چارتیکال | فوت پرینت | پرایس اکشن

ورود و خروج پولهای بزرگ

ورود و خروج پولهای بزرگ :

یکی از اهداف معامله گران به حداقل رساندن ریسک معاملات میباشد. (منظور از کم کردن ریسک در معاملات، پایین آوردن درصد احتمال  چیزهایی است که باعث ضرر و زیان ما در معامله میشود ).

به تصویر زیر توجه نمایید. درست است در محدوده 3  به علت چوپی بودن، پولی در بازار نیست. اما با احتمال بالاتر این عدم وجود پول های موثر در جهت فروشندگان بیشتر دیده میشود. همانگونه که مشاهده می شود. سماجت مالی معامله گران در جهت نزول به مرور کمتر میشود. (a>b>c) یعنی معامله گران موثر حاضر در بازار معاملات کمتری را حاضرشده اند. در بازار بصورت taker و اگرسیو انجام دهند. که باعث شود قیمت اعداد بدتر را تجربه نماید و ریزش بیشتری نماید. و با مقایسه b با c میبینیم که سرسختی و سماجت روانی معامله گران در جهت فروش هم کاهش یافته است. (یعنی نه تنها حاضر نبودند پول بیشتری خرج نمایند. بلکه از لحاظ روانی هم دیر به دیرتر پول خرج کرده اند. و یا به عبارتی مدت زمان بیشتری طول کشیده تا قانع شوند تا در جهت فروش پولی خرج نمایند) .

اما در انتهای حرکت C کندل صعودی ایجاد شد. که توانست تمام دستورات معاملاتی Sell Limit را که در last pairs price قرار داشتند را جذب نماید. بطوریکه شش کندل قبلی خود را نیز پوشش داد.

ورود و خروج پولهای بزرگ | مقالات دانشپذیران کانون معامله گری چارتیکال

این اتفاق در زمانی اتفاق افتاد که : 1) بطور کلی پول موثری در بازار وجود نداشت 2)   سماجت مالی و روانی معامله گران در جهت فروش در حال کاهش بود 3)   یک عدم توانایی در ادامه در این نزول در یک منطقه تنش اتفاق افتاد

بطور کلی سطوح تنش برای معامله گر فوق العاده مهم هستند و باید معاملاتش در این سطوح صورت گیرد ، در غیر این صورت دچار معاملات با ریسک بالاتر(احتمال موفقیت کمتر) و همچنین هزینه بیشتر میگردد .

پس در نمودار بالا با توجه به (3) مورد فوق و همچنین شکل کندل صعودی که آنقدر بزرگ نیست. که با کندلهای متن همخوانی نداشته باشد و نشانه شکل گیری آن توسط معامله گران کوچک باشد. متوجه شدیم که پولی وارد بازار شد. و در ادامه نتیجه آن قابل رویت است و تا زمانی ورود پول و رشد قیمت ادامه دارد که طبق اصول روند. شاهد حرکت قیمت باشیم (یعنی یا قیمت خود را به سطح مقابل برساند. و یا در ادامه شاهد اصلاحی باشیم که بیش از 60% اکستنشن قبلی را پوشش داده. و خود تبدیل به یک اکستنشن شده و بعد از آن کارکشنی دیده شده. و جهت حرکت قیمت تغییر یابد) .

وقتی معامله گران در بازار حضور دارند.  الزاما تشخیص خروج معامله گران بزرگ و  انتهای روند  برایشان مورد توجه نیست. بلکه گاها افراد استراتژی خروج بر اساس پایان موومنت یا رسیدن به یک سطح تنش را در نظر میگیرند. خروج پول در اشل و مدت زمان کوتاه معمولا با پر شدن موومنت و رسیدن به بی وزنی قابل تشخیص است. یعنی در 3-2 کندل آخر قیمت اعداد بدتر را ندید و معامله نشد. و سقف این 3-2 کندل بسیار به هم نزدیک هستند. و قیمت به یک تعادل رسیده است . نقطه تعادل جایی است که پول در حال خارج شدن است. اما نه در حدی که باعث تغییر روند گردد

زمانی که ما به درجه ای از مهارت برسیم. حتی بدون دیدن اطلاعات متن بازار (مارکت بوک یا اطلاعات حجمها و دستورات بازار). میتوانیم با دیدن بی وزنی یک معامله مخالف باز نماییم.

ورود و خروج پولهای بزرگ | مقالات دانشپذیران کانون معامله گری چارتیکال

با توجه به چارت فوق ، قیمت با نزدیک شدن به سطح تنش پیش رو ، و پر شدن موومنت ، خروج پول در آن اتفاق می افتد . البته این حالت از بلاتکلیفی و کشمکش بین خریداران و فروشندگان ایجاد شده. و مقداری از حجم معاملات در حال نقد شدن هستند ، نه کل حجم

به چارت زیر توجه فرمایید :

ورود و خروج پولهای بزرگ | مقالات دانشپذیران کانون معامله گری چارتیکال

همانطور که قیمت در حال پیشروی است پروجکشن ها(پرتاب قیمت) در حال کاهش و عمق ها در حال افزایش هستند . همچنین در انتهای سوینگ های (high) کندل هایی با سایه های بلند یا اینگلف دیده می شود ، اینها شواهدی است  که نشان میدهد تمایلات مالی معامله گران در جهت روند در حال کاهش است یعنی پولهای جدید کمتری وارد بازار میگردد و سماجت و سرسختی معامله گران در حال کاهش است . این می تواند نشانه از خروج پول باشد.

البته پولهای معامله گران بزرگ به تدریج در حال خارج شدن است و به مرور مابقی معامله گران هم در حال نقد کردن معاملات خود می باشد و  در اواخر روند این پول معامله گران خرد و کوچک است که باعث پیش روی قیمت میگردد (آنهایی که دیر وارد بازار گشته و با استفاده از ابزار های تکنیکالی روند را تشخیص داده اند )

در سویینگ های B و C خروج بخشی از پولهای معامله گران بزرگ انجام میشود . آنها معمولا به یکباره معاملات خود را نقد نمی کنند ، زیرا باعث تشکیل یک کندل بزرگ میگردد و همانطور که موقع ورود ، آنها به مرور و طی چندین مرحله وارد بازار میشوند که هم توجه سایر معامله گران را جلب نکنند و هم  میانگین خریدشان بالا نرود ؛ در موقع خروج هم دقیقا این اصل را رعایت می نمایند .

مطابق تصویر زیر ، در چارت A خروج پولهای معامله گران موثر و بزرگ دیده میشود و ما هم باید در فکر نقد کردن کامل معاملات خود باشیم (نه n درصد از حجم معاملات) و خود را آماده معامله مخالف نماییم . اما در چارت B هم خروج پول دیده میشود ، ولی نه پول معامله گرانی که سازنده روند هستند ؛ بلکه معامله گرانی که بر اساس رسیدن به پایان موومنت یا رسیدن به یک سطح تنش اقدام به نقد کردن بخشی از معاملات خود میکنند و مانند حالت A نشانه  های خروج کلی پول و پایان روند دیده نمیشود.

ورود و خروج پولهای بزرگ | مقالات دانشپذیران کانون معامله گری چارتیکال

پس بطور خلاصه خروج پول به دو صورت کلی (A) و جزئی (B) صورت میگیرد.

که در حالت اول باید بطور کامل از بازار خارج شد و در حالت دوم ، میتوان بخشی از حجم معاملات را وقتی قیمت به انتهای موومنت یا سطح تنشی میرسد نقد کرد و مجددا در قیمت های پایین تر ورود انجام داد ؛ تا زمانی که نشانه های خروج پولهای بزرگ در بازار دیده شود .

نکته : آخرین کندل صعودی با بدنه بزرگ توانست محدوده آخرین سویینگ high قبل از خود را بشکند. ولی در ادامه با یک کندل نزولی عدم توانایی در ادامه دیده شد. با توجه به ضعفی که در معامله گران خریدار در آخر روند  دیده میشد. تشکیل این کندل صعودی بزرگ ، نشان دهنده این است که بزرگان بازار ، حضور ندارند و در غیاب آنها (و حجم کم دستورات Sell Limit ) معامله گران خرد (قورباغه ها) ، توانسته اند ، کندلی به این درشتی شکل دهند و شکل گیری این کندل نشاندهنده آن است که  سازندگان این کندل برای ساختنش ، پول زیادی خرج نکرده اند . در چنین مواقعی با دیدن کندل نزولی میتوان وارد معامله مخالف شد ، حتی قبل از بسته شده کندل نزولی . بدین صورت که وقتی قیمت به open کندل صعودی رسید ، ما می توانیم وارد معامله  short شویم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + 15 =