chartical.jabalameli priceactionteam

آکادمی معامله گری چارتیکال

سابقه معامله گری
12 +
از سال 1383
سابقه تدریس
1 +
از سال 1396
تدریس به
8563 +
نفر
جلسات زنده
3000 +
ساعت

اصول شکست سطوح

اصول شکست سطوح و محدوده ها :

بارها و بارها حتی هر روز اصطلاحاتی مثل حمایت و مقاومت،خط روند و کانال های قیمتی را از افراد مختلف می شنویم. اما آیا واقعا بکار بردن این کلمات صحیح و حرفه ای است؟

خیر این کلمات چیزی جز توجیهی برای حرکات قیمت نيستند. البته برای کسانی که غیر حرفه ای هستند و بازار و مارکت را جدی نمیگیرند.

مثلا زمانی که قیمت در محدوده ای فشرده و جمع می شود. برای این رفتار قیمت توجیهی مثل حمایت یا مقاومت می آورند.

تنها راه برای گرفتن تصمیم های معاملاتی تنها چاره ای که داریم شناختن رفتار قیمت است. همین و بس،بقیه موارد فقط برای شوآف و اصطلاح بازی هستند.

حرفه ای ترین معامله گران هیچگاه پیش بینی یا پیشگویی در مورد آینده قیمت نمیکنند. آن ها حرکت قیمت و تمایل آن را براساس رفتارشناسی قیمت در زمان حال انجام میدهند چرا بنظرتون؟

چونکه می دانند دارند در یک بازار کارا و پویا که بسیار تاثیر پذیر از همه جوانب سیاسی،اقتصادی و اجتماعی است فعالیت میکنند. و فقط در زمان حال رفتار قیمت را می سنجند و بهترین تصمیم را میگیرند.

رسیدن قیمت به سطوح و رفتار مناسب


ما در ابتدا باید سرنخ هایی از قیمت را دنبال کنیم که وقتی قیمت به یک محدوده یا یک سطح رسید ببینیم چگونه رفتاری باید داشته باشیم.

ما باید از سرنخ های قیمت متوجه بشیم که وقتی قیمت به یک سطح رسیده آیا اصلا معامله کردن درست است یا نه؟؟یا اگر درست است باید در جهت سطح و محدوده جدید باشد یا برخلاف جهت آن باشد؟؟برای این سوالات باید جواب مناسبی پیدا کنیم.

شکست سطح

پس وقتی دیدیم توی نمودار دیدیم قیمت به یک سطح رسید و آن را شکست و بریک اوت کرد

مواردی که برای ما ملاک نیستند هنگامی که سطح شکسته میشود:

شکل کندل،اول یا آخر روند بوده ،با چه اکستنشنی سطح را شکسته این موارد اصلا برای ما مهم نیستند .

موارد مهم هنگام شکست سطح

فقط باید رفتار قیمت رو در سطح جدید بسنجیم که برگرفته از رفتار معامله گران موثر حاضر در  بازار میباشد که در این مواقع دو نوع رفتار کلی دارند:یا قیمت را در محدوده جدید میپذیرند یا قیمت را در سطح جدید نمیپذیرند.

در چنین مواقعی ما از طریق سرنخ های قیمت متوجه پذیرش یا عدم پذیرش قیمت در محدوده جدید می شویم. اگر قیمت توسط معامله گران موثر حاضر در بازار در سطح جدید پذیرفته شد. ما هم جهت با آنها وارد معامله میشویم.

اگرقیمت در محدوده جدید پذیرفته نشد  قیمت سرنخ هایی میده که میخواد به محدوده قبلی برگرده پس ما  برای اینکه به دام نیفتیم در جهت محدوده جدید وارد معامله نمی شویم.

نشانه پذیرفته شدن یا نشدن قیمت بعد از شکست سطح


پذیرفته نشدن قیمت در محدوده جدید و شکست جعلی

وقتی که قیمت در محدوده جدید و بعد از شکست سطح با کندل های کوچک و فرسایشی در محدوده جدید حرکت می کند. نشان از عدم پذیرش قیمت در سطح جدید و ضعف آن میباشد. و به محض تمام شدن پول معامله گران در دام افتاده و خرد قیمت به محدوده قبل از شکست برمیگردد.

ما میدانیم اکستنشن و روند های قوی هم توسط کندل های کوچک کوچک شکل گرفته اند. اما این جا این این موضوع برعکس است

نکته :دلیل دیگر اینکه کندل ها کوچک نشانه وجود معامله گران سازمانی در روند است اینه که آنها نمیخواهند دست خودشون را رو کنند بخاطر همین برای انجام معاملات بلوکی با ورود کم کم  کندل های کوچک را می سازند که رفتارشان مشخص نباشد و همیشه میانگین ها بهتر برای ورود مجدد داشته باشند.

پس اگر بعد از بریک اوت کندل های کوچک کوچک و فرسایشی تشکیل شد. نشان از وجود معامله گران خرد است و عدم پذیرفته شدن قیمت و برگشت آن به محدوده قبلی می باشد.

مثال زیر نشان از پذیرفته نشدن قیمت در محدوده جدید است:به شکل کندل های بعد از بریک اوت دقت کنید.

اصول شکست سطوح و  محدوده ها

نکته :خیلی وقت ها بریک اوت سطح با کندل های بلند موجب فریب خوردن معامله گران خرد میشود که وارد معامله در جهت شکست شوند که کاملا اشتباست.

شکست معتبر سطح

نشانه شکست معتبر سطح و پذیرفته شدن قیمت در محدوده جدید. اینه که کندل ها بعد از بریک اوت بصورت کندل های ضعیف به سطح شکسته شده پولبک بزنند. و سپس با کندل های قدرتمند در جهت محدوده جدید به حرکت خود ادامه دهند.

اگر این مورد را دیدید بدانید قیمت توسط معامله گران سازمانی در محدوده جدید پذیرفته شده است.

مثال زیر نمونه ای از شکست سطح و پذیرفته شدن در محدوده جدید می باشد:

ببینید قیمت بعد از شکست با چه کندل های ضعیفی به سطح شکسته شده پولبک زده  بعدش حرکت قوی در محدوده جدید داشته است.

اصول شکست سطوح و  محدوده ها

دقت کنید که پولبک به سطح شکسته شده با کندل های ضعیف فقط با نشانه ها و سرنخ هایی که مبنی بر ادامه حرکت قیمت در محدوده جدید میباشد قابل ورود میباشد.

نگران نباشید استاد احمدرضا جبل عاملی تمام این سرنخ ها و قواعد درست. و اصولی را در ویدیوهای آموزشی رایگان در اختیار همگان گذاشته اند.

دوستان عزیزم امیدوارم از خواندن نکات مقاله و استفاده از آنها  نهایت استفاده را ببرید.

گرد آورنده:

عرفان صغیر

مطالب برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =