chartical.jabalameli priceactionteam

آکادمی معامله گری چارتیکال

سابقه معامله گری
12 +
از سال 1383
سابقه تدریس
1 +
از سال 1396
تدریس به
8563 +
نفر
جلسات زنده
3000 +
ساعت

چگونه بیت کوین های از دست رفته را بازیابی کنیم

چگونه بیت کوین های از دست رفته را بازیابی کنیم

به لحاظ نظری، راهی برای بازیابی بیت کوین های از دست رفته وجود دارد.

در ابتدا لازم است روشن شود که منظور از بیت کوین “از دست رفته” چیست. در واقع، منظور از این اصطلاح، این نیست که بیت کوین به طریقی از کیف پول شما کم شده، یا اینکه با معامله ضرر کرده اید و آن را از دست داده اید، یا در کیف پول های غیرقابل دسترسی متعلق به اشخاص ثالث ذخیره کرده اید، بلکه فقط بیت کوین هایی از دست رفته است که در کیف پول های متعلق به افرادی نگهداری می شود که کلیدهای خصوصی خود را گم کرده اند.

به طور دقیق، کیف پول های اختصاصی، کیف پول هایی هستند که کاربر کلیدهای خصوصی یا عبارت بازیابی (seed) آن را در اختیار دارد.

seed یک عبارت متشکل از 12 کلمه یا بیشتر است که با آن می توانید همان کلیدهای خصوصی را بازیابی کنید، مهم نیست که از چه نرم افزاری برای انجام این کار استفاده می کنید.

کلیدهای خصوصی، رشته های طولانی عددی هستند که برای استفاده از بیت کوین ذخیره شده در آدرس عمومی مورد نیاز هستند

اگر دسترسی به عبارت بازیابی و کلیدهای خصوصی کیف پول خود را از دست دهید، دیگر نمی توانید از بیت کوین ذخیره شده در آدرس های عمومی مرتبط با آنها استفاده کنید. معمولاً کیف پول ها این کلیدهای خصوصی را روی دستگاهی که روی آن نصب شده اند ذخیره می کنند، بنابراین می توانید بدون نیاز به وارد کردن عبارت بازیابی در هربار ورود، از آنها استفاده کنید، اما اگر دسترسی به کیف پول را از دست دادید، به دلیل اینکه رمز ورود خود را به خاطر نمی آورید، بازیابی آنها عملاً غیرممکن است، زیرا آنها معمولاً رمزگذاری شده اند و بدون داشتن رمز عبور، رمزگشایی نمی شوند.

بیت کوین های از دست رفته را بازیابی کنید یا برای همیشه با آنها خداحافظی کنید

از نظر تئوری، اگر کلیدهای خصوصی کیف پول یا عبارت بازیابی دارید، یا اگر عبارت بازیابی یا کلیدهای خصوصی را پیدا کردید، همیشه می توانید دسترسی به بیت کوین ذخیره شده در آن را بازیابی کنید. در عوض، اگر دسترسی شما به کیف پول، عبارت بازیابی یا کلیدهای خصوصی شما از دست رفت، بیت کوین ذخیره شده در آدرس های عمومی کیف پول دیگر نمی تواند استفاده شود و برای همیشه از دست رفته تلقی می شود.

به همین دلیل، باید بسیار مراقب باشید و به یاد داشته باشید که عبارات بازیابی یا کلیدهای خصوصی را با دقت نگه دارید تا در صورت نیاز بتوانید آنها را بازیابی کنید. با این حال، باید به یاد داشته باشید که هرکسی به این داده ها دسترسی داشته باشد می تواند از بیت کوین ذخیره شده در آدرس های عمومی کیف پول در هر کجا که باشد و با هر نرم افزار سازگار، استفاده کند.

با این اوصاف، اگر بیت کوین را از این طریق گم کنید، آنچه باید انجام دهید این است که به دنبال عبارت بازیابی یا کلیدهای خصوصی بروید.

اولین کاری که باید انجام شود این است که سعی کنیم این داده ها را به یاد آوریم، یا به یاد آوریم که در کجا ذخیره شده اند.

در صورتی که ذخیره نشده باشند یا دیگر به آنها دسترسی ندارید، می توانید بررسی کنید که آیا قبلاً از کیف پول پشتیبان تهیه کرده اید یا خیر. در واقع، برخی از کیف پول ها به شما امکان می دهند یک فایل پشتیبان صادر کنید که امکان بازیابی کامل را دارد. با این حال، لازم به ذکر است که هرکسی که از آن نسخه پشتیبان استفاده کند می تواند کیف پول را بازیابی کند، بنابراین اگر می خواهید این کار را انجام دهید باید مطمئن شوید که آن را در یک مکان فوق العاده امن نگهداری کرده اید.

متأسفانه، هیچ راه حل مناسب دیگری وجود ندارد: بیت کوین های از دست رفته تنها با بازیابی کیف پول با کلیدهای خصوصی آدرس های عمومی که در آن ذخیره شده اند، در صورت تهیه نسخه پشتیبان، یا با ایجاد مجدد کیف پول جدید با استفاده از بازیابی با عبارت بازیابی یا عملکرد کلید خصوصی، قابل بازیابی می باشد.

به همین دلیل، اگر تصمیم دارید بیت کوین خود را روی کیف پول اختصاصی ذخیره کنید و نه روی کیف پول تحت مدیریت شخص ثالث، اطمینان حاصل کنید که از خود کیف پول، نسخه پشتیبان تهیه کرده اید. شما عبارت بازیابی یا کلیدهای خصوصی را به روشی قابل بازیابی ذخیره کرده اید.

از طرف دیگر، این عملیات بدون خطر نیستند زیرا اگر شخص دیگری به این داده ها دسترسی پیدا کند، می تواند بدون محدودیت به کیف پول شما دسترسی داشته باشد.

به همین دلایل، بسیاری از افراد ترجیح می دهند به کیف پول های شخص ثالث (یعنی custodian) یا کیف پول هایی که روش بازیابی ارائه می دهند، اعتماد کنند. هنوز هم، در این حالت، به معنای دادن اجازه ی دسترسی بیت کوین به مدیران کیف پول است.

احتمالاً بهترین راه حل این است که داده های بازیابی کیف پول خود را به روشی فوق العاده ایمن، بصورت شخصی و قابل بازیابی راحت، نگه دارید.

مطالب برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 14 =