تشخیص رفتار معامله گری در پرایس اکشن


چرا نوع رفتار معاملاتی بر حرکات قیمت اثر گذار است؟


در این مقاله قصد داریم دررابطه با معاملات در انتظار صحبت کنیم. معاملاتی که، فرد معامله گر در آن لحظه تصمیمی که در بازار دارد را به یک رفتار تبدیل میکند.

به این معنی که فرد خرید کرده و وارد بازار شود. سپس معامله مورد نظر، وارد هسته معاملات شده و به انجام می رسد.

در واقع معاملاتی هستند که فرد برای آنها هم قصد معامله دارد. میخواهد short یا long کند ، و یا  buy to cover و sell to cover داشته باشد. اما نه الزاما در همان لحظه و در همان قیمت، بلکه برای آینده است. مربوط به زمانی است که قیمت به حد مورد نظر فرد برسد و معامله انجام شود.

این نوع از معاملات شامل چهار دسته اصلی است که در ادامه به هرکدام به صورت مجزا خواهیم پرداخت.

Sell stop

به دستور معاملاتی گفته میشود که رفتار معامله گری در پرایس اکشن که قیمت جاری از قیمت موردنظر معاملهگر بالاتر است. معاملهگر به کارگزار خود دستور میدهد که اگر قیمت جاری پایینتر آمده و به قیمت مورد نظر معاملهگر رسید. عملیات فروش انجام شود.

در این شرایط این معامله گر به هر دلیلی میداند که اگر قیمت جاری به اندازه قیمت موردنظر معامله گر نزول کرد. بازهم ارزانتر میشود. پس به بروکر یا کارگزار خود دستور میدهد که اگر قیمت به فلان عدد رسید برای من بفروش. این فروش میتواند شورت یا سل تو کاور باشد.

Buy stop

این مورد دقیقا برعکس مورد قبل است، و قیمت جاری، از قیمت موردنظر معامله گری در پرایس اکشن ، پایینتر است. و اگر قیمت از پایین به بالا حرکت کرده و به محدوده موردنظر معاملهگر رسید. شخص به کارگزار خود دستور میدهد که برای وی عملیات خرید انجام شود. 

در این مورد معامله گر بنا به هر دلیلی تشخیص داده که اگر قیمت به حدمورد نظرش برسد. به حرکت خود به سمت بالا ادامه میدهد. که این مدل هم میتواند long یا buy to cover باشد، که تفاوتی ندارد. تشخیص این دو مورد از هم تنها از طریق چارت و با بررسی سرنخها قابل انجام است.

در یک جمعبندی میتوانیم اینگونه بیان کنیم که، سل تو کاور و بای تو کاور دستورات معاملاتی هستند. اعم از خرید و فروش که معاملهگر به کارگزار خود دستور میدهد. که اگر قیمت در جهت حرکت خود پیش رفته، یعنی در جهت بالا برای خرید و در جهت پایین برای فروش، هر زمان به عدد موردنظر معاملهگر رسید. عملیات خرید و فروش طبق نظر معاملهگر انجام شود. این می شود buy stop و sell stop

Sell limit

به دستور معاملاتی گفته میشود که، قیمت جاری پایینتر از قیمت موردنظر معاملهگر است. 

معاملهگر زمانیکه قیمت پایینتر از عدد موردنظر است به کارگزار خود دستور میدهد. که چنانچه قیمت بالا رفته و به عدد موردنظر فرد رسید عملیات فروش انجام شود.

در این نوع از معامله، تشخیص معاملهگر بنا به هر دلیلی به این صورت است که، اگر قیمت گرانتر شود و به عدد موردنظر ایشان برسد، دیگر گرانتر نخواهد شد و ریزش اتفاق خواهد افتاد.

Buy limit

در این دستور معاملاتی، قیمتی بالاتر از آن محدودهی موردنظر معاملهگر است. و معاملهگر به کارگزار خود دستور میدهد که، هرگاه قیمت ریزش پیدا کرده و به عدد کمتری که مورد نظر من است، رسید. در آن زمان عملیات خرید انجام شود.

در اینجا تشخیص معاملهگر، بنا به هر دلیلی به این صورت است که، قیمت از عدد موردنظر من پایینتر نخواهد آمد. و پس از آن صعود قیمت خواهیم داشت. که میتواند long یا short باشد و یا buy to cover و sell to cover، که از طریق نمودار میتوانیم دنبال کنیم.

ویدیو پیشنهادی ما برای شما:

برای معاملات shortو long دو دسته اصلی وجود دارند:

Sell stop و sell limit مربوط به معاملات short بوده و و منجر به حرکات نزولی در قیمت میشوند.

 Buy stop و buy limit نیز مربوط به معاملات long بوده و و منجر به حرکات صعودی در قیمت میشوند.

مساله مهمی که میخواهیم به آن اشاره کنیم این است که، شما چه در بازارهای داخلی و چه بازارهای خارجی، تا جایی که میتوانید از معاملات pending استفاده کنید. از معاملات در انتظار استفاده کنید.

در بازارهای داخلی، به غیر از مواردی که باید خرید یا فروش به صورت لحظه ای انجام شود. و جزو مواردی هستند که دستور معاملاتی دارند و اگر اقدامی صورت نگیرد. فرد دیگر مالک آن دارایی نخواهد بود و یا قیمت ها برای فرد بدتر خواهد شد. در بقیه موارد بهتر است از معاملات pending استفاده کنیم.

چرا قیمتهای pending بهترند؟

چون وقتی اینها در صف قرار میگیرد، در بازار داخلی در واقع شما نسبت به کسانی که پس از شما تصمیم میگیرند که در همان قیمت، معاملهای مشابه شما داشته باشند، در اولویت بالاتری قرار دارید. 

در واقع کسانیکه  از قبل وارد شده و دستور را قرار دادهاند. برای مثال برای حد سود یا حد ضرر یا حتی برای ورود، جلوتر هستند.

 در بازارهای خارجی نیز اگر معامله از طریق pending صورت گیرد، خیلی بهتر است، که در اینجا به چرایی این مساله میپردازیم.

اگر بخواهیم در بازارهای خارجی، درآن واحد، دستوری را ارسال کنیم، این دستور بایستی از طریق اینترنت ابتدا وارد سرور و سیستم کارگزاری و سپس وارد بازار شده و تصویه شود.

 اما زمانیکه شما دستور را به صورت pending یا در حال انتظار قرار دهید، زمانیکه قیمت به عدد موردنظر رسید، دیگر نیازی به طی کردن این مراحل نیست، چراکه دستور از قبل به سیستم کارگزاری ارسال شده است.

بنابراین چه در بازارهای داخلی و چه بازارهای خارجی، استفاده از روش pending یک مزیت به حساب میآید، یک مزیت رقابتی برای معامله گری در پرایس اکشن در مقایسه با دیگر معاملهگرها.

نکته ای که در اینجا نیاز به توجه دارد این است که، تعداد زیادی از عزیزان، خصوصا افرادی که در فارکس مشغول هستند، ادعا میکنند که در بازارهای خارجی، بروکرها ما را بازی داده و کلاهبرداری میکنند.

این بروکرها، حد سود و ضرر شخص را دستکاری کرده و یا حتی زمانیکه هنوز قیمت در محدوده فعال شدن حد سود و ضرر نیست، بروکر ها حد سود و ضرر را برای فرد فعال میکنند. در اینجا چه کاری باید انجام داد؟

 خب مسلما زمانیکه شما به صورت pending ، اطلاعات را برای بروکرهای خارجی ارسال میکنید، بروکرها میتوانند حد سود و ضرر شما را ببینند و اگر بروکرها متقلب بوده و مشتری مدار نباشند، هرکاری میتوانند انجام دهند.

 اما یک راه حل اینجا وجود دارد، اکسپرتهایی وجود دارند که اکثر آنها نیز رایگان هستند، فرد معاملهگر با سبک پرایس اکشن برای این اکسپرتها، حد ضرر یا نقطه ورود و خروج خود را تعریف میکند. اکسپرت، این موارد را در حافظه خود روی سیستم نگه داشته و در موقع لزوم، اطلاعات را وارد کارگزاری شما میکند.

این روش نیز دارای مزایا و معایب خاص خود میباشد.

مزیت این روش این است که بروکرهای متقلب به اطلاعات شما دسترسی ندارند، چرا که این اطلاعات به سرور کارگزاری منتقل نشده و بروکرها نمیتوانند شما را اذیت کنند. 

و اما عیب این روش این است که اگر چنانچه خبری باشد، یا جهشی در قیمتها اتفاق بیفتد، یا هر مورد دیگر، شما با قیمت بدتری نسبت به دیگران و  یا نسبت به انتظار خود و عددی که تعیین کردهاید، معامله برایتان انجام میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =