لایحه پیشنهادی در ایران می تواند استخراج کلیه رمزارزهای خارجی را ممنوع کند

لایحه پیشنهادی در ایران می تواند استخراج کلیه رمزارزهای خارجی را ممنوع کند

به نظر می رسد با توجه به تصمیم بانک مرکزی ایران، قانونگذاران در تلاشند یک چارچوب قانونی را ایجاد کنند. تا طبق این چارچوب، مردم فقط در صورت داشتن مجوز دولتی، از عملیات استخراج رمزارز استفاده کنند.

هدف لایحه جدید تهیه شده توسط کمیسیون اقتصاد پارلمان ایران. محدود کردن استفاده از رمزارزها در داخل کشور و فراهم آوردن چارچوب قانونی شفاف تر برای استخراج کنندگان است.

براساس گزارش روز جمعه خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس لایحه ای را با عنوان “حمایت از استخراج رمزارزها و ساماندهی بازار داخلی برای صرافی ها” تهیه کردند. که اولین بار، مجلس ایران در 23 ژوئن آن را اعلام کرد. در صورت تصویب این قانون، بانک مرکزی ایران بعنوان مقام نظارتی برای مبادله رمزارزها در کشور تعیین می شود.

بر اساس این لایحه، پرداخت کلیه رمزارزها در ایران ممنوع است.

به جز یک “ارز ملی” ظاهرا یک ارز دیجیتال بانک مرکزی یا توکن استخراج شده در بخش خصوصی. با این حال، این بیانیه می تواند به رمزارز استخراج شده توسط نهادهای مجاز در ایران اشاره داشته باشد. زیرا بانک مرکزی ایران قبلاً گفته بود که تلاش می کند اطمینان حاصل کند که تمام ارزهای دیجیتال معامله شده در کشور از مزارع محلی استخراج می شوند.

این لایحه پیشنهادی همچنین استخراج رمزارز را به طور رسمی تحت نظارت قانون وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار می دهد. و به ماینرها اجازه می دهد مجوزهایی را برای مزارع خود بگیرند. شرکت های استخراج مجاز که کنترل جزئی یا کامل بر نیروگاه دارند می توانند برای دریافت هرگونه مازاد برق، از وزارت انرژی کشور تقاضا کنند.

استخراج رمزارز به عنوان یک فعالیت صنعتی از سال ۲۰۱۹ در ایران قانونی شده است. و شرط استخراج این بوده که استخراج کنندگان از این طریق مجوز بگیرند و طبق مقررات و ضوابط آن عمل کنند. با این حال، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در ماه می اعلام کرد که فعالیت های استخراج تا سپتامبر ممنوع می شود. ظاهراً مقامات در حال تشدید حملات خود به ماینرهای غیرمجازی هستند. که به شبکه برق وصل می شوند. زیرا کشور ایران در ماه های تابستان با افزایش تقاضای انرژی روبرو می شود.

بانک مرکزی ایران می گوید از رمزارز رسمی استخراج شده می توان برای پرداخت واردات استفاده کرد

در ماه ژوئن، روحانی در جلسه هیئت هماهنگی اقتصادی کابینه خود گفت. ایران برای حفظ منافع ملی نیاز به قانونی کردن رمزارزها دارد. رئیس جمهور خواستار مطالعه مشترک بین آزانس های بازار سرمایه و اخبار برای ایجاد چارچوب قانونی برای رمزارزها شد.

مطالب برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + 20 =

سوالی داری شمارتو بده تماس می گیریم😉