لوریج یا اهرم چیست؟ تاثیر شگفت انگیز آن بر درآمد به شرط انتخاب صحیح

داشتن اطلاعات صحیح در مورد لوریج و نحوه استفاده صحیح از آن به حد خیلی زیادی اهمیت دارد و در این مقاله قصد دارم به صورت واضح و شفاف همه آنچه که شما برای تصمیم گیری صحیح نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهم. 

در این مقاله شما در ابتدا با مفهوم و تعریف صحیح لوریج آشنا می شوید و بعد از آن به سراغ مارجین، فری مارجین و کال مارجین می رویم تا در نهایت برسیم به تفاوت کال مارجین و استاپ اوت لول که می تواند خیلی از ابهامات شما را در این زمینه رفع کند. 

با من همراه شوید تا در کمتر از چند دقیقه اطلاعاتی را دریافت کنید که بسیار مهم و حیاتی است  که باعث سود و مانع ضرر شما خواهد شد.

لوریج چیست و میزان استاندارد آن چقدر است؟

لوریج وامی است که بروکر یا کارگزار به شما می دهد تا بتوانید با سرمایه کمتر، معاملاتی که به سرمایه بزرگتر نیاز دارد، را انجام دهید. 

حتما می دانید که حجم استاندارد یا میزان سرمایه استاندارد در بازار جفت ارزها 100.000 دلار است؛ یعنی شما برای 1 لات معامله، 100.000 دلار موجودی در حساب معاملاتی خود نیاز دارید.

بروکر برای اینکه بتواند افرادی با هر میزان سرمایه ای را وارد بازار کند به مشتری خود وام بدون بهره و ضامن می دهد که به آن لوریج گفته می شود.

لوریج و میزان استاندارد آن Leverage and its standard rate

فرض کنید که بروکر در زمان افتتاح حساب به شما گفته است که لوریج حسابی که فعال کرده اید مثلا 1:200 است؛ یعنی تا 200 برای موجودی حساب معاملاتی خود می توانید معامله انجام دهید.

مثلا اگر موجودی حساب شما 1000 دلار باشد، اجازه معامله تا 200.000 دلار یعنی 2 لات را خواهید داشت. البته منظور این نیست که بروکر این مقدار حساب معاملاتی شما را شارژ می کند بلکه اجازه انتخاب حجم معامله به اندازه 200.000 دلار یا همان 2 لات را می دهد.

سوال خیلی مهم اینجاست که میزان سود و ضرر به چه شکلی محاسبه می شود؟

میزان سود و ضرر شما دقیقا برابر با زمانی است که شما همان میزان پولی که اهرم شده است را بدون اهرم بخواهید استفاده کنید.

یعنی مثلا اگر 1000 دلار پول داشته باشید و لوریج حسابتان هم 1:200 باشد و شما 2 لات معامله کنید، دقیقا مثل زمانی محاسبه می شود که شما 200.000 دلار موجودی حسابتان است. 

اما یک تفاوت اصلی و بسیار مهم در اینجا وجود دارد و آن میزان اصل سرمایه شماست. زمانی که معامله وارد ضرر می شود، بروکر اجازه نمی دهد که شما به آن بدهکار شوید و معامله شما را بلافاصله بعد از اینکه موجودی حسابتان را از دست دادید، می بندد.

اگر میزان موجودی و لوریج شما همین مقداری باشد که گفته شد و پیپ ولیو جفت ارزی که معامله دارید روی آن هم برابر با 10 باشد، فقط کافیست برای از دست دادن کل موجودی تان یعنی 1000 دلار، 50 پیپ وارد ضرر شوید.

اگر میزان حجم معامله شما روی یک حساب 1000 دلاری که بدون اهرم باشد، فقط 0.01 لات است و این یعنی در صورتی که معامله شما 500 پیپ وارد سود شود، 50 دلار کسب می کنید.

متوجه شدید که مزایا و معایب لوریج دقیقا چیست و استفاده از آن چقدر می تواند خوب باشد؛ اما عدم مهارت کافی باعث ضرر شما خواهد شد.

میزان استاندارد انتخاب لوریج بستگی به میزان مهارت و تجربه هر معامله گر دارد. یعنی اگر معامله گر حرفه ای تر باشد می تواند از لوریج های بالاتر استفاده کند و برای افراد مبتدی پیشنهاد بهتر استفاده از لوریج پایین تا زمانی که به سود مستمر و پایدار برسند است.

مقدار لوریج به بروکری که انتخاب می کنید و کشوری که بروکر در آن قرار دارد، وابسته است ولی شما می توانید از لوریج 1:1 تا 1:1000 استفاده کنید.

لوریج استاندارد اروپا چه تغییر داشته و تاثیر آن بر رفتار معامله گر به چه صورت بوده است ؟

در اروپا با توجه به داده های آماری، متوجه شدند که تعداد خیلی زیادی از معامله گر هایی که تازه وارد بازار می شوند، تحت تاثیر هیجانات قرار گرفته و معاملاتی با حجم های خیلی بالا وارد بازار می کنند که نتیجه آن لطمه زدن به روحیه و سرمایه خودشان است؛

به همین دلیل تصمیم گرفتند برای حل این موضوع استاندارد مشخصی را تعیین کنند که نتیجه آن تعیین لوریج بین 1 تا  حداکثر 30 بود که نسبت به میزان شناوری و سرمایه پذیری ارزها این عدد متغیر است؛ برای مثال لوریج طلا در استاندارد اروپا 10 و لوریج جفت ارز EUR USD عدد 30 می باشد.

نتیجه این استانداردگذاری لوریج، حفاظت از سرمایه معامله گران معامله گران بود.

 چون با لوریج کمتر، مارجین بیشتری را از حسابتان درگیر می شود و در نتیجه با سرمایه های خرد و کوچک، معاملات بزرگ گرفته نمی شود و تعداد دفعات خیلی بیشتری را شانس تمرین، یادگیری و کسب سود در بازار را دارید.

مارجین و فری مارجین چیست ؟

خیلی ساده، کل موجودی حساب معاملاتی شما که می توانید با آن معامله کنید، فری مارجین ( free margin ) گفته می شود اما یک نکته ظریف و بسیار مهم در این جا است.

فرض کنید فصد معامله  روی بازار بدون لوریج دارید و تصمیم گرفته اید که از حساب 10.000 دلاری خود 1000 دلار آن را سهام خریداری کنید.

در این جا چون از لوریج استفاده نمی کنید، معامله باز شما ریسک بسیار پایینی خواهد داشت چون میدانیم سهام ها تقریبا هرگز به صفر نخواهند رسید پس با درصد تغییرات نهایتا درصدی از تغییرات ارزش در حساب شما اعمال خواهد شد نه بیشتر اما در بازار اهرم دار به این شکل نیست و کل فری مارجین شما می تواند درگیر شود. 

معامله ای در یک بازار اهرم دار مثل جفت ارزها انجام می دهید، مقداری از پول تان را بروکر به عنوان مارجین نگه می دارد .

چون اگر معامله شما وارد ضرر شد و خواستید که استاپ تان را به هر دلیلی جا به جا کنید یا یک خبر هیجانی اعلام شد و میزان نوسانات در بازار شدت گرفت، بروکر بتواند از مارجین به عنوان ضمانت استفاده کند.

پس اگر شما لوریج مناسب و حجم مناسب انتخاب نکرده و استاپ معامله خود را در مکان صحیح قرار نداده باشید، دقیقا برعکس بازار بدون لوریج کل حساب شما می تواند درگیر بازار شود و در کمتر از چند لحظه حساب را چندین برابر یا صفر کند.

کال مارجین چیست و چه ارتباطی با لوریج دارد؟

وقتی معامله وارد ضرر شده و تقریبا 20 الی 25 درصد مانده است موجودی حساب تان به صفر برسد، بروکر به شما اخطار  افزایش موجودی یا بستن معامله را می دهد، که در صورتی که موجودی حساب شما افزایش پیدا نکند و یا حرکت قیمت به سمت محدوده ضرر شما افزایش کند میتواند کل موجودی حساب شما رو به صفر برساند.

خیلی از معامله گرهای تازه وارد و ناشی به طمع سود بیشتر، سعی می کنند با حجم های زیاد وارد بازار شوند که نتیجه آن رسیدن سریع تر به مرحله کال مارجین شدن است

کال مارجین Cal Margin

چون بین کال مارجین شدن و میزان نسبت حجم معامله به سرمایه ارتباط مستقیم وجود دارد که آزادی در انتخاب حجم معامله نیز ارتباط مستقیم با میزان لوریج حساب تان دارد.

استاپ اوت لول چیست و چه تفاوتی با کال مارجین دارد؟

در شرایطی که معامله وارد ضرر شده و  معامله گر با لوریج پایین حجم بالایی را انتخاب کرده باشد و در مقابل موجودی حساب جوابگو نباشد، قبل از اینکه استاپ زده شود، بروکر معامله شما را می بندد که در اصطلاحات گفته می شود استاپ اوت لول (  Stop out level ) انجام شده است.

فرض کنید 700 دلار موجودی روی یک حساب با لوریج 1:100 دارید و معامله ای با حجم 0.5 لات باز می کنید.

با توجه به میزان لوریج و حجمی که انتخاب کردید فقط 500 دلار از موجودی حساب، بابت مارجین درگیر می شود.

به محض باز شدن معامله در قسمت ترمینال 500 دلار مارجین و 200 دلار هم فری مارجین نمایش داده می شود.

حالا فرض کنید استاپ خود را بر اساس قوانین معاملاتی تان باید 300 دلار انتخاب کنید. یعنی 100 دلار بیشتر از میزان موجودی حساب و فری مارجین تان.

در این شرایط اگر معامله شما در جهت سود حرکت کند، هیچ مشکلی پیش نمی آید اما اگر به سمت ضرر حرکت کند و موجودی حسابتان برسد به آن 200 دلاری که آزاد داشتید، قبل از اینکه  قیمت به استاپ برسد، معامله بسته خواهد شد.

این در حالی است که شاید اصلا قیمت به ناحیه استاپ نزدیک هم نشود اما بروکر معامله شما را می بندد و بعد از بسته شدن 200 دلار از حساب شما کم شده و 500 دلار مجددا به حسابتان بر می گردد.

  در بعضی بروکر ها می توانید درخواست دهید که در صورت اتمام موجودی مارجین از موجودی فری مارجین استفاده کند که هرگز پیشنهاد نمی شود.

پس استاپ اوت لول زمانی اتفاق می افتد که شما نسبت به مارجین معامله و موجودی حسابتان کمتر از حد استاپ تان فاصله دارید و کال مارجین زمانی رخ می دهد که موجودی حساب شما نزدیک به صفر شده باشد.

 

جمع بندی

به عنوان نتیجه گیری این مقاله پیشنهاد می کنم به پاسخ آقای جبل عاملی در خصوص انتخاب بهترین لوریج در زمان افتتاح حساب، گوش کنید.

مطالب برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 5 =

سوالی داری شمارتو بده تماس می گیریم😉