تایم فریم معاملاتی مناسب در پرایس اکشن

تایم فریم معاملاتی مناسب در پرایس اکشن

تایم فریم معاملاتی یکی از سوالاتی است که خیلی از معامله گرها با  آن درگیر هستند  و آنها را به  چالش کشیده است.

اول از همه این را باید بدانید که بازارها پویا هستند. اینکه ما بگوییم در یک تایم فریم قیمت بیشتر حرکت می کند پس جزییات بیشتری دارد و در یک تایم فریم کمتر حرکت می کند چون تایم  بلند تری هست. در نتیجه  فلان روش خوب  جواب  نمی دهد، اشتباه است.  چون نشان می دهد  که  روش مورد استفاده به اندازه  کافی هوشمند  نیست  که تحرکات قیمت را بفهمد.

  از طرفی بر اساس مساله ای  که  در بازار کارا میگوید:قیمت آینه ای است از تمام اتفاقات پشت پرده ی خودش، یادتان باشد در تمام دنیا چه انواع بازار داخلی چه انواع بازار خارجی  گفتیم  تمام  بازارهایی که نقدینگی کافی داشته باشند و معاملات به صورت روان و پیوسته در آنها جریان داشته باشد از نوع  کارا هستند و یکی از خصوصیاتی که این بازارها دارند این است که احتیاجی نیست که شما بدانید.

مثلا خبری منتشر شده است یا نه یا رانت چه بوده وکلا اتفاقات پشت پرده چه بوده بلکه فقط و فقط  کافی است با سرنخ های واقعی پرایس اکشن یا همان اقتصاد رفتاری بفهمید که قیمت دارد چه چیزی را به طور واضح به ما نشان می دهد،پس نوع خبر که آیا خاص بوده یا نه واینکه چه تاثیری روی قیمت می تواند داشته باشد و…، برای ما مهم نیست و همین که ما  بدانیم  یک خبری وجود دارد کافی است. حال این  چه حسنی برای ما دارد؟

اینکه  مثل انواع  روش های  تحلیلی  یا  اندیکاتورها و یا…، نوش داروی پس از مرگ سهراب نیست که بعد  از حرکت  ناگهانی  قیمت بر اثر خبر ما بفهمیم  که چه  اتفاقی افتاده است.

کسانی که پرایس اکشن به سبک جبل عاملی کار می کنند این را همیشه تجربه کردند که  اگر سرنخ های بازار را بگیرند و به نحو صحیح استفاده  کنند حتی همان جهش  بزرگ و حرکت های بزرگ بازار را از قبل تشخیص می دهند .پس اگر از طریق سرنخ ها روی خود قیمت تمرکز کنید در واقع تمام آن چیزی را که نیاز است تا ما را به یک تصمیم خوب برساند داریم و نیاز به تایم فریم  معاملاتی  خاص نداریم  چون این روش اینقدر قدرتمند است  که دیگر محدودیت به هیچ  تایم فریمی برایش وجود ندارد، این مسئله صرفا به  خاطر سرنخ های واضحی است که به ما میدهد، پس اگر هر روشی بخواهد چیزی مثل تایم فریم آن را محدود کند دیگر آن روش بدرد نمی خورد.


تمام تایم فریم های معاملاتی در روش پرایس اکشن جواب میدهد


  زمانی که هزاران  نفر دیگر چه  در کشور ایران  و چه  در سرتاسر دنیا روی  یک نماد معامله می کنند سرورها یا همان هسته های معاملاتی فقط  دستورات را می گیرند و اجرا می کنند و کاری به اینکه این دستورات معاملاتی در چه تایم فریمی و در کدام بازار بوده اند ندارند در واقع قیمت در بازار مهم است نه تایم فریم.

پس در نتیجه همان طور که سازوکار اجرای دستورات بدین گونه است ما هم باید برای شناسایی موقعیت های معاملاتی محدودیت تایم فریم نداشته باشیم وازهمین سازوکار استفاده کنیم.


با جنس خود بازار در بازار باشیم


تا اینجا فهمیدیم که تمام تایم فریم ها ی معاملاتی قابل معامله هستند و اینکه بگوییم کدام تایم فریم بهتر است، وجود ندارد.حال دو مساله این نظر را فیلتر می کند:

1-برای بازار سهام داخلی کشور خودمان ایران با توجه به محدودیت ساعتی که  برای معاملات داریم طبیعتا نمی شود در تایم فریم کمتراز روزانه برای معامله کردن استفاده کرد مگر اینکه موقعیت شناسایی شود.منتهی برای اینکه شخص در صف خرید  برای ورود یا در صف فروش برای خروج  گیر نکند بر اساس راهکارهایی که  گفته شد می رویم  به  تایم فریم  یک  ساعته  و بررسی  می کنیم  و قبل از اینکه بخواهد صف تشکیل شود،از طریق آن تحرکات قیمتی سرنخ ها را پیدا کند.

2-در مورد بقیه بازارها  مثل  بیت کوین ،رمز ارزها … بهترین  تایم فریم  نداریم  و همه ی تایم فریم های معاملاتی خوب هستند به شرطی که به  وضوح  و شفاف  به  ما سرنخ ها را نشان دهد و اگر غیر از این باشد یعنی  کسانی که  در بازار هستند معامله گران خرد هستند و معامله گران اصلی(سازمانی…)نیستند در نتیجه بازار خوب نیست زیرا اگر سازمانی ها  در بازار باشند چون  پولشان  در بازار بزرگ  است ، با منطق معامله می کنند و در نتیجه بازار تحلیل پذیر و قابل  تشخیص  در همه ی تایم  فریم ها می شود.

نکته ای که وجود دارد این است که  بعضی از معامله گران  خارجی که  در اینستا  یا یوتیوب ، بطور کلی در شبکه های مجازی معاملاتشان منتشر می شود و در تایم فریم های خیلی پایین  خیلی خوب در سود هستند اینها دارند  از فوت پرینت ها استفاده می کنند  که  از مارکت  پروفایل استخراج  کرده اند  و متاسفانه  این  فوت پرینت ها در برخی از بازارها مانند بازار داخلی بورس منتشر نمی شود تا عموم مردم از آن بهره ببرند و دربازار جفت ارزها هم به دلیل  نبود مرجعیت واحد ،و در رمز ارزها هم بدلیل عدم ثبت کلیه معاملات در یک مرجع واحد امکان استفاده از مارکت پروفایل وجود ندارد .


حال راه حل چیست؟


 باید بدون اینکه خودمان و مدیریت ریسک مان را محدود کنیم به  دنبال خوانا ترین  تایم فریم معاملاتی  که  بر اساس روش پرایس اکشن ،بیشترین سرنخ ها  را  به  ما می دهد.بنابراین بازار موقعیت به  ما می دهد و نمی شود  که موقعیت  را از بازار بیرون کشید و این ما هستیم که باید گوش به فرمان بازار باشیم.

اما یک راه نجاتی وجود دارد و آن هم استفاده از تایم فریم روزانه است .چون معامله گران  سازمانی که  در سطح  جهانی  کار می کنند حتی  معامله گران حقوقی  کشور خودمان چه بر اساس دستوری باشند یا برنامه ای  فرقی ندارد ، اینها  دیدشان  کوتاه مدت نیست بلکه بلند مدت است در نتیجه این دسته از معامله گران و بازار سازها تایم معاملاتی شان روزانه است چون اگر معامله گران بزرگ بازار چه داخلی چه خارجی بخواهند اقداماتی انجام دهند بازه زمانی بلند مدت را می بینند.

   درنتیجه باید گفت اگر از تحلیل  پرایس اکشن سبک جبل عاملی به  درستی در بازارها استفاده  کنیم نه  تنها نیازی  به  تایم فریم معاملاتی خاص نداریم  بلکه  با استفاده از سرنخ های درست می توانیم معاملات با احتمالات قوی تری را انجام دهیم بعبارتی هر تایم فریمی که به اندازه کافی واضح و شفاف باشد که بتواند سرنخ های لازم را به ما ارائه دهد برای ما کافیست.

مطالب برتر

2 پاسخ

  1. سلام بنده کلاس را ثبت نام کردم ولی امکان استفاده از محتویات آزمایشگاه راندارم یعنی باید سطح دسترسی برای آن تعریف گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 13 =

سوالی داری شمارتو بده تماس می گیریم😉