کال مارجین چیست و چطور از وقوع آن جلوگیری کنیم؟

پرایس اکشن جبل عاملی جبل عاملی آموزش پرایس اکشن جبل عاملی جبل عاملی What is Cal Margin and how can we prevent it from happening?کال مارجین چیست و چطور از وقوع آن جلوگیری کنیم؟

کال مارجین چیست و چگونه کال مارجین نشویم موضوع این مقاله است.

بازارهای مالی پر است از اصطلاحاتی که ندانستن آنها می تواند به قیمت از دست دادن سرمایه تان تمام شود. 

یکی از این اصطلاحات، margin call ( کال مارجین ) ،است که اتفاق بسیار ناگواری است و نشانه از دست رفتن موجودی حساب معاملاتی معامله گر می باشد. 

در این مقاله همه موارد ضروری که لازم است به عنوان معامله گر بدانید بیان می شود.

با من همراه باشید.

آشنایی با 5 اصطلاح خیلی مهم و کاربردی

برای درک بهتر موضوع ابتدا پنج موضوعی که درک آن ها از اهمیت خاصی برخوردار است را بیان می کنم.

زمانی که شما هنوز معامله خود را باز نکردید، ترمینال شما به شکل زیر نمایش داده می شود: 

jabalameli sentimental پرایس اکشن جبل عاملی جبل عاملی ترمینال معامله متا تریدر

و زمانی که معامله ای را باز می کنید به شکل زیر تغییر می کند:

پرایس اکشن جبل عاملی جبل عاملی ترمینال معامله متا تریدر jabalameli sentimental

حالا دو تصویر را با هم بررسی می کنیم تا بهتر کاربرد آن ها را متوجه شوید:

اولین مورد Balance هست.خیلی ساده، Balance به مقدار موجودی کل حساب شما گفته می شود که بعد از اینکه معامله تان با سود یا ضرر بسته می شود مقدار آن تغییر می کند. 

یعنی اگر Balance حساب شما 5000 دلار باشد و معامله ای که باز کردید را با 500 دلار سود ببندید، مقدار آن به 5500 دلار تغییر خواهد کرد.

موردی بعدی Equity است. زمانی که معامله باز نداشته باشید مقدار Equity با Balance یکی است اما به محض باز شدن معامله، مقدار آن شروع به تغییر می کند و وظیفه آن این است که به شما بگوید اگر شما بخواهید همین حالا معامله تان را ببینید، مقدار Balance حسابتان به چه عددی تغییر می کند. 

 

در تصویر دوم Equity عدد 4980.42 دلار را نشان می دهد. یعنی اگر همین حالا معامله باز شده را ببندیم، مقدار Balance به این عدد تغییر خواهد کرد. 

پس تا اینجا، Balance مقدار کل موجودی شما و Equity میزان موجودی شما بعد از بستن همه معاملات باز هست.

اما margin و Free margin   چیست ؟

 وقتی که شما معامله ای باز می کنید مسلما مقداری از سرمایه خود را می خواهید برای آن معامله قرار دهید که به این میزان از سرمایه margin گفته می شود.

پرایس اکشن جبل عاملی جبل عاملی ترمینال معامله متا تریدر jabalameli sentimental

به تصویر بالا نگاه کنید. مقدار مارجین در این معامله برابر شده با 385.29 دلار و به معنای این است که بابت معامله باز شده این مقدار از موجودی حساب سرمایه گذاری شده است.

حالا free margin همان مقدار مارجین آزادی است که شما هنوز روی آن سرمایه گذاری نکرده اید و اگر مقدار عددی آن را با margin جمع کنید به عددی که Equity نشان می دهد، خواهید رسید. 

 

و مورد آخر یعنی margin level میزان درصدی را نمایش می دهد که از تقسیم Equity به margin ضربدر 100 بدست می آید. 

زمانی که معامله شما وارد ضرر شود، عدد margin level کم می شود و زمانی که وارد سود شود، این عدد افزایش پیدا می کند. 

تا این جا شما به صورت کامل با تعریف اصطلاحات ذکر شده و نوع کاربرد هر کدام آشنا شدید.

تعریف margin call (کال مارجین ) و نحوه پدید آمدن آن

همانطور که گفته شد وقتی معامله ای باز می کنید به شما عددی به عنوان margin level  یا سطح مارجین نمایش می دهد که از تقسیم مقدار عددی Equity به margin ضربدر 100 به دست می آید. 

call marjin sentimental jabalameli trader کال مارجین جبل عاملی پرایس اکشن جبل عاملی

در همه بروکر ها محدودیتی را برای حساب معاملاتی هر معامله گر که معمولا 100 % است را در نظر گرفته اند و به معنای این است که اگر سطح مارجین معاملات شما به 100 % برسد نشانه در ضرر بودن معاملات شما است.

از اینجا بروکر دیگر اجازه گرفتن معامله دیگری را به شما نمی دهد و از طرفی وقتی سطح مارجین به عدد 100 درصد نزدیک می شود Equity حساب برابر با margin می گردد که نشانه از دست دادن تقریبا کل موجودی free margin حساب تان است و margin call  شدن است.

اصطلاح margin call چطور پدید آمده است؟

در گذشته معاملات به صورت تلفنی بود و دستورات معاملاتی از طریق تلفن به کارگزاری داده می شد. وقتی معامله ای به اندازه ای وارد ضرر می شد که Free margin حساب از بین می رفت، کارگزاری با معامله گر تماس می گرفت و درخواست افزایش موجودی حساب را می داد که margin call  به این نوع از تماس گفته می شد. 

چطور از کال مارجین شدن جلوگیری کنیم؟ + عوامل بسیار مهم ایجاد آن

برخی از مهمترین عواملی که باعث کال مارجین شدن می شود عبارت اند از:

 • عدم انتخاب صحیح لوریج
 • عدم انتخاب صحیح حجم
 • عدم مدیریت پویای معاملات
 • عدم رفتار صحیح معامله گری و انجام معاملات احساسی

زمانی که یک معامله گر لوریج مناسبی را با توجه به روحیه و تجربه اش در بازار انتخاب و با اندازه گیری دقیق حسابش و تعیین محل دستور حد ضرر و نقطه ورود به بازار با حجم مناسب معامله کند و به صورت جدی پایبند به عدم تغییر حد ضررش باشد، می تواند انتظار این را داشته باشد که کال مارجین نشود.

پایبندی به حد ضرر در معاملات جبل عاملی پرایس اکشن جبل عاملی بورس جبل عاملی sentimental jabalameli

پایبندی به حد ضرر و جا به جا نکردن آن یکی از مهمترین مسائلی است که به سادگی باعث از بین رفتن حساب معامله گر می شود و این تعهد و پایبندی تنها در صورتی به وجود خواهد آمد که اصول مدیریت پویای معاملات به صورت جدی رعایت شود.

برای معامله گری که رفتار صحیحی دارد، با نظم کار و از قوانین پیروی می کند، هیچگاه به سمت کال مارجین شدن حرکت نخواهد کرد.

چطور اخبار می تواند باعث کال مارجین شدن شود؟

دو نوع خبر وجود دارد. یکی سری اخباری که از قبل اطلاع داریم چه زمانی می خواهند اعلام شوند و میزان اهمیت آنها را می دانیم و سری دوم اخباری هستند که هیچ کس اطلاعی از آنها ندارد و به یکباره رخ می دهد و ما نمی توانیم برای آنها کاری انجام دهید جزء قرار دادن حد ضرر در نقطه مناسب، مدیریت پویای معامله و مواردی دیگر. 

اگر معامله گری حجم اش را رعایت نکرده و با مقدار بالایی وارد بازار شده باشد، لوریج صحیحی را انتخاب نکرده باشد، حد ضرر تعیین نکرده و یا اصلا قرار نداده باشد و در ساعاتی که خبر اعلام می شود، معامله انجام دهد وارد نوسانات شدید ایجاد شده توسط اخبار خواهد شد.

 این نوسانات شدید باعث می شود که حرکات قیمت با سرعت زیاد باعث نابودی موجودی حساب شما شوند.

نوع دوم اخبار:

آن دسته از اخباری که خارج از تقویم است و معمولا در روزهای آخر هفته رخ می دهد، بهتر است معاملات خود را برای آخر هفته ببندید و اگر هم نمی توانید ببندید حتما حد ضرر را در نقطه ای مطمئن قرار دهید.

اگر مثلا معامله شما در انتهای هفته باز باشد و در روزهای شنبه و یکشنبه که بازار جهانی تعطیل است دو کشور باهم درگیری پیدا کنند یا رخداد های طبیعی مثل زلزله، سیل و .. اتفاق بیفتد، قطعا نوسانات خیلی شدیدی رخ می دهد و بازار در روز دوشنبه با گپ باز خواهد شد. 

خبر اخبار ترید جبل عاملی پرایس اکشن جبل عاملی جبل عاملی sentimental jabalameli news

در این حالت حتی اگر معامله شما حد ضرر هم داشته باشد امکان دارد که قیمت بعد از آن باز شود و بروکر نتواند معامله تان را ببندد و ممکن است این باعث نابودی حساب شود. 

پس باید تا حدامکان در هنگام اخبار معامله نکنیم و به حد ضررمان پایبند باشیم.

در پایان به چند مورد از این دسته از خبرها اشاره خواهد شد.

تیتر بعضی از اخبار مهم و تاثیرگذار

خبرهایی که تقویمی اند  و برخی از آنها که مدام در حال تکرار شدند به صورت فصلی، ماهیانه و…  هستند، تاثیرات شدیدی می توانند در بازار ایجاد کنند که پیشنهاد می شود در زمان اعلام آنها هرگز معامله نکنید. در ادامه می توانید لیست مهمترین این اخبار را ببینید: 

 • نرخ بهره
 • گزارشات ماهانه، فصلی  و سالانه کشورها
 • اخباری که به نفت مربوط می شوند مثل NFP 
 • خبر مربوط به کمیته بازار آزاد فدرال  FOMC
 • انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
 • رای گیری مجلس اروپا 
 • برگزیت 
 • و…

خبرهای بدون تیتر که به یکباره منتشر می شوند مثل: 

 • جنگ 
 • خبر کشف واکسن کرونا
 • رخدادهای طبیعی مثل سیل، سونامی، زلزله و … 
 • فعالیت های تروریستی 
 • خبرهایی که هراس و ترس خاصی را برای یک کشور خاص یا همه کشور ها ایجاد می شود.
 • و …

که در این زمان ها بهتر است از معامله ارز کشورهای درگیر، دوری کنیم. 

جمع بندی

معامله گری در بازارهای مالی نیازمند تجربه و کنترل دقیق همه جزئیات است که مهمترین این موارد مربوط می شود به مدیریت صحیح سرمایه و دوری از اقداماتی که در نهایت باعث کال مارجین شدن شما می شود. 

در این مقاله شما با مفاهیم Balance، Equity، margin، free margin, margin level, margin call به صورت کامل آشنا شدید و همچنین درک کردید که چه عواملی می تواند حساب معاملاتی، انرژی و زمان شما را به سمت نابودی بکشاند. 

از همه این عواملی که ذکر شد، احساس میکنم مهمترین مسئله رفتار صحیح در هنگام اخبار است و اینکه چقدر نیاز است آنها را بشناسیم. 

اما به معنی این نیست که شما برای معامله گری پرایس اکشن جبل عاملی یاز به تحلیل فاندامنتال دارید. در پرایس اکشن جبل عاملی هیچ نیازی به فاندامنتال نیست و همه کاری که شما لازم است انجام دهید، معامله نکردن در هنگام اخبار مهمی که ذکر شد، می باشد.

به همین خاطر برای رفع ابهام  در این زمینه ویدیو زیر را که به تعریف تحلیل فاندامنتال و مشکلاتی که می تواند برایتان ایجاد کند، توجه کنید.

مطالب برتر

2 پاسخ

  1. سلام جناب رضوی عزیز، لطفا راهنمایی بفرمایید تا اصلاح گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 10 =

سوالی داری شمارتو بده تماس می گیریم😉