chartical.jabalameli priceactionteam

آکادمی معامله گری چارتیکال

سابقه معامله گری
12 +
از سال 1383
سابقه تدریس
1 +
از سال 1396
تدریس به
8563 +
نفر
جلسات زنده
3000 +
ساعت

نکات آموزشی فرصت معاملاتی ادامه دهنده در پرایس اکشن

مقاله 1 از مجموعه مقالات به قلم معامله گران و دانش پذیران آکادمی چارتیکال که آموزه ها و درک خود از تدریس آقای جبل عاملی را به هدف توسعه و بهبود دانش و مهارت خویش و جامعه معامله گران در مجله چارتیکال منتشر می نمایند.

این دست از مقالات همگی توسط احمدرضا جبل عاملی مطالعه و در جلسات زنده ویدیویی مورد ارزیابی و تبادل نظر فنی با نویسنده و حضور عموم قرار می گیرند. که ویدیو جلسات مربوطه در پایین هر مقاله قرار دارند.

( به نام آن که جان را فکرت آموخت چراغ دل به نورجان برافروخت )


نکات آموزشی فرصت معاملاتی ادامه دهنده در پرایس اکشن


پیشگفتار نگارنده


پیشگفتار نگارنده

قبل از هر سخنی، میخواستم از استاد عزیز که در این سالها زحمت زیادی برای جامعه ی معامله گری کشیده اند نهایت تشکر و قدر دانی را بجا بیاورم.

ز بوسیدنی‌های این روزگار         یکیشان بود دست آموزگار

هدف از تنظیم این مقاله کمک به جامعه ی معامله گر برای آشنایی بیشتر با نکات ریز موجود در این اقیانوس بی انتهای بازار است. طبق آموزه های پرایس اکشن چارتیکال توسط استاد عزیز؛ هر فرصت معاملاتی مانند اثر انگشت منحصر به فرد می باشد. ایجاد الگویی ذهنی بدون انعطاف (برای اعمال بر بازار) برای کسب نتیجه ی بهتر توهمی بیشتر نخواهد بود. هدف از پرایس اکشن چارتیکال درک حرکات قیمت، شناسایی فرصت ها، و اجرای بی عیب و نقص معاملات می باشد.

با این اوصاف نکات بزرگ و کوچک ثبت شده در ژورنال معاملاتی که از میان  سخنان استاد و مربیان گرامی مجموعه ایشان برداشت شده، من رو بر این داشت که نکات و اشتباهات پرتکرار را دسته بندی کرده و چکیده ای از آموزه های خودم را با شما به اشتراک بگذارم. هرچند اطلاعات من خالی از اشتباه نخواهد بود. امیداورم با عنایت استاد این اطلاعات به صورت موثرتر با حداقل خطا در اختیار جامعه ی معامله گری قرار بگیرد.

در این مقاله سعی شده از ساده ترین تا پیچیده ترین نکات مرتبط با ستاپ های ادامه دهنده که به ترتیب اولویت از دیدگاه بنده دسته بنده شده اند به صورت سیستماتیک ارائه گردند. نکات مستخرج شده کمک بسزایی در جلوگیری از معاملات ضررده خواهند کرد. در انتهای این مقاله با جمع بندی مطالب و ارائه ی چک لیست مرتبط با این فرصت های معاملاتی کمک به فهم بیشتر و سرعت عمل بالاتر برای استفاده از شما خوانندگان گرامی در زمان معامله خواهد گردید. اگر این مطالب مورد قبول استاد و معامله گرهای گرامی قرار بگیرد اطلاعات خود را در زمینه های مختلف معامله گری با آکادمی چارتیکال جبل عاملی به اشتراک خواهم گذاشت. با در میان گذاشتن هر گونه پیشنهاد و انتقادی، بنده را در تکمیل و به روز رسانی این مبحث یاری فرمایید.

ارادتمند شما سینا ایلیایی

[email protected]

شفافیت و خوانایی بازار با پرایس اکشن


شاید اولین و مهم ترین نکته در تمامی فرصت های معاملاتی شفافیت و وضوح قیمت در نمودار خواهد بود. شفافیت در چارت نشان از حضور معامله گران سازمانی با اهداف قیمتی مشخص شده می باشد. خیلی از اشتباهات زمانی رخ میدهد که معامله گر به خیال ورود بهتر و به صرفه تر یا مدیریت بهتر وارد تایم فریم های پایین تر میشود. دقت شود که تایم فریم های پایین تر فقط جزییات بیشتری از حرکات قیمت ارائه می دهد. که همین جزییات باعث اثر تروکسلر میشود که درنهایت منجر به تصمیمات هیجانی خواهد شد. در زیر دو عکس از یک نماد در دو تایم فریم مختلف نمایش داده شده است. تایم یک ساعته به وضوح گام و پولبک را نشان می دهد اما تایم پایین تر حرکات قیمت را بدوت جهت خاص و به صورت رنج نمایش میدهد.

نکته : چگونه میشود حرکت شفاف را شناسایی کرد ؟ همان طور که در تایم فریم 15 دقیقه مشاهده میشود هرگاه در متن بازار کندل ها یکی در میان قرمز و سبز باشند، بی هدف باشند و خوانایی لازم را نداشته باشند با رفتن به یک الی دو تایم فریم بالاتر در اکثر موارد می توان به نموداری با خوانایی بهتر دست پیدا کرد.

نکات آموزشی فرصت معاملاتی ادامه دهنده در پرایس اکشن
پس اصل اول باید در تایم فریمی معامله شود که چارت ما خواناتر و شفاف تر باشد.

در پرایس اکشن باید گام حداقل 4 کندلی و بدون کندل هیجانی باشد


اگر در متن بازار گامی را دیده و بعد از اصلاحش منتظر ورود به معامله ی جدید هستیم، گام موجود باید حتما و حتما این دو ویژگی را داشته باشد. دقت شود اگر با گام و اصلاحی وارد شدیم که این دو ویژگی مهم و بارز را نداشته باشد آن معامله با احتمال کمتر خواهد بود.

یادمان باشد معامله میگیریم “چون” …. نه اینکه معامله میگیریم “تا” !

دلیل این دو ویژگی در پرایس اکشن چیست:

اگر کمتر از 4 کندل باشد نشان از کم بودن سرسختی و نبودن معامله گران موثر می باشد.

اگر کندلی بیشتر از 70 درصد گام را طی کرده باشد نشان از معامله گران خرد دارد. (شیر که تو جنگل نباشه غورباقه هفت تیر کش میشه !) –  دو دلیل برای این اتفاق می توان متصور شد. یا قیمت فقط بخاطر فعال شدن حد ضرر دیگر معامله گران قد کشیده است (در عقبه ی قیمت تراکم کندلی بوده است) که این خود گویای نبودن معامله گران حرفه ای در مارکت می باشد و یا کافی است مارکت دپس طبق اموزش های استاد رو به یاد بیاورید. در بازار دستورات لیمیت کمتر جلوی قیمت بوده که با تعداد کمی معامله کندل قد کشیده است. وجود این کندل ها در گام نشان از ضعف روند است. پس اگر اصلاحی هم داد وارد نمی شویم.

نکات آموزشی فرصت معاملاتی ادامه دهنده در پرایس اکشن | مقالات معامله گران موفق کانون چارتیکال جبل عاملی
اصل دوم چهار کندلی باشد – کندل هیجانی نداشته باشد.

گام از کندل های کوچک به بزرگ باشد


شاید اولین سوال بعد از دیدن این تیتر این باشد چرا باید کوچک به بزرگ باشد ؟ مگر مشکل بزرگ به کوچک چیست ؟ گامی که بعد از اصلاحش میخواهیم وارد معامله بشویم باید کوچک به بزرگ باشد چون همانطور که گفتیم باید بازار را درک کنیم (نه به صورت طوطی وار برای خودمان قوانین خشک و بی انعطاف ایجاد کنیم) این گونه میشود استنباط کرد که در این گام جدید تمایلات معامله گران در حال کاهش است. دیگر راضی نیستند در قیمت های بدتر معامله کنند. پس نمیتوان از گام بعدی که منتظر ورودش هستیم انتظار بالا برای ادامه ی روند با احتمال بالا داشته باشیم.

ببینید از کلمه ی احتمال استفاده کردم. یادتان باشد تنها قطعیت بازار عدم قطعیت بازار است.

نکته ی فوق مهم :

گاهی ما وارد پوزیشنی عالی (گام و پولبک خوبی دیدم) میشویم. کندل های گام ما رفته رفته در حال کوچک شدن هستند در مقایسه با کندل لبه ی ورودی. زنگ خطر باید به صدا در بیاید نمیدانیم به چه علت ولی سر سختی معامله گران رو به کاهش است پس با دقت بیشتر مدیرت پویا باید دنبال شود.

اصل سوم کندل های چه گامی که بعد اصلاحش میخواهیم وارد بشویم چه گامی که وارد شدیم باید کوچک به بزرگ باشند.

ضریب چولگی گام کاهشی نباشد


تا به اینجا فهمیدیم گامی که در اصلاحش منتظر لبه ی ورود هستیم باید 4 کندلی باشد. کندل هیجانی نداشته باشد – همچنین آن گام باید از کندل های کوچک به بزرگ باشد. نکته ای بسیار ظریف که خیلی از معامله گران توجه ویژه ای به آن نمیکنند ضریب چولگی گام می باشد. گامی که بعد از اصلاحش در انتظار ورود هستیم نباید چولگیش کاهشی باشد. کاهش چولگی یعنی کاهش سماجت. حال، هر چند تعداد کندل ها مناسب و ویژگی های ذکر شده را داشته باشد. ولی این گام ها دارای فرصت های معاملاتی با احتمال بالا نخواهد بود. شکل زیر نمونه ای از گام را نشان میدهد که ابتدا چولگیش کاهش یافته بعد وارد فاز اصلاح شده و بعد اماده برای ادامه ی روند بوده که عدم توانایی در ادامه مشاهده میشود.

نکات آموزشی فرصت معاملاتی ادامه دهنده در پرایس اکشن | مقالات دانش پذیران کانون چارتیکال جبل عاملی | چارتیکال| پرایس اکشن|فوت پرینت|سنتیمنتال|فارکس|ارزدیجیتال|ولیوم تریدینگ|آموزش پرایس اکشن آموزش ولیوم تریدینگ آموزش بورس آموزش فارکس آموزش ارز دیجیتال آموزش فوت پرینت آموزش ولیوم تریدینگ آموزش کسب درامد آموزش ترید اموزش ساده پرایس اکشن آموزش رایگان پرایس اکشن قیمت بیت کوین قیمت ارز دیجیتال آموزش ساده ارز دیجیتال آموزش ولیوم تریدینگ رایگان آموزش رایگان فارکس آموزش رایگان بیت کوین
اصل چهارم چولگی گامی که بعد از اصلاح منتظر ورودش هستیم کاهشی نباشد.

طول و شیب گام


گاهی زمانی وارد بازار میشویم که قیمت در طول حرکت از سطحی به سمت دیگر. دو (و یا بیشتر) گام و اصلاح را که درصدی از حرکت کلی را شامل میشود، طی کرده است. اینجا معیاری هرچند ساده ولی کمکی معامله گر را از خطر معامله ی ضرر ده نجات میدهد.

با توجه به این معیار    طول گام به نسبت گام قبل   و   شیب گام به نسبت شیب گام قبل  نباید کاهشی باشد. بیان این نکته خارج از لطف نمی باشد که اگر هرکدام از این دو مورد اتفاق بیوفتد میتوان با حجمی کمتر از حجم مجاز وارد معامله شد. ولی به یاد داشته باشید این فرصت با احتمال کمتر است. نکته ی مهم بعدی گاهی در دل نمودار همزمان هم گام کوچکتر هم شیب کمتر میشود. در این صورت چولگی کلی متن بازار در حال کاهش می باشد. به هیچ عنوان مجاز به ورود به پوزیشن معاملاتی نمی باشیم. دو شکل زیر مثالی از این اصل مهم می باشد که خواهشمندم با دقت و با درک ذات بازار نمودار ها را تحلیل فرمایید.

چارتیکال| پرایس اکشن|فوت پرینت|سنتیمنتال|فارکس|ارزدیجیتال|ولیوم تریدینگ|آموزش پرایس اکشن آموزش ولیوم تریدینگ آموزش بورس آموزش فارکس آموزش ارز دیجیتال آموزش فوت پرینت آموزش ولیوم تریدینگ آموزش کسب درامد آموزش ترید اموزش ساده پرایس اکشن آموزش رایگان پرایس اکشن قیمت بیت کوین قیمت ارز دیجیتال آموزش ساده ارز دیجیتال آموزش ولیوم تریدینگ رایگان آموزش رایگان فارکس آموزش رایگان بیت کوین
اصل پنجم طول و شیب گام کمتر نشده باشد نسبت به گام قبلی

خب تا اینجای کار ما با خصوصیات یه گام خوب برای فرصت معاملاتی ادامه دهنده ی روند آشنا شدیم. یکبار دیگه مرور کمک به یادگیری مطالب خواهد کرد. (در این زمینه کتاب ابر حافظه از کوین ترودر مطالعه شود)

 1. ایا بازار شفاف است ؟
 2. ایا گام حداقل چهار کندلی بدون کندل هیجانی داریم؟
 3. ایا کندل ها از کوچک به بزرگ می باشند ؟
 4. ایا چولگی گام کاهشی است یا افزایشی ؟
 5. طول و شیب گام نسبت به قبل کاهشی می باشد یا افزایشی؟

با من همراه باشید تا در فصل بعد در مورد نکات اصلاح گام ها بیشتر بحث و بررسی کنیم.

پایان فصل اول

ویدیو بررسی این مقاله:

مطالب برتر

9 پاسخ

 1. ابتدای مقاله نوشته شده ویدئو هر مقاله ( احتمالا منظور جلسه بررسی مقاله توسط استاد باشه ) در انتهای مقاله هست ولی من پیداش نکردم. میشه بفرمایید از کجا میشه ویدئو رو دید.

 2. بسیار عالی … منتظر مقاله بعدی در مورد اصلاح گام ها هستیم

 3. دمت گرم جناب ایلیایی گرامی…
  پی دی افش رو هم بزار …
  و در چارت شش از بالا لگ دو برای فروش خوبه چرا میگی نه ؟احتمال پایینه….

 4. با سلام مقاله و توضیحات تکمیلی استاد عاااالی بود.منتظر بقیه مطالب هستم.تندرست و توانا باشید

 5. واقعا عالی بود وقتی مطالب از زبان خود بچه ها گفته میشه خیلی گیرایی و جذبش بالاتر میره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 6 =