chartical.jabalameli priceactionteam

آکادمی معامله گری چارتیکال

سابقه معامله گری
12 +
از سال 1383
سابقه تدریس
1 +
از سال 1396
تدریس به
8563 +
نفر
جلسات زنده
3000 +
ساعت

قاعده ی بی اعتباری

قاعده ی بی اعتباری پرایس اکشن | چارتیکال جبل عاملی

مقدمه


در مقالات قبلی راجب انواع دستورات معاملاتی مانند بای استاپ ، بای لیمیت ، سل استاپ و سل لیمیت و… در روش پرایس اکشن جبل عاملی برای شما توضیحاتی ارائه کردیم .حال در این مقاله با ما همراه باشید تا با قاعده ی بی اعتباری آشنا شوید.

سطوح بی اعتبار

زمانی که قیمت در بازار حرکت می کند ممکن است بیش از یک بار نسبت به یک سطح واکنش نشان دهد وچون معامله گر بر اساس این واکنش ها تصمیمات معاملاتی خود را می گیرد این مسئله برای او حائز اهمیت است .

در روش پرایس اکشن جبل عاملی این مسئله بسیار مهم است. که ما بدانیم آیا این سطح و یا محدوده ای که قیمت نسبت به آن چندبار واکنش نشان داده است. دارای اعتبار است یا خیر. اگر آن سطح بی اعتبار باشد ولی چون بازار در حال واکنش به آن است معامله گر به اشتباه فکر کند. که دارای اعتبار است و بخواهد روی آن سطح تصمیم معاملاتی بگیرد. در واقع چون براساس اصول محکم و قدرتمند تصمیم نگرفته است معامله موفقی نخواهد داشت.

چه موقع سطوح بی اعتبار میشوند:

برای مثال سطحی را در نمودار قیمت در نظر بگیرید. که در آن قیمت یک بار آن سطح را به سمت پایین شکسته است. و ما به طور خیلی واضح و شفاف این رد شدن قیمت از سطح را می بینیم که به اصطلاح به آن برک اوت کردن می گویند .پس هنگامی که قیمت آن سطح را به سمت پایین رد کرده است. در واقع تمامی معاملات سل استاپ و بای لیمیت در آن محدوده را در بازار فعال کرده است. زیرا از سمت بالا به طرف پایین آمده است و همانطور که قبلا گفته شد. هرگاه قیمت از بالا به سمت پایین حرکت کند معاملات سل استاپ و بای لیمیت را فعال می کند. پس این دستورات فعال شده و وارد بازار شده اند و دیگر وجود ندارند .

حال اگر قیمت این بار به سمت بالا مجددا بریک اوت کند تمامی بای استاپ ها و سل لیمیت ها هم فعال می شوند در نتیجه دیگر هیچ دستور معاملاتی در این محدوده باقی نمی ماند که اگر دوباره قیمت به آن برسد فعال شود. چون تمام سل استاپ ها و بای لیمیت ها که در آن محدوده وجود داشت.  همان ابتدا که  از آن محدوده به سمت پایین رفت فعال کرد و هر آن چه بای استاپ و سل لیمیت بود نیز زمانی که به سمت بالا رفت فعال کرد ،پس هیچ دستور معاملاتی دیگری  در این محدوده باقی نماده است و چنانچه قیمت در آینده مجددا در این محدوده واکنشی را هم نشان دهد فقط بر اساس توالی تصادفی است .

حالا به تصویر زیر توجه کنید:

در تصویر فوق پس از یک گام پر قدرت یک اصلاح شکل گرفته. و آخرین قله ایجاد شد در سمت چپ نمودار برای خیلی از معامله گران حائز اهمیت می باشد. عده ای از معامله گران منتظر هستند قیمت به آخرین قله برسد و خرید کنند. بعضی از معامله گران هم با تصور اینکه قیمت از این  گران تر نخواهد شد منتظر رسیدن قیمت به آن نقطه و انجام معامله فروش هستند. پس می بینید که در بازار معامله گران متفاوت با طرز فکر های متفاوت وجود دارد. که نسبت به تجارب و روش های هر کسی متفاوت می باشد. اما برای ما این مهم است که به هر شکل هر دو این دستورات در آخرین سوئینگ های فعال میشود.

و پس از مدتی قیمت که بنا به هر دلیلی به این نقطه رسید مجدد به همین شکل دو نوع دستور معاملاتی بای لیمیت که تصورشان این است که قیمت از این ارزان تر نخواهد شد و همچنین دستور سل استاپ که احتمالا تصور میکنند ریزش قیمت ادامه خواهد داشت فعال خواهد شد 

در اینجا به این نتیجه میرسیم که تمامی مدلهای دستورات معاملاتی در این قیمت با توجه به آن قله قیمتی فعال شده. و دیگر نمیتوان انتظار واکنش قیمتی را در این نقطه از اینجا به بعد داشته باشیم. به عبارت ساده تر هرگاه قیمت دو مرتبه از یک محدوده قیمتی گذر کند. از آن به بعد دیگر آن سوئینگ بی اعتبار میشود. و دیگر برای ما اهمیتی ندارد. و از آنجا به بعد باید تمرکز خود را بر روی سوئینگ های جدید تر که هنوز دستورات فعال نشده بر روی آنها وجود دارد قرار دهیم.

سخن پایانی


بازارهای مالی  به قدری پویا و دائما در حال حرکت هستند و سویینگ ها و یا اشکال مختلفی را از خودش در بازار می سازد که اگر ما بر اساس منطق های مالی و دانش عملی و … به بازار نگاه نکنیم می توانیم دچار این سوء برداشت و سوء تفاهم بشویم که  این حرکات معنی دار هستند و دلیل خاصی داشته اند و به همین دلیل به  دنبال این که برای آن قاعدهایی را پیدا کنیم می گردیم و بعد به دنبال آن قاعده بخواهیم معاملاتی را انجام دهیم.برای دریافت مطالب بیشتر و درک رفتار شناسی معامله گران حال حاضر بازار با تیم چارتیکال همراه باشید.

مطالب برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 6 =