چگونگی تغییرات قیمت در پرایس اکشن

چگونگی تغییرات قیمت در پرایس اکشن

 مقدمه


چگونگی تغییرات قیمت در پرایس اکشن: از نگاه روش پرایس اکشن جبل عاملی ،در بازارهای مالی تمامی موقعیت های معاملاتی که شکل می گیرند. تک به تک مثل اثر انگشت منحصر به فرد هستند. برای اینکه بتوانید درک کامل و دقیقی از مطالبی که می خواهیم در ادامه این مقاله. برای شما عزیزان توضیح دهیم داشته باشید. ابتدا باید بدانید که: قیمت ها چطور حرکت می کنند؟ این حرکات قیمت چطور ایجاد می شود و چه چیزی محرک قیمت است؟ پس با ما همراه باشید.


حرکت قیمت در بازارهای معاملاتی           


   در بازارهای معاملاتی اگر معامله گر منطق و دلایل پشت پرده قیمت را بداند به این معنی که متوجه شود که چه اتفاقاتی دارد می افتد که قیمت به این شکل حرکت می کند و مهم تر از آن، بداند اصلا  ساز و کار تغییرات قیمت ها چه چیزی است؟ ساز و کار معاملات معامله گران حاضر در بازار چه چیزی است؟ می تواند درک خیلی بهتری از بازار  داشته باشد.

اما اگر بخواهد در قالب یک سری قانون های بسته و محدود این اصول را یاد بگیرد که مثلا  اگر موقعیت ها به چه شکلی بودند ما چه واکنشی را انجام دهیم و  چه تصمیمی را بگیریم، قطعا در بلند مدت به نتیجه مطلوب نمی رسد و شکست خواهد خورد .

    این مسئله درست مثل دوست یابی یا خرید یک کالایی که نیاز دارید می باشد.وقتی شما  با یک نگاه متوجه بشوید که آیا این شخص که می خواهید به عنوان دوست انتخاب کنید از هر لحاظ مناسب است؟ ویا اینکه که چقدر به استانداردها ، معیارها و علایق شما نزدیک است؟آیا  می تواند دوست یا همکار خوب یا همسر خوبی برای شما باشد؟ در روش پرایس اکشن جبل عاملی نیز دقیقا می خواهیم همین کار را انجام دهیم.


ساز و کار بازارهای مالی


    حال این سوال پیش می آید که در تمامی بازارهای مالی ساز و کار تغییرات قیمت بر چه اساس است. و اهمیت دانستن این مسئله چیست؟

   در تمامی بازارها بلااستثنا چه بازارهایی که یک طرفه هستند و چه در بازارهایی که دو طرفه هستند، چه در بازارهایی که دارای لوریج هستند و چه آنهایی که لوریج ندارند، چه در بازار هایی که در آنها  به طور آنی معامله می شود چه بازارهایی که به صورت آپشن یا آتی هستند، هیچ فرقی ندارد و در همه اینها قیمت فقط و فقط بر اساس قوانین و سازوکار حراج حرکت می کند .


تئوری حراج


  به عنوان مثال فرض بگیرید که در یک مکانی یک  حراج بزرگ برپا می شود و یک نفر برگزار کننده و مجری این حراج است بنابراین ،این شخص به عنوان  هسته معاملات در نظر گرفته میشود که می توانند بانک ها ، اتاق های پایاپای باشند یا …  فرقی ندارد.

افرادی که دراین حراجی شرکت می کنند. یا ممکن است در آن سالن حضور داشته باشند و یا به طور مجازی در آن حراجی شرکت کرده باشند. وقتی که شخص مجری کالا یا شیئی را مشخص می کند و قیمت پایه آن کالا را به طور مثال هزار دلار اعلام می کند،  چون افراد حاضر در حراجی می دانند که قیمت آن کالا خیلی بالاتر از قیمت اعلام شده  است  پس حاضر هستند مالک آن شوند تا بتوانند با قیمت بالاتری آن را بفروشند و از این اختلاف قیمت سود ببرند. حالا اینکه چرا اینها چنین تفکری دارند و چه چیزی باعث شده که آنها این فکر را بکنند ،اصلا مسئله ی مهم و قابل اهمیتی نیست .

  در روش پرایس اکشن جبل عاملی برای یک معامله گر فقط  این موضوع مهم و قابل اهمیت است  که بتواند به موقع تشخیص دهد که معامله گران حاضر در بازار در حال حاضر چه تصمیمی دارند، چه تمایلی دارند و دلیل و چرایی آن تصمیم برای ما مهم نیست. چون در غیر این صورت معامله گر دوباره  درگیر فاندامنتال و اخبار و رویدادهایی می شود که اصلا در روش پرایس اکشن جبل عاملی وجود ندارد بلکه کار تحلیل گرهاست.


آغاز حراجی و رشد قیمت


   پس اولین شرکت کننده در حراج با توجه به اینکه می داند آن کالا قیمت بالا تری دارد. با اختلاف 100 دلار یعنی nدر عدد هزار و صد پیشنهاد خودش را ارائه می دهد. و این یعنی حاضر است در قیمتی یا در عددی بعد تر از آن قیمت ارائه شده توسط مجری حراج. آن معامله را انجام دهد و مالک آن دارایی شود.

نفر دوم نیز می داند که این کالا هنوز  ارزش خیلی بیشترو بهتری دارد، در نتیجه دوباره با اختلافی بالاتر نسبت به نفر قبل پیشنهاد خود را اعلام می کند و این بار پیشنهاد قیمت هزار و دویست دلار یا هزار و دویست و پنجاه دلار را می دهد . چون خیلی راغب است که خودش مالک این دارایی بشود به این دلیل که  می داند این کالا خیلی بیشتر از این قیمت ،ارزش دارد. این روند به همین صورت پشت سرهم اتفاق می افتد و نفر بعدی  به هزار و چهارصد دلار، نفر بعدی هزار و هفتصد دلار، نفر بعدی با دو هزار دلار …

   مادامی که معامله گرهای حاضر در آن حراج می دانند که قیمت این دارایی خیلی بیشتر از این است این پیشنهادات همینطور ادامه پیدا می کند و برای اینکه مالک آن دارایی بشوند  حاضر هستند در قیمت های بدتر معامله کنند.


پایان حراجی و ضعف در رشد قیمت


   اما سرانجام این پیشنهادات  به یک جایی می رسد که آن معامله گرها متوجه می شوند که این درست است که این کالا ارزشش خیلی بالاتر بوده و حاضر بودند در قیمت های بدتر نسبت به آخرین نفری که قیمت پیشنهادی خودش را اعلام کرده بود بخرند تا مالک آن دارایی بشوند و از ما به تفاوت آن سود کنند اما الان دیگر آنقدر قیمت های پیشنهادی بالا رفته که آنچنان تفاوتی با قیمت یا ارزش اصلی این دارایی ندارد.  

  در این مرحله معامله گر با خود می گوید درست است که در این قیمت ارزش خرید دارد  ولی نه آنقدر که من بخواهم اختلاف قیمت آنچنانی نسبت به آخرین نفر پیشنهاد بدهم.

در نتیجه در ادامه می بینیم که دوباره تغییرات ایجاد می شود ولی این بار رو به کاهش قیمت. یعنی اگر به طور مثال ارزش این دارایی تا آن لحظه به 5 هزار دلار رسیده، نفر بعدی اگر نفر آخر 500 دلار اختلاف قیمت را نسبت به نفر قبل از خودش  پیشنهاد داده بود ،این بار  با 400  دلار  پیشنهاد می دهد.

یعنی به جایی اینکه قیمت پنج هزار و پانصد دلار بشود ، 5 هزار چهارصد دلار می شود. نفر بعدی نیز به همین صورت با 300 دلار اضافه تر پیشنهاد می دهد. یعنی حتی صد دلار از نفر قبلی کمتر وبا عدد پنج هزار و هفتصد دلار پیشنهاد می دهد. نفر بعدی با پنج هزار و هشتصد دلار،  یعنی فقط صد دلار گران تر از نفر قبل.  حال چرا این اتفاق می افتد؟ چون  این افراد دیگر به جایی رسیده اند که می دانند این قیمت به قیمت اصلی خود کالا خیلی نزدیک شده است و دیگر حاضر نیستند  بیشتر از این هزینه کنند. 


کاربرد تئوری حراج در پرایس اکشن


  نکته در اینجاست که در روش پرایس اکشن جبل عاملی با سرنخ هایی که در ادامه آموزش ها  یاد میگیرید. چگونگی تغییرات قیمت در پرایس اکشن را درک خواهید کرد. ما باید در قیمتی معامله کنیم  که می دانیم هنوز معامله گرانی هستند که حاضرند  در قیمت های بدتر نسبت به قیمتی که ما خریده ایم معامله انجام دهند ،چون همین مسئله است که منجر به حرکت قیمت به سمت صعود می شود و این باعث می شود که برای ما سودی را ایجاد  کند.

  با بیان این مثال متوجه شدیم هنگامی که می گوییم:. در روش پرایس اکشن جبل عاملی. معامله گر اطلاعات زودتری نسبت به بقیه ی معامله گران در روش های دیگر دارند. به چه معناست. پس اگر قرار است ما بدانیم ارزش این نماد، این سهام. این کالا، این ارز یا هرچیزی که داریم روی آن معامله می کنیم خیلی بالاتر است. و هر چقدر زودتر این را بفهمیم قطعا در قیمت های بهتر یعنی ارزان تر خریدمان را انجام می دهیم. پس سودهای بهتری را دریافت می کنیم.


نتیجه گیری


در مقاله چگونگی تغییرات قیمت در پرایس اکشن جبل عاملی. هنگامی که درک خوبی از بازار و افراد حاضر در بازار داشته باشیم. بهتر می توانیم مسائل پشت پرده ی بازار را بفهمیم. و تمایلات معامله گران حاضر در بازار را زودتر متوجه شویم. و در نتیجه در کمترین زمان ،موقعیت های سودده را شناسایی کنیم.یعنی جاهایی وارد معامله بشویم که تازه حرکات و روندها دارند شروع می شوند، نه اینکه جاهایی که دیگر همه ی معامله گران  متوجه شدند . برای درک بهتر دریافت سرنخ های موجود در بازار با ما همراه باشید.


همچنین به شما پیشنهاد میکنیم ویدیو قسمت 22 آموزش پرایس اکشن. که به چگونگی تغییرات قیمت در پرایس اکشن اختصاص دارد را مشاهده کنید:

مطالب برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − دو =

سوالی داری شمارتو بده تماس می گیریم😉