هر آنچه باید در مورد نحوه استخراج بیت کوین بدانید

استخراج، فرآیند ایجاد بلوک های معتبری است که سوابق معاملات را به دفتر عمومی بیت کوین که بلاکچین نامیده می شود اضافه می کند. این دفتر، یکی از اجزای مهم شبکه بیت کوین است، زیرا "دوبار خرج کردن" را حل می کند.

استخراج چیست؟


استخراج، فرآیند ایجاد بلوک های معتبری است که سوابق معاملات را به دفتر عمومی بیت کوین که بلاکچین نامیده می شود اضافه می کند. این دفتر، یکی از اجزای مهم شبکه بیت کوین است، زیرا “دوبار خرج کردن” را حل می کند.

مشکل دوبار خرج کردن به مشکل نیاز به یافتن اجماع در مورد تاریخچه معاملات اشاره دارد. مالکیت بیت کوین از طریق کلید رمزارز عمومی با ریاضی، قابل اثبات است. که با فناوری فعلی نمی توان این رمز را شکست. با این حال، رمزنگاری به تنهایی نمی تواند تضمین کند. که یک ارز خاص قبلاً برای شخص دیگری ارسال نشده است. برای ایجاد یک تاریخچه مشترک از معاملات، باید یک سفارش توافق شده داشته باشید. که مثلاً بر اساس زمان ایجاد هر معامله تنظیم شده باشد. اما هر ورودی خارجی می تواند توسط هر کسی که آن را تهیه می کند دستکاری شود. و از شرکت کنندگان خواسته شود به آن شخص ثالث اعتماد کنند.

استخراج (و بطور کلی بلاکچین) از انگیزه های اقتصادی برای ایجاد روشی مطمئن و قابل اطمینان برای مرتب سازی داده ها استفاده می کند. اشخاص ثالث سفارش دهنده معاملات، غیرمتمرکز هستند و با انجام رفتار صحیح، پاداش پولی دریافت می کنند. برعکس، هرگونه رفتار نادرست منجر به از دست رفتن منابع اقتصادی می شود. حداقل تا زمانی که اکثریت صادقانه باقی بمانند.

در مورد استخراج بیت کوین، این نتیجه با ایجاد یک سری بلوک حاصل می شود. که می توان از نظر ریاضی ثابت کرد که با تعهد خاصی از منابع به ترتیب صحیح روی هم قرار گرفته اند. این فرایند به ویژگی های ریاضی هش رمزارز بستگی دارد – که روشی برای رمزگذاری داده ها به روشی استاندارد است.

هش ها

یک ابزار رمزگذاری یک طرفه هستند. به این معنی که رمزگشایی آنها در داده های ورودی تقریباً غیرممکن است، مگر اینکه هر ترکیب ممکن تا زمانی بررسی شود که نتیجه، با هش ارائه شده مطابقت داشته باشد.

این همان کاری است که ماینرهای بیت کوین انجام می دهند: آنها هر ثانیه، از طریق تریلیون ها هش، می چرخند تا زمانی که شرایطی را پیدا کنند که شرایط “دشوار” داشته باشد. تعداد دشواری و هش بسیار زیاد است که با بیت بیان می شود. بنابراین این شرایط به سادگی نیاز به پایین بودن هش نسبت به دشواری دارد. دشواری، هر 2016 بلوک بیت کوین را مجدد تنظیم می کند. یا تقریباً دو هفته تا زمان بلوک ثابت را حفظ کند، که به مدت زمان لازم برای یافتن هر بلاک جدید اشاره دارد.

هش تولید شده توسط ماینرها به عنوان شناسه ای برای هر بلوک خاص استفاده می شود. و از داده های موجود در سربرگ بلوک تشکیل شده است. مهمترین بخش های هش، ریشه مرکل. هش جمع شده دیگری است که امضای تمام تراکنش های موجود در آن بلوک را کپی می کند و هش منحصر به فرد بلوک قبلی است.

این بدان معنی است که حتی کوچکترین تغییر اجزای یک بلوک، به طور محسوسی هش مورد انتظار آن .و همچنین هر بلوک بعدی را تغییر می دهد. نود ها بلافاصله این نسخه نادرست بلاکچین را رد می کنند و از شبکه در برابر دستکاری محافظت می کنند.

از طریق نیاز به دشواری، این سیستم تضمین می کند که ماینرهای بیت کوین، کار واقعی انجام می دهند. زمان و برق صرف شده در هش کردن از طریق ترکیب های احتمالی. به همین دلیل، پروتکل اجماع بیت کوین، “اثبات کار” نامیده می شود تا آن را از انواع دیگر سازوکارهای ایجاد بلوک متمایز کند. به منظور حمله به شبکه، نهادهای مخرب راهی غیر از بازآفرینی کامل قدرت استخراج آن ندارند. برای بیت کوین،  این کار میلیاردها دلار هزینه دارد.


نحوه پرداخت به ماینرهای بیت کوین


این شبکه، کارهایی را که ماینرها انجام داده اند به صورت ارائه پاداش برای تولید بلوک های جدید تشخیص می دهد. دو نوع پاداش وجود دارد: بیت کوین جدید که با هر بلوک ایجاد می شود و کارمزدهایی که کاربران برای معامله در شبکه پرداخت می کنند. پاداش آخرین بلوک بیت کوینی که استخراج شده است، از ماه می 2020 به 25/6 بیت کوین می رسد، که بیشترین درآمد ماینرها است. این مقدار به گونه ای برنامه ریزی شده است که در فواصل معین تقریباً چهار ساله، به نصف برسد، بنابراین در نهایت، دیگر بیت کوینی استخراج نمی شود و فقط کارمزد معامله، امنیت شبکه را تضمین می کند.

تا سال 2040 پاداش بلوک به کمتر از 2/0 بیت کوین کاهش می یابد و فقط 80،000 بیت کوین از 21 میلیون بیت کوین باقی خواهد ماند. پس از سال 2140 استخراج به طور موثر پایان می یابد زیرا آخرین بیت کوین به آرامی استخراج می شود.


برنامه تأمین آینده بیت کوین


حتی اگر پاداش بلوک با گذشت زمان کاهش یابد، نصف پاداش های پرداخت شده در گذشته با افزایش قیمت بیت کوین جبران می شود. در حالی که این امر، هیچ تضمینی برای نتایج آینده نیست، اما استخراج کنندگان بیت کوین از اطمینان نسبی نسبت به چشم انداز این رمزارزها لذت می برند. این جامعه از آرایش فعلی استخراج بسیار حمایت می کند و قصد ندارند آن را مانند اتریوم کنند. اتریوم، رمزارز مهم دیگر قابل استخراج است. در شرایط مناسب، ماینرهای فردی بیت کوین می توانند اطمینان داشته باشند که سرمایه گذاری سودآوری خواهند داشت.

اگرچه استخراج یک کار رقابتی است، اما شروع کار آن نسبتاً آسان است. در سالهای اولیه بیت کوین، علاقه مندان می توانستند به راحتی برخی از نرم افزارها را در رایانه خود راه اندازی کنند و بلافاصله شروع به کار کنند. آن روزها مدتهاست که می گذرد، اما راه اندازی یک ماینر اختصاصی بیت کوین به همان سختی که در ابتدا به نظر می رسید نیست.


چگون سخت افزار برای استخراج انتخاب کنید


اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که برای استخراج بیت کوین، تنها کاری که شما باید انجام دهید خرید یک دستگاه مدار مجتمع Application-Specific است که معمولاً ASIC نامیده می شود.

این دستگاه ها فقط می توانند بیت کوین استخراج کنند، اما در انجام این کار بسیار کارآمد هستند. در واقع، آنها بسیار کارآمد هستند. به طوری که معرفی آنها در حدود سال 2013 باعث شد که انواع دیگر دستگاه های محاسبه تقریباً یک شبه از رده خارج شوند.

اگر می خواهید با پردازنده های رایج، GPU یا FPGA های پیشرفته، عملیات استخراج را انجام دهید. باید به کوین های دیگر نگاه کنید. اگرچه این دستگاه ها می توانند بیت کوین استخراج کنند. اما این کار را با سرعت بسیار کمی انجام می دهند. در نتیجه فقط اتلاف وقت و برق است. بهترین کارت گرافیک موجود، درست قبل از افزایش ASIC ها، یعنی 7970 AMD، 800. میلیون هش در ثانیه تولید می کرد. امروزه یک ASIC به طور متوسط 100 تریلیون هش در ثانیه تولید می کند – یعنی تفاوت 125000 برابری دارد.

تعداد هش های تولید شده در ثانیه معمولاً “هش ریت” نامیده می شود. و این یک معیار مهم عملکرد برای دستگاه های استخراج است.

دو عامل اصلی دیگر وجود دارد که باید هنگام خرید یک دستگاه استخراج مورد توجه قرار گیرد

یکی مصرف برق است که با وات اندازه گیری می شود. بین دو دستگاهی که تعداد هش مشابه تولید می کند. دستگاهی که کمترین میزان برق را مصرف می کند سود بیشتری خواهد داشت.

معیار سوم، هزینه واحد برای هر دستگاه است. اگر 10 سال طول بکشد تا هزینه آن از طریق استخراج جبران شود. داشتن کم مصرف ترین ASIC در جهان بی معنی است.

بیت کوین دارای یک اکوسیستم نسبتاً پر جنب و جوش از تولیدکنندگان ASIC است. که اغلب در این سه پارامتر متفاوت هستند. برخی ممکن است ASIC های کارآمدتر اما گران تر نیز تولید کنند. در حالی که برخی دیگر سخت افزارهایی با عملکرد پایین تر تولید می کنند که قیمت ارزان تری دارند. قبل از تجزیه و تحلیل اینکه کدام دستگاه برای نیازهای شما مناسب است. مهم است که سایر عوامل موثر در سود را درک کنید.


صرفه اقتصادی استخراج بیت کوین


استخراج بیت کوین مانند مشاغل املاک و مستغلات، مربوط به مکان، مکان، مکان است.

مکان های مختلف در جهان، متوسط قیمت برق متفاوتی دارند. برق مسکونی در بسیاری از کشورهای پیشرفته معمولاً بیش از حد گران است. که نمی تواند از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد. با قیمت برق بین 15/0 تا 25/0 دلار در هر کیلووات ساعت، استخراج بیت کوین در مناطق مسکونی بیش از حد گران است و نمی تواند سودآور باشد.

استخراج کنندگان حرفه ای بیت کوین اغلب فعالیت خود را در مناطقی که برق بسیار ارزان دارند انجام می دهند. برخی از این مناطق شامل منطقه سیچوان در چین، ایسلند، منطقه ایرکوتسک در روسیه و همچنین برخی مناطق در ایالات متحده و کانادا است. این مناطق معمولاً نوعی تولید برق محلی ارزان مانند سدهای برق آبی دارند.

قیمت هایی که این ماینرهای بیت کوین از آن بهره می برند اغلب زیر 06/0 دلار در هر کیلووات ساعت خواهد بود. که معمولاً آنقدر پایین است که حتی در زمان رکود بازار نیز می تواند سود ایجاد کند.

به طور کلی

قیمت های زیر 1/0 دلار برای حفظ عملکرد انعطاف پذیر توصیه می شود. یافتن مکان مناسب برای استخراج عمدتا به شرایط شخص بستگی دارد. افرادی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند ممکن است نیازی به رفتن به مناطق دور از خانه خود نداشته باشند. در حالی که افراد ساکن در کشورهای پیشرفته احتمالاً موانع بیشتری برای ورود به این فعالیت دارند.

علاوه بر انتخاب سخت افزار، سود و درآمد یک ماینر به شدت به شرایط بازار و حضور سایر ماینرها بستگی دارد. در طول بازارهای صعودی، قیمت بیت کوین می تواند سر به فلک بکشد. که در نتیجه ارزش بیت کوین استخراج شده ی آنها برحسب دلار بیشتر می شود.

با این حال، جریان های ورود پول مثبت از بازارهای صعودی، با این دیدگاه ماینرهای بیت کوین متعادل می شود. که سود افزایش یابد و دستگاه های بیشتر برای استفاده از جریان درآمد، خریداری می شود. نتیجه این است که اکنون هر فرد ماینر نسبت به قبل بیت کوین کمتری تولید می کند. سرانجام، درآمد، روند را به سوی نقطه تعادل  سوق می دهد، جایی است که استخراج کنندگان با کارایی کمتر، با توجه به هزینه های برق، درآمد کمتری دارند، بنابراین از نظر اقتصادی به صرفه نیست و دستگاه های را خاموش می کنند و به دیگران اجازه می دهند بیت کوین بیشتری به دست آورند.

معمولاً بلافاصله این اتفاق نمی افتد. یک تأخیر مشخص وجود دارد، زیرا بعضی اوقات ASIC ها نمی توانند به سرعت تولید شوند تا بتوانند افزایش قیمت بیت کوین را جبران کنند.

در بازار نزولی، یک اصل مخالف وجود دارد: درآمد تا زمانی که ماینرها شروع به خاموش کردن دسته جمعی دستگاه های خود نمی کنند، کاهش می یابد.

برای اینکه ماینرهای بیت کوین از دور رقابت خارج نشوند، آنها باید ترکیبی برنده از مکان و سخت افزار را پیدا کنند. که به آنها امکان می دهد قدرت خود را حفظ کنند. آنها همچنین باید به طور مداوم سرمایه خود را حفظ کنند و سرمایه گذاری مجدد کنند. زیرا سخت افزارهای کارآمدتر می توانند سود ماینرهای قدیمی تر را کاملاً از بین ببرند.


مقایسه سودآوری سخت افزار استخراج


تعداد زیادی ماشین حساب آنلاین در وب سایت هایی مانند AsicMinerValue، Cryptocompare و Nicehash وجود دارد. که در آن می توان به سرعت، سودآوری یک دستگاه استخراج را بررسی کرد. این سودآوری را می توان دستی با فرمول زیر نیز برآورد کرد:

درآمد روزانه = (هش ریت شما* پاداش بلوک * بلوک های جدید در روز * قیمت کوین) / هش ریت کلی

این فرمولی است که بسیاری از این ماشین حساب ها از آن استفاده می کنند و به سادگی نشان دهنده سهم شما از کل هش ریت تقسیم بر صدور  ارز کل شبکه به دلار است. مقادیر ورودی مورد نیاز، هر دو پارامتر ثابت هستند (زمان بلوک بیت کوین 10 دقیقه است. بنابراین شش بلوک در یک ساعت و 144 بلوک در روز استخراج می شود). یا می توان آنها را در وب سایت های داده مانند Blockchain.com یا Coinmetrics یافت.

برای رسیدن به سود، باید هزینه برق را نیز کم کرد. به لطف معادل سازی بین کیلووات و کیلووات ساعت، این امر می تواند به سادگی ضرب مصرف برق دستگاه در 24 ساعت در روز و قیمت برق در هر کیلووات ساعت باشد.

در زیر جدولی آورده شده است که ASIC های اصلی موجود در بازار فعلی و دوره بازپرداخت آنها را ارائه می دهد. یعنی چه مدت طول می کشد تا سرمایه حتی از درآمد فعلی پیشی بگیرد. شایان ذکر است که سود یک استخراج کننده بیت کوین در طول زمان به شدت متغیر است و برون یابی یک روز از آینده، می تواند منجر به نتایج نادرست شود. با این وجود، برای درک اثر بخشی نسبی هر دستگاه، یک معیار مفید است.


مقایسه سودآوری ASIC


پارامترهای شبکه بیت کوین که تا 20 نوامبر 2020 استفاده شده است

همانطور که در این جدول مشاهده می شود، هیچ یک از ASIC ها با قیمت 20/0 دلار برای هر کیلووات ساعت سودی کسب نمی کنند. عملکرد نسبی عمدتا برای هر یک از ASIC های نسل جدید یکسان است. در حالی که اگر برق کم باشد، مدل های قدیمی تر می توانند یک پیشنهاد جذاب باشند.

به عنوان مثال، Canaan AvalonMiner 1066 دارای صرفه جویی در مصرف انرژی کم اما قیمت بسیار پایین نیز می باشد. که باعث می شود آن را با وجود اینکه یک مدل نسبتاً قدیمی است، در بازار قیمت پایین برق رقابتی کند. Bitmain S17 Pro که یک نسل قبلی ASIC است، به دلیل هزینه کمتری که دارد. همچنان جای خود را حفظ کرده اما با افزایش نرخ برق، به سرعت جذابیت خود را از دست می دهد. به نظر می رسد دستگاه های MicroBT به طور کلی متعادل ترین عملکرد را دارند.

یک مسئله نهایی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که این جدول برای بازار صعودی تنظیم شده است. سود ممکن است بالاتر از حد متوسط باشد. گرچه نصف شدن سود در سال 2020 هنوز جدید است و ممکن است اثر آن را با صدور بیت کوین کمتر، متعادل کند.


خرید و راه اندازی سخت افزار


چندین فروشگاه وجود دارد که ASIC را به مشتریان خرده فروشی می فروشد. در حالی که برخی از تولیدکنندگان، اجازه خرید مستقیم می دهند. اگرچه تهیه آنها دشوارتر از کارت گرافیک های رایج است. اما خرید هریک از ASIC با قیمت قابل قبول همچنان امکان پذیر است. شایان ذکر است که خرید از مغازه ها یا تولیدکنندگان حمل و نقل از کشورهای خارجی ممکن است منجر به واردات سنگین شود.

بسته به تولید کننده یا فروشگاه، ممکن است ASIC ها بدون واحد منبع تغذیه ارائه شوند. که این واحدها پس از آن باید جداگانه خریداری شوند. برخی از تولیدکنندگان ASIC واحدهای خود را به فروش می رسانند. اما همچنین می توان از PSU های ساخته شده برای سرورها یا رایانه های بازی استفاده کرد. اگرچه اینها احتمالاً به تغییرات خاصی احتیاج دارند.

ASIC ها باید از طریق کابل اترنت به اینترنت متصل شوند. و فقط با اتصال به آدرس IP محلی، مشابه روتر خانگی، می توان آنها را از طریق یک مرورگر وب پیکربندی کرد.

قبل از ادامه کار، لازم است که یک حساب کاربری با استخراج ماینینگ انتخابی ایجاد کنید. سپس اطلاعات دقیق در مورد نحوه اتصال به سرورهای آن ارائه می شود. از صفحه وب ASIC، باید نقاط انتهایی اتصال و اطلاعات حساب را وارد کنید. سپس ماینر شروع به کار و تولید بیت کوین می کنند.

استخراج از طریق یک استخر تاسیس شده به شدت توصیه می شود. زیرا شما می توانید با جمع کردن سخت افزار خود با دیگران، بازدهی ثابت داشته باشید. اگرچه دستگاه شما همیشه نمی تواند هش صحیحی را برای ایجاد یک بلوک پیدا کند، اما کمک شما به استخراج، همچنان پاداش داده می شود.


ملاحظات و خطرات استخراج بیت کوین


علاوه بر ریسک مالی عدم سودآوری، در مدیریت دستگاه های با قدرت بالا مانند ASIC، ریسک های فنی نیز وجود دارد.

برای جلوگیری از سوختن قطعات استخراج به دلیل گرم شدن بیش از حد، تهویه مناسب لازم است. کل برق مصرفی ماینرها به صورت گرما در محیط آن پخش می شود و یک ASIC احتمالاً، قدرتمندترین دستگاه در خانه یا محل کار شما خواهد بود.

این موضوع همچنین بدان معنی است که شما باید محدودیت های شبکه الکتریکی خود را در زمان استخراج بیت کوین با دقت در نظر بگیرید. شبکه برق خانه شما تا حداکثر سطح قدرت رتبه بندی شده است. و هر سوکت نیز رتبه بندی خاص خود را دارد. عبور از این محدودیت ها می تواند به راحتی منجر به قطعی مکرر یا آتش سوزی شود. برای تعیین بی خطر بودن تنظیم برق شما برای استخراج، با یک کارشناس مشورت کنید.

نگهداری منظم دستگاه ها در برابر گرد و غبار و سایر عوامل محیطی نیز برای سالم ماندن دستگاه ها لازم است. در حالی که احتمال رخ دادن خرابی نسبتاً نادر است. ASIC ها می توانند زودتر از موعد مقرر و بدون نگهداری مناسب، از رده خارج شوند.

در حالی که ممکن است ASIC خراب شود، اما بزرگترین تهدید برای سودآوری آنها منسوخ شدن آنها است. ماینرهای کارآمدتر در نهایت دستگاه های قدیمی را از رده خارج می کنند.

نسل های تاریخی ماینرها مانند Bitmain S9، که در حدود سال 2016 منتشر شد. تقریباً چهار سال طول کشید تا تحت هر پیکربندی قیمت برق (به جز صفر)، بی سود شود. با این حال، سرعت پیشرفت در فن آوری محاسبات، تا حد زیادی قابل پیش بینی نیست.

استخراج بیت کوین از هیچ سرمایه گذاری دیگری مستثنی نیست. احتمال پاداش و همچنین خطرات در آنها وجود دارد. امیدوارم، این راهنما یک نقطه شروع بری ارزیابی این دو مورد ارائه دهد.


اخبار رمز ارز ها را در وبسایت ما بخوانید. همچنین ویدیو های آموزش پرایس اکشن را در یوتیوب ما مشاهده کنید.

مطالب برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − هشت =

سوالی داری شمارتو بده تماس می گیریم😉