سندروم فومو در پرایس اکشن

سندروم فومو و راه حل مقابله با سندروم فومو

  سندروم فومو به معنای ترس از دست دادن میباشد که در اکثر آدم ها وجود دارد. ولی در بازارهای معاملاتی به خاطر بعضی از خصوصیات ذاتی بازار ، فومو بیشتر خودش را نشان میدهد. به طور کل کسانی که تازه وارد بازار شده اند یا حتی کسانی که مدت هاست که معامله گری می کنند بدون اینکه بدانند دچار ترس از دست دادن یا همان فومو هستند.

 برای مثال خیلی وقت ها یک حرکت در بازار با یک کندل بزرگ شروع میشود . این گونه  افراد چون نمیتوانند  به ترسشان غلبه کنند حتی تا کلوز آن کندل نمی توانند صبر کنند. و ممکن است برای اینکه خودشان را خوشبین کنند یک بهانه تاییدی به خودشان بدهند. حتی می روند به تایم فریم پایین ترو می بینند یک کندلی آنجا بسته شده بنابراین وارد معامله می شوند ولی بلافاصله بعد از ورودشان میبینند قیمت برگشت و تبدیل به شادو شد.

یا مثلا در بازارهای سهام که صف های خرید و صف های فروش دارد. دائما بین این صف ها شاخه به شاخه می شوند. چون شخص می ترسد که از بازار جا بماند و موقعیت را از دست بدهد برای همین منطقش را زیر پا میگذارد و تصمیمات احساسی میگیرد

وارن بافت:روندها جایی شکل میگیرند که کسی انتظارش را نداشته باشد

معامله گران سازمانی هیچ گاه این دو کار را انجام نمیدهند :

1-به طور ناگهانی و واضح وارد بازار نمی شوند که بقیه معامله گران متوجه حضور آنها بشوند. چون در غیر این صورت حجم معامله کمتری نصیب خودش میشود.

2-قیمت معامله را برای خودش بد کنند.

به همین دو دلیل همیشه کندل های کوچکتر در ابتدای یک حرکت نشانه ورود معامله گران بزرگ است.


راه حل مقابله با سندروم فومو


راه حل مقابله با سندروم فومو در این دسته از معامله گران این است که با یک روان درمان صحبت کنند یا یک ناظر بر معاملات خودش انتخاب کند. به این صورت که شخصی که آشنایی با روش آن معامله گر دارد تمام نقاط ورود و خروج و روند معاملاتش را چک کند ، ایراداتش را بفهمد و با کمک ناظر برطرفش کند 

یعنی به عبارتی :

در مواقعی که معامله گر بعد از اتفاقا هیجانی بازار  سعی در بهانه تراشی برای ورود دارد و به هر شکلی میخواهد قوانین از پیش تعیین شده را زیر پا گذارد شخص ناظرباید معامله گر مطلع و دعوت به آرامش کند . 

لازم بذکر است که:

ثبت این چنین مواردی در ژورنال معاملاتی و روشن شدن نتیجه آن میتواند تاثیر مثبتی در ساخته شدن شخصیت معامله گر داشته باشد.

مقاله پیشنهادی: چگونگی ایجاد اشتیاق برای درآمدزایی

مطالب برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − دو =

سوالی داری شمارتو بده تماس می گیریم😉