن صحیح باشد.

 پس نکته نهایی:

باید یاد بگیریم که ما تعیین کننده قواعد و قوانین بازی در بازار هستیم نه بازار مشخص کننده قواعد و قوانین بازی.

 تا زمانی که ما مشخص کننده هستیم فقط موقعیت هایی را می گیرم که می دانیم آگاهانه می تواند به ما سود دهد. ولی یک معامله گر مبتدی تفکرش این است که ” اگر حداقل ها را رعایت نکنم به برنامه ها و اهداف مالی ام در بلند مدت نمی رسم ” نتیجه ای که دریافت می کند این است که توسط بازار بازی داده می شود.

مهم ترین موضوع این است که نباید اجازه بدهیم بعد از ورود به بازار دائما افکار، احساسات و تحلیل های ما بخاطر نواسانات بازار تغییر کند و بازار ما را تحت کنترل خودش بگیرد و ما را مجبور کند که دائما به معامله خودم از طریق لپ تاپ و گوشی سر بزنم که نتیجه آن قرار گرفتن معامله گر در استرس و هیجانی است که می تواند وجود نداشته باشد.

آکادمی معامله گری بورس جبل عاملی


انتشار مقاله تنها با ذکر منبع و لینک سایت مجاز می باشد.

مطالب برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 17 =

سوالی داری شمارتو بده تماس می گیریم😉