چرا زنجیره هوشمند بایننس (BSC) به زنجیره DeFi تبدیل شده است

چرا زنجیره هوشمند بایننس  (BSC) به زنجیره DeFi تبدیل شده است

چرا زنجیره هوشمند بایننس (BSC) به زنجیره DeFi تبدیل شده است؟

در هیچ کجا، هیچ اکوسیستم رمزارز چند زنجیره ای به طور واضح ارزشمندتر از DeFi دیده نشده است. فرآیندهای مورد نیاز برای DeFi شامل وام دهی، تولید سهام و تولید محصول، فرایندهای پیچیده ای هستند. با توجه به اینکه در حال حاضر زنجیره های زیادی وجود دارد که همه ی آنها، خدمات مختلفی را ارائه می دهند، انتظار اینکه یک زنجیره از بین همه زنجیره ها، بهترین باشد غیرواقعی است. یک اکوسیستم سالم DeFi، چند زنجیره ای با بلاکچین های مختلف است که نیازهای مختلف مالی را برآورده می کند.

در حال حاضر، ارزش کل سرمایه گذاری شده(TVL)  در اتریوم بیش از 50 میلیارد دلار است. این رقم باعث می شود تا اتریوم، بزرگترین زنجیره در اکوسیستم DeFi باشد. ارزش TVL اتریوم، بیش از دو برابر ارزش زنجیره هوشمند بایننس است که در حال حاضر با کمتر از 25 میلیارد دلار دومین زنجیره بزرگ است. با این حال، TVL تنها یک روش، برای سنجش اندازه زنجیره است. هر روز تقریباً 3.5 میلیون تراکنش در BSC انجام می شود. این رقم تقریباً سه برابر تعداد کل تراکنش های اتریوم است که فقط حدود 1.2 میلیون تراکنش در روز دارد.

موارد ذکر شده، توانایی زنجیره های مختلف برای انجام کارآمدتر وظایف مختلف را به طور کامل نشان می دهد. اتریوم به عنوان یک شبکه اثبات کار و یک شبکه کاملاً غیرمتمرکز، دارای بزرگترین پروتکل هایی است که وام و قرض دهی را تسهیل می کند.

AAVE یکی از این نمونه ها است که از نظر TVL، به راحتی بزرگترین پروتکل در تمام DeFi است. با این حال، مدل تأیید اثبات کار، پیامدهایی را برای اتریوم ایجاد می کند. سرعت معاملات آن را کند می کند و کارمزد معاملاتش را بسیار بالاتر از BSC می کند. به همین دلیل، BSC می تواند یک محصول بسیار کارآمدتر از نظر معامله گری ارائه دهد و همچنین از نظر سرمایه سهام در استخرهای نقدینگی ،به طور بالقوه نسبت به اتریوم دارای برتری است.

زنجیره هوشمندBinance ، رقیب اتریوم

BSC کمتر از یک سال پیش راه اندازی شده است و در حال حاضر رقیب واقعی برای اتریوم است. مرجع اثبات سهام شرکت BSC به این معنی است که شرکت کنندگان در این شبکه، BNB را برای اعتبار سنجی معاملات مشارکت می دهند. سپس به مشارکت کنندگان بخشی از کارمزد معاملات حاصل از معاملاتی که در بلوک های معتبر پیشنهادی آنها گنجانده شده است، پاداش داده می شود. اگرچه برخی می گویند این روش اعتبار سنجی به معنای غیرمتمرکز نبودن BSC است، اما یک چیز واضح وجود دارد که این روش امکان شارژ کارمزد های بسیار پایین تر از اتریوم را برای BSC فراهم می کند.

کارمزد معاملات در شبکه اتریوم می تواند به طور معمول بیش از 100 دلار باشد. از طرف دیگر، به ندرت پیش می آید که کارمزد یک معامله BSC حتی از 0.25 دلار هم بگذرد. بی شک این کارمزد های پایین، بیش از هر ویژگی دیگری به افزایش کارایی BSC کمک کرده است. به زبان ساده، اتریوم برای معامله ی زیاد، برای یک سرمایه گذار خرد کاملاً نامناسب است.

BSC، برای توسعه دهندگان خود هم می تواند معاملات بسیار سریع تری را ارائه دهد. این یک ویژگی است که به طور ویژه مورد توجه آن دسته از توسعه دهندگان DeFi است. که به دنبال ایجاد پروتکل هایی هستند که برای کارکرد، به تراکنش های زیادی نیاز دارند.

BSC: زنجیره DeFi

شاید به همین دلیل است که پروتکل های BSC بسیار بیشتر از اتریوم، دیفای محورتر هستند. فقط 10٪ از DApps های موجود در اتریوم از عملکرد DeFi استفاده می کنند. با این حال، زنجیره هوشمند بایننس (BSC)، با وجود اینکه یک اکوسیستم بسیار کوچکتر است، حدود 75٪ از DApps های آن، به عنوان بخشی از اکوسیستم DeFi وجود دارند.

مقایسه کردن  و یافتن تفاوت یک DEX با هر زنجیره، بهترین راه برای نشان دادن تفاوت بین زنجیرها است. SushiSwap یک DEX بسیار محبوب در زنجیره اتریوم است. در حالی که CoinSwap Space یک DEX جدید است که با BSC کار می کند. هر دوی این زنجیره ها، تعداد بیشماری از گزینه های مختلف DeFi را فراهم می کنند. که به کاربران اجازه می دهد تا فارم تولید کنند و توکن های رمزارز خود را ذخیره کنند. هدف هر دوی این DEX ها به چالش کشیدن DEX پیشرو در بلاک چین آنها (UniSwap در اتریوم و PancakeSwap در BSC) است.

شاید بزرگترین تفاوت بین این دو DEX و شاید تفاوتی که برای کاربران بسیار چشمگیر است، کارمزد ها باشد.

برای استفاده از SushiSwap، کاربر باید کارمزدهایی را در شبکه اتریوم بپردازد. که همانطور که گفته شد، به طور مرتب کارمزدهای بالای 100 دلار را در پی دارد. از طرف دیگر، CoinSwap حتی نسبت به سایر BSC DEX ها، کارمزدهای کمی دارد. و قادر به ارائه معاملات با کارمزد کمتر از 0.20 دلار است.

کارمزد کم معاملات در BSC به این معنی است که CoinSwap می تواند ویژگی های مختلفی را ارائه دهد که DeFi را ساده می کند. با استفاده از عملکرد برداشت انبوه. کاربران می توانند همه بازده خود را از طریق تمام استخرهای نقدینگی و توکن های ضبط شده، مستقیم به کیف پول خود ارسال کنند. صرف نظر از اینکه چندین کاربر در CoinSwap در استخرهای مختلف سرمایه گذاری کرده اند. می توان همه بازده ها را تنها با چند کلیک ساده برداشت کرد. به دلیل ناکارآمدی مدل اثبات کار اتریوم، بسته بندی بسیاری از معاملات مختلف بسیار دشوارتر است.

یکی دیگر از ویژگی های اصلی BSC، تسهیل قابلیت اجرای داخلی است. CoinSwap فقط چند ماه است که ایجاد شده است. اما در حال حاضر تیم آن در نظر دارد بلاکچین های مختلف را به عنوان بخشی از DEX خود استفاده کند. این امکان وجود دارد، زیرا BSC با معماری دو زنجیره ای ساخته شده است. اگر DeFi واقعاً تبدیل به یک اکوسیستم چند زنجیره ای شود. این یک دارایی بزرگ برای هر پروتکل ساخته شده بر روی BSC خواهد بود. قابلیت اجرای داخلی BSC به این معناست که با وجود توسعه، می توان از DeFi پشتیبانی کرد.

پیش بردن DeFi به سطح بعدی

فضای زیادی در DeFi برای BSC، اتریوم و بسیاری از زنجیره های دیگر وجود دارد. زنجیره هوشمند بایننس (BSC) در بعضی موارد نسبت به اتریوم دارای مزایایی است. اما این بدان معنا نیست که اتریوم زنجیره برتر در محدوده های دیگر نیست. با این حال، کارمزد پایین و معاملات سریع در BSC، ایجاد یک اکوسیستم DeFi را تسهیل کرده است. که به طور متوسط به یک سرمایه گذار به گونه ای خدمات رسانی می کند. که اتریوم نمی تواند آن را انجام دهد. این واقعیت که رشد آن کمتر از یک سال به طول انجامیده، نشان دهنده ی میزان تقاضای این نسخه از DeFi است. چالشی که BSC دارد تنها می تواند بقیه حوزه رمزارز را به جلو سوق دهد.

مطالب برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + هفده =

سوالی داری شمارتو بده تماس می گیریم😉