چارتیکال | فوت پرینت | پرایس اکشن

پایان روند رنج

همانطور که در مقالات قبلی با ما همراه بودید متوجه شدید. که در روش پرایس اکشن جبل عاملی دو نوع روند رنج داریم ،روند رنج چوپی و روند رنج سایدوی. چگونگی شروع و ادامه ی این نوع روند ها را توضیح دادیم .در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی و شناسایی پایان روند رنج بپردازیم.

پایان روند رنج سایدوی


گفتیم در بازارهای معاملاتی که قیمت وارد روند رنج سایدوی شده است. چون پول به اندازه کافی در آنها در جریان  است و بین سویینگ های بالایی و سویینگ های پایینی آن در متن بازار به اندازه کافی فاصله است ،معامله گر به اندازه کافی مجال دارد که اگر قیمت بخواهد برگردد بتواند آن را نقد کند و کمترین ضرر و یا بهترین سودی که در حد ممکن می شود بگیرد را کسب کند.بنابر این معامله گر در چنین بازارهایی اجازه دارد معامله کند.

اما در بازارهای چاپی که همانطور که از اسم آنها مشخص است. متلاطم ، آشفته و بهم ریخته هستند. یعنی کندل ها خیلی نامرتب همدیگر را تکرار می کنند. و هم پوشانی می کنند، معامله نمی کنیم.

حال می خواهیم ببینیم که چطور این بازار رنج پایان پیدا می کند. همانطور که گفته شد در روش چارتیکال یا همان سنتیمنتال گذشته  معامله گر می تواند، در روند رنج سایدوی در کف ها و سقف ها معامله بگیرد. اما در روند رنج چاپی اینطور نیست و نمی توان وارد معامله شد. اما حال می خواهیم یاد بگیریم که چطور این بازار رنج تمام می شود.

پایان روند رنج چاپی


به تصویر زیر دقت کنید. برای تشخیص پایان روند رنج چاپی هنگامی که در آن محدوده از بازار که رنج چاپی شکل گرفته است. قیمت باید یک اکستنشن و یک کارکشن نسبت به آن محدوده ی رنج چاپی داشته باشد. تا بعد از آن معامله گر اجازه داشته باشد که در اینجا یک معامله ی خریدی را انجام دهد.

پایان روند رنج

به تصویرزیر دقت کنید به عنوان مثال برای نزول هم همینطور است.

برای نزول اگر ما بخواهیم  فروشنده باشیم مادامی که یک حرکتی ایجاد نشده باشد و به این صورت که یک اکستنشن نزولی باشد و یک کارکشن اجازه نداریم که به فکر معامله فروش باشیم.

پایان روند رنج

پس در بازارهای چاپی ما زمانی مجاز به معامله هستیم، که مطمئن شویم معامله گرهای بزرگ وارد بازار شده اند. حال نشانه تاییدیه ی ورود این معامله گران مادامی است که قیمت از طریق یک اکستنشن و بعد از آن یک  کارکشن از آن محدوده خارج شود.

اینکه چرا کارکشن تاییدیه معامله گرهای بزرگ است برمی گردد به برهان خلف که در مقالات بعدی توضیح خواهیم داد.

 اما یک راه دیگری هم وجود دارد که زمانی که هنوز بازار در محدوده ی رنج چاپی است معامله گر می تواند  قبل از اینکه این  اکستنشن و کارکشن خروج قیمت از چاپی را به ما نشان دهد  تشخیص دهد که روند رنج در حال پایان است.

همانطور که در تصویر می بینید. در تصویر اول دیده شد رنج چاپی در حال تمام شدن است. و آن اکستنشنی که قرار است خروج قیمت از روند رنج را به ما نشان دهد، سکوی پرش ما برای اینکه یک معامله سود ده را بگیریم می شود، زیرا ما می دانیم که الان بازار در محدوده ی رنج چاپی است پس می توانیم در همینجا یک  تریدی را انجام دهیم که تمام آن اکستنشنی که می خواهد به عنوان خروج از رنج چاپی باشد برای ما تبدیل به سود شود.

چون این اکستنشن می تواند  یک کارکشن دهد و دوباره سوینگ به سوینگ  به معاملات مان اضافه شود و از معاملات قبلی مان هم حتی سود بگیریم چون همانطور که می دانید ما در معاملات پرایس اکشن حد سود نداریم و به همان اندازه که نداشتن حد ضرر احمقانه است داشتن حد سود هم احمقانه است. که این نیاز به سرنخ های بیشتری مثل شیب و زاویه گام های قبلی دارد که در مقالات بعدی به آن خواهیم پرداخت.

سخن پایانی


در روش پرایس اکشن جبل عاملی هنگامی روند رنج به پایان می رسد که معامله گران بزرگ وارد بازار شوند.زمانی که معامله گران بزرگ وارد بازار میشوند قیمت با یک اکستنشن پرقدرت و یک کارکشن از روند رنج خارج می شود. یعنی ما میتوانیم تشخیص دهیم که دیگر قیمت مثل قبل بصورت بی وزن و شناور نیست. و تغییر وزن جریان سفارشات خریدار یا فروشنده را میتوانیم با دیدن اکستنشن و کارکشن ضعیف ببینیم. در این زمان میتوانیم آماده خروج از منطقه رنج باشیم. برای دریافت سرنخ های بیشتر برای درک بهتر حرکات قیمت بازار در مقالات بعدی با چارتیکال همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 3 =