چگونگی رفتار شناسی در پرایس اکشن جبل عاملی

چگونگی رفتار شناسی در پرایس اکشن جبل عاملی پرایس اکشن چیست سنتیمنتال چیست ارز دیجیتال چیست

مقدمه


در بازارهای معاملاتی برای تشخیص رفتار معامله گران حاضر در بازار در روش پرایس اکشن جبل عاملی نیاز به دانستن نکاتی میباشد که ممکن است برای بعضی از شما معامله گران سوال باشد . ما در این مقاله به بررسی چگونگی رفتار شناسی در پرایس اکشن جبل عاملی می پردازیم.


    لزوم رفتار شناسی در پرایس اکشن


ما در روش پرایس اکشن از هیچ اندیکاتور ، اسیلاتور یا الگو  یا حتی انواع روش های تحلیل تکنیکال مثل هارمونیک ،کلاسیک یا هر روشی مثل الیوت و حتی فاندامنتال … استفاده نمی کنیم.

 با توجه به این مسئله مهم این سوال برای همه پیش می آید که در روش پرایس اکشن جبل عاملی بیشتر روی چه چیزی تمرکز داریم ؟ چه چیزی را می خواهیم روی قیمت ببینیم و از طریق آن متوجه چه چیزی بشویم؟ 

   برای پاسخ به این سوالات باید گفت در روش پرایس اکشن جبل عاملی به طور کلی ما به دنبال این هستیم که ببینیم و بفهمیم  آن افرادی که داخل بازار هستند از کدام نوع معامله گران هستند؟ آیا معامله گرهای سازمانی هستند؟ یعنی معامله گرانی هستند که با پول های بزرگ و تاثیرگذار در بازار حضور دارند. یا معامله گرهای حرفه ای هستند ؟ یعنی معامله گرهایی که آنچنان پول آنها تاثیری در بازار ندارد ولی رفتارهایی که دارند رفتارهای تحلیل پذیری است. یا اینکه معامله گرهای خرد هستند ؟ یعنی نه پولشان آنچنان تاثیرگذار در بازار است و نه اینکه می توانند رفتارهای خوبی را در حرکت قیمت ایجاد کنند. که خب طبیعتا ما با این دسته از معامله گرها هرگز معامله نخواهیم کرد. 

   در روش پرایس اکشن جبل عاملی در  بازار های معاملاتی  ما به دنبال روند هستیم. روند نیز در اثر ورود پول های بزرگ معامله گرهای سازمانی و معامله گرهای حرفه ای به وجود می آید. 

حال سوال اینجاست ، در روش پرایس اکشن جبل عاملی که از هیچ ابزاری استفاده نمی شود. چطور می توانیم معاملاتمان را به راحتی انجام دهیم؟ 


چگونگی رفتار شناسی در پرایس اکشن


این برمیگردد به یکی از اصول علوم اجتماعی. همانطور که قبلا گفته شد در مالی رفتاری تمرکز ما بر روی جامعه معامله گرها است یعنی باید بررسی کنیم معامله گران در حال حاضر چه رفتاری را دارند از خودشون نشان می دهند ،چه تمایلاتی دارند و  چه تصمیماتی می خواهند بگیرند .

 برای این قسمت ما از یک تعریف ساده استفاده می کنیم . در علوم اجتماعی یک اصلی وجود دارد که می گوید: مادامی که شما افراد یک جامعه را به طور انفرادی و  تک به تک مورد بررسی قرار دهید و به آنها طوری توجه بکنید که بخواهید متوجه بشوید که آنها در آینده ای  نه چندان دور چه رفتاری از خود نشان  خواهند داد؟و چه تصمیمی خواهند گرفت ؟

هرگز نمی تونید با احتمال بالاتر گزینه صحیح را شناسایی کنید. اما اگر همان آدم ها و همان اجتماع را زمانی که تحت تنش قرار می گیرند مورد بررسی قرار دهید. رفتار و تصمیم آینده ی نه چندان دور آنها با احتمال خیلی زیاد درست شناسایی می شود. و دلیل آن نیز این که انسان ها وقتی به طور گروهی تحت تنش قرار می گیرند. به این خاطر که گزینه های انتخابی شان محدود می شود. بنابراین با احتمال بالاتری می توان رفتار آنها را تشخیص داد.


تنش مثبت


حال برای این که متوجه شوید منظور از اینکه انسان ها به طور گروهی تحت تنش قرار بگیرند یا از اینکه ما انسان ها را بخواهیم به طور تک تک مورد بررسی قرار دهیم و یا اینکه وقتی می گوییم  با کم شدن گزینه ها درصد موفقیت اینکه ما بفهمیم آنها در آینده چه تصمیمی می گیرند چگونه خواهد بود مثالی می زنیم.

چگونگی رفتار شناسی در پرایس اکشن جبل عاملی

فرض بگیرید که ما در یک مجتمع تجاری بزرگ مثل یک پاساژ هستیم  و از طبقات بالاتر داریم افرادی را که در طبقات پایین تر هستند  می بینیم.قاعدتا هر نفر به طور تصادفی و  اتفاقی از فروشگاهی به یک فروشگاه دیگری می رود و یا اینکه افراد مختلف کنار فروشگاه های خاص توقف می کنند و می ایستند چون انتخاب آنها ممکن است خرید کیف یا کفش باشد یا  مثلا خرید نوعی لباس خاص یا به هر حال هر وسیله ی دیگری.پس ما در این حالت به هیچ وجه نمی توانیم تشخیص دهیم که با احتمال بالاتر این آدم ها فروشگاه بعدی که انتخاب می کنند کدام است.

تنش چگونه اتفاق می افتد؟

   حال فرض بگیرید که برای همین جامعه در همان لحظه بنا بر هر دلیلی یک اتفاق خوب یا یک اتفاق بد بیفتد. به عنوان مثال برای اتفاق خوب به این صورت باشد که در  بلندگو های مجتمع تجاری اعلام کنند که مدیریت مجتمع تصمیم گرفته است یک قرعه کشی بزرگ را با در نظر گرفتن یک جایزه خیلی خوب برای تمام حضار در این مجتمع تجاری  برگزار کند و برای این منظور درهای ورودی و خروجی  مجتمع تجاری را میبندند و اعلام می کنند هر شخصی که داخل مجتمع تجاری حضور دارد شامل این قرعه کشی خواهد شد. فقط برای انجام قرعه کشی باید تمامی افراد حاضر در مجتمع به فلان سالن در فلان طبقه مجتمع تجاری بروند.در این صورت فکر می کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

مسلما همان آدم هایی که تا چند لحظه پیش ما نمی دانستیم به چه فروشگاهی خواهند رفت یا از کدام طبقه به کدام طبقه می خواهند بروند و حتی نمی توانستیم با احتمال بالا  این مسئله را تشخیص دهیم، الان می دانیم که همه آنها مسیری را انتخاب می کنند و در آن مسیری حرکت می کنند که  منتهی می شود به آن سالن در فلان طبقه ی مجتمع تجاری که قرار است آن قرعه کشی بزرگ انجام شود . شاید خیلی ها هم باشند که به این قرعه کشی نروند ولی اکثرا این کار را انجام می دهند. و درصد کمی هستند که به این اتفاق تمایل نشان ندهند و نروند. بنابراین به صورت گروهی به آن واکنش نشان می دهند.


تنش منفی


چگونگی رفتار شناسی در پرایس اکشن جبل عاملی

   در حالت ها و تنش های منفی نیز به همین صورت است. فرض کنید در یک مجتمع تجاری که همه در حال خرید کردن و بازدید از مغازه ها می باشند. به علت وقوع آتش سوزی در مجتمع یا به علت هر اتفاق ناگوار دیگری ،ناگهان آژیر خطر مجتمع تجاری به صدا دربیاید. می بینیم که همان اجتماع، اعم از زن ،مرد، پیر، جوان و بچه ها  به طور دسته جمعی  به سمت درها و راه پله های خروج  اضطراری حرکت می کنند.

اینها همان آدم ها هستند در همان محیط و حتی زمان همان زمان است ولی یک تغییر کوچک و یک اتفاق  منجر شد تا آنها تحت تنش قرار بگیرند به طور همزمان و گروهی یک تصمیمی را بگیرند چون گزینه های انتخابی شان  کم است و کسی که آژیر خطر را می شنود فقط یک گزینه برای انتخاب  دارد و  آن هم فرار و نجات جان خود است و گزینه ی دیگری ندارد. ایا در چنین شرایطی می توان به خرید کردن و بازدید از مغازه ها ادامه داد؟ آیا می توان به قسمت شهربازی مجتمع تجاری رفت ؟آیا میتوان به اتاق سیگار رفت؟…مسلما خیر. حتی اینکه بخواهد به سمت پارکینگ یا آسانسور برود وجود ندارد و فقط باید فرار کند.

    حال پس ما متوجه شدیم در روش پرایس اکشن جبل عاملی برای اینکه بتوانیم حرکات با احتمال بالاتر را تشخیص دهیم باید موقعیت هایی را  روی چارت پیدا کنیم که در آنجا مردم یعنی همان معامله گران موثر حاضر در  بازار به طور گروهی تحت تنش قرار می گیرند. حال این تنش میتواند در موقعیت های سودده و خوشایند برایشان باشد. میتواند در موقعیت های ضررده و منفی برایشان باشد.


نتیجه گیری


   در روش پرایس اکشن جبل عاملی ما به دنبال موقعیت هایی در بازار میگردیم که بتوانیم بهتر و واضح تر حرکت قیمت را تشخیص دهیم. که اصطلاحا به این موقعیت ها ، سطوح تنش می گویند. در این مقاله با رفتار شناسی در پرایس اکشن آشنا شدید حال برای اینکه بتوانید درک بهتری از سطوح تنش و نحوه تشخیص و بکارگیری این مناطق با ارزش بازار داشته باشید. با آموزش های رایگان ما در آکادمی جبل عاملی همراه باشید.

ویدیو پیشنهادی این جلسه:

همچنین شما عزیزان میتوانید جهت مشاهده تمامی آموزش های پرایس اکشن به صورت کاملا رایگان وارد کانال یوتیوب ما شوید. و یا از طریق وبسایت مشاهده کنید:

مطالب برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − دوازده =

سوالی داری شمارتو بده تماس می گیریم😉