سرنخ های تغییر روند

شاید کم نبوده است مواقعی که در بازار معامله کرده اید و بعد از اینکه یک روند خیلی تمیز و قوی را شناسایی  کردید بعد از ورودتان به بازار قیمت برگشته است و یا اینکه به طور فرسایشی یک حرکت رنج را شروع کرده است. نکته ای که در مقاله سرنخ های تغییر روند می خواهیم به آن بپردازیم این است که معامله گرهایی که این روند خوب و تمیز را ساخته اند و دارند ادامه می دهند تا چه موقع می خواهند در آن باقی بمانند .

بعضی از اوقات برخلاف آن چیزی که معامله گر تا قبل از ورود به بازار از روند جاری دیده بوده است و انتظار دارد هنگامی که وارد بازار می شود با همان کیفیت ،یک معامله خوب را از آن روند داشته باشد و از آن بهره ببرد ولی این اتفاق نیفتاده است .

همانطور که قبلا گفتیم در روش پرایس اکشن جبل عاملی ما باید دقت داشته باشیم. که در حال حاضر در بازار چه کسانی حضور دارند، آیا معامله گرهای سازمانی هستند ؟معامله گرهای حرفه ای هستند ؟ یا معامله گرهای خرد؟ و همچنین با چه مقدار از پولشان در بازار هستند؟ در کدام جهت هستند؟ و تا چه موقع قرار است در بازار باقی بمانند؟

مهمانی معامله گر ها


با یک مثال این را روان تر توضیح خواهیم داد. فرض بگیرید که شما را به یک مهمانی دعوت می کنند و می گویند که در روزی مشخص از ساعتی تا ساعتی مشخص در یک آدرس یک مهمانی برپا است که شما اگر مایل هستید می توانید به این جشن تشریف بیاورید . از طرفی از نحوه پذیرایی ها و آدم هایی که در این مهمانی حضور دارند همچنین رقص و پایکوبی و … این جشن مطلع هستید، اما این را هم خوب می دانید که اگر دیرتر از زمانی که اعلام شده است به محل مهمانی برسید چه اتفاقی خواهد افتاد.

خب مسلما با یک خانه یا یک سالن بهم ریخته و آشفته ای رو به رو می شوید که دیگر آن آدم هایی که دوستشان دارید هیچ کدام  در آنجا نیستند و دیجی یا خواننده و نوازنده هم دیگر نیست و همچنین پذیرایی ها نیز تمام شده است بنابراین در این صورت نه تنها از آن مهمانی لذت نبرده اید بلکه کلی کار اضافه هم باید انجام دهید.

مشاهده مقالات چارتیکال جبل عاملی

این حالت دقیقا روی روندها هم  به همین شکل است. یعنی تا قبل از پایان روند در آن روند مقدار زیادی پول و واکنش های خیلی عالی بوده است، حرکت های خیلی سریع و شارپ بوده است اما بعد از اینکه دیگر آن معامله گرهایی که در این بازار آن روند را می ساختند نبودند ،ورود ما به بازار دقیقا مثل ورود به آن مهمانی بعد از تمام شدن آن است که دیگر آن آدم ها و پذیرایی ها و خوشگذرانی ها نیستند و فقط ما با یک محیط کثیف با ظرف های کثیف رو به رو می شویم .

پس به همان اندازه که مهم است که ما بتوانیم یک روند را به خوبی و صحیح تشخیص دهیم. به همان اندازه نیزمهم است که بتوانیم بفهمیم به موقع وارد شویم و بدانیم این روند تا کی ادامه خواهد داشت. و بعد از ورود ما به بازار قیمت برخلاف روندی که تا آن موقع تشخیص داده ایم حرکت نکند یا وارد رنج نشود.

چطور می توانیم به موقع برسیم


این کار را ما از طریق بررسی تغییر جریان سفارشات متوجه می شویم. که این از طریق سرنخ هایی که در کندل ها است رخ می دهد. اما به این معنی نیست که ما الگوهای کندل استیک داریم یا از الگوهای کندل استیک استیو نیسون استفاده می کنیم. بلکه فقط از رفتار کندل ها به عنوان دوره های زمانی که رفتار معامله گرهای موثر حاضر در بازار در آن ثبت شده است استفاده می کنیم.

به نمودار زیر دقت کنید ،اگر در بازار نگاه کرده باشید قیمت زمانی که حرکت می کند یک سری حالات را از خود بجا میگذارد که حدودا شبیه به تصویر زیر هستند ،حال این حالت می تواند یک مقدار بزرگتر یا یک مقدار کوچکتر باشد و حتی با رنگ های متفاوت باشند مثلا بعضی از آنها سبز هستند، بعضی قرمز هستند . تنوع بسیار زیادی در شکل های  این کندل ها وجود دارد و هر کدام به یک سایز و اندازه و شکلی هستند اما دو رنگ بیشتر در آن نیست.

نکته ای که در مقاله سرنخ های تغییر روند می خواهیم به آن بپردازیم این است که معامله گرهایی که این روند خوب و تمیز را ساخته اند و دارند ادامه می دهند تا چه موقع می خواهند در آن باقی بمانند .

در روش چارتیکال یا همان سنتیمنتال گذشته فارغ از اینکه این کندل ها چه شکلی یا چه رنگی دارند ما سرنخ ها را دنبال می کنیم .حال برای این کار به بررسی کندل ها می پردازیم.

تعریف کندل


ابتدا با هم کندل و خصوصیات آن را بهتر بشناسیم. به طور کلی کندل یک زمان باز شدن دارد مثلا شما اگر تایم فریم روزانه را انتخاب کنید. هر 24 ساعت که بازار باز است یک کندل جدید شکل می گیرد. یا مثلا اگر تایم فریم یک ساعته را انتخاب کنید هر یک ساعت یک کندل جدید شکل می گیرد. این به آن معناست که هر کندلی که معامله گر در آن تایم فریم می بیند برای یک ساعت بوده است یا برای یک روز بوده است یا … و این بستگی به آن تایم فریمی دارد که معامله گر انتخاب کرده است. و هر یک کندل در آن بازه زمانی رفتار معامله گرها را به ما نشان می دهد.

در کندل ها اصطلاحی به نام اوپن داریم ،یعنی جایی که قیمت باز می شود. و اینجا منظور آن بازه ی زمانی است که برای کندل تعریف شده و سر ساعت یا سر روز یا سر دقیقه باز می شود.

در کندل غیر از اوپن یک قیمت کلوز نیزداریم یعنی فارغ از اینکه چقدر قیمت در طول این یک ساعت بالا و پایین شده است. به هر حال جایی آن یک ساعت تمام می شود و کندل بسته می شود. یعنی دیگر تغییری تحت هیچ شرایطی در آن کندل ایجاد نخواهد شد بنابراین به آن محدوده یا به آن قیمت، قیمت کلوز می گوییم. زیرا آن قیمت بسته شدن کندل است.

طبیعتا در این حرکاتی که قیمت کرده است یک بالاترین یا پایین ترین سطح نوسانی هم داشته است یعنی در زمانی که در قیمت های بالاتر حرکت می کرده است یک بالاترینی وجود داشته است که در روش چارتیکال به این بالاترین ، های می گوییم و به آن قیمت پایین تر یا ارزان ترین قیمتی هم که توانسته است در آن یک ساعت رکورد بزند ، لو می گوییم .

پس یک کندل به طور واضح و به طور استاندارد همیشه چهارقیمت یا 4 خصوصیت دارد که برای معامله گر خیلی مهم است:

نکته ای که در مقاله سرنخ های تغییر روند می خواهیم به آن بپردازیم این است که معامله گرهایی که این روند خوب و تمیز را ساخته اند و دارند ادامه می دهند تا چه موقع می خواهند در آن باقی بمانند .
  1. اوپن open
  2. های high
  3. کلوز close
  4. لو low

چه استفاده ای از این خصوصیات کندلی میکنیم؟


زمانی که می خواهیم در بازار رفتار قیمت را بررسی کنیم یعنی سرنخ تغییرات قیمت را ببینیم. باید بررسی کنیم که آیا در حال حاضر چه اتفاقی می افتد یعنی آیا معامله گران بزرگ هنوز در بازار هستند یا خیر؟ یا اگر هستند ادامه می دهند؟ یا اینکه اصلا چه موقع می خواهند وارد شوند؟

برای پاسخ به این سوالات باید از بالاترین قیمت تا پایین ترین قیمتی که نوسان داشته است یعنی از های تا لو کندل، فارغ از رنگ و شکل کندل آن را تقسیم بر سه قسمت مساوی کنیم ، طبق تصویر که این سه قسمت مشخص شده اند .

نکته ای که در مقاله سرنخ های تغییر روند می خواهیم به آن بپردازیم این است که معامله گرهایی که این روند خوب و تمیز را ساخته اند و دارند ادامه می دهند تا چه موقع می خواهند در آن باقی بمانند .

کلوز یک سوم بالایی

حال اگر قیمت زمانی که کلوز کرده است در یک سوم بالایی قرار گرفته باشد. یعنی در این محدوده ای که در تصویر زیر میبینید. پس با احتمال بالاتر قیمت در آینده ای نه چندان دور یعنی در کندل بعد نیز حرکت آن صعودی است.

نکته ای که در مقاله سرنخ های تغییر روند می خواهیم به آن بپردازیم این است که معامله گرهایی که این روند خوب و تمیز را ساخته اند و دارند ادامه می دهند تا چه موقع می خواهند در آن باقی بمانند .

حال چرا این مسئله برای معامله گر مهم است؟ زیرا اگر معامله گر بخواهد ورود به یک معامله جدید را داشته باشد ،می خواهد فقط و فقط زمانی وارد شود که با احتمال بالاتر کمترین خواب سرمایه را داشته باشد، یعنی جایی که قیمت بلافاصله وارد محدوده سود می شود و معامله گر را از طریق اینکه بخواهد در محدوده ضرر برود یا در همان زمان ورود درجا بزند، هیجانی و احساسی نمی کند بلکه بلافاصله تکلیف آن مشخص می شود و وارد محدوده سود می شود .

کلوز یک سوم پایینی

همچنین اگر قیمت در یک سوم پایینی بسته شد. یعنی جایی که در تصویر مشخص شده است. پس به احتمال بالاتر در کندل بعدی قیمت نزولی است و قیمت در واقع ریزش خواهد کرد. و در اینجا اگر دنبال معامله فروش باشیم مطمئن می شویم که الان زمان ورود به بازار است.

پس این کار به معامله گر کمک می کند تا معاملاتی داشته باشد که کمتر حرکات فرسایشی در آنها است یعنی زمانی که فهمیدیم می خواهیم معامله خرید انجام دهیم یا معامله فروش با هر کندلی وارد معامله نمی شویم، که منجر به یک معامله با خواب سرمایه زیاد شود به این صورت که در ابتدا فرسایشی حرکت کند بعد وارد محدوده  سود شود زیرا احتمال دارد مجبور به خروج از معامله هم بشویم.

کلوز یک سوم میانی

اگر هم در یک سوم وسط بسته شود ، قیمت در یک یا دو کندل بعد. به طور موثر و چشمگیر نه آنچنان حرکت صعودی خواهد داشت. و نه آنچنان حرکت نزولی خواهد داشت بلکه به صورت رنج ادامه می دهد.

این نکته در موومنت ها هم کاربرد دارد .زمانی که می خواهیم معاملات باز خودمان را مدیریت کنیم .چون همانطور که  قبلا گفتیم در روش پرایس اکشن جبل عاملی اصلا حد سود نداریم به این خاطر که می خواهیم از حداکثر پتانسیل بازار بهره ببریم، میتوانیم با تشخیص قدرت هر کندل بدانیم که آیا میتوان همچنان در این معامله بمانیم یا باید خروج کنیم که البته برای خروج هم قطعا موارد دیگری را نیز باید در نظر بگیریم که در قسمت استراتژی خروج به آن خواهیم پرداخت.

سخن پایانی


در این بخش یکی از ظریف ترین نکات معامله گری را بررسی کردیم. و الان میدانیم که برای ورود ها و خروج ها به چه شکل باید از کندلها استفاده کنیم.

بعبارتی کندلها برای ما نشان گر آخرین رفتار معامله گران تاثیر گذار در بازار است و باید برای معاملاتمان از آن استفاده کنیم.

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این که با توجه به سایر موارد گفته شده. میدانیم که این حرکات در نقاط حساس بازار مثل نقاط انتهایی اصلاح ها و یا پایان موومنت ها برای اهمیت ویژه ای دارند.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =