chartical.jabalameli priceactionteam

آکادمی معامله گری چارتیکال

سابقه معامله گری
12 +
از سال 1383
سابقه تدریس
1 +
از سال 1396
تدریس به
8563 +
نفر
جلسات زنده
3000 +
ساعت

اصول ورود به معامله، قسمت دوم ( کنترل ذهنی معاملات )

به منظور کنترل ذهنی معاملات موضوع ورود به معامله در چهار قسمت اصلی مطرح می شود:

 1. آموزش
 2. جنبه های محیطی در هنگام ورود به معامله
 3. جنبه های کنترل احساسات در هنگام ورود به معامله
 4. جنبه های فنی در هنگام ورود به معامله

در ادامه به تفصیل و توضیح هریک خواهیم پرداخت.

برای مشاهده قسمت اول این مقاله کلیک کنید.

1 – آموزش

فردی که تمایل دارد به عنوان یک معامله گر در بازارهای مالی شروع به کار کند ،در ابتدا باید از یکسری نکات پیروی کند که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

برنامه ریزی

اولین اقدام برای تبدیل شدن به یک معامله گر برنامه ریزی صحیح و اصولی از کاری که فرد قصد انجام آن را دارد ،می باشد.از نظر هارت  برنامه‌ریزی به معنای تعیین یک خط عملی از پیش تعیین شده است که باید نتایج مشخصی داشته باشد.برنامه‌ریزی مقدم بر همه تلاش‌ها و اقدامات است، زیرا این برنامه‌ها هستند که نوع تصمیمات و فعالیت‌های لازم را برای دستیابی به اهداف مورد نظر را تعیین می‌کنند.

تعیین هدف

هر معامله گر باید برای خود اهدافی را در نظر بگیرد. این اهداف زمانی به نتیجه می رسد، که همراه با سایر عواملی که در ادامه این مقاله به ذکر آن ها می پردازیم،باشد و فرد نسبت به آنها وابستگی درونی داشته باشد، تا در ادامه مسیر نسبت به شکست های احتمالی انعطاف پذیر باشد.همچنین اهداف باید در دو دسته اهداف خرد و کلان تقسیم بندی شوند تا فرد در حین رسیدن به اهداف اصلی پاداش که همان اهداف خرد است را دریافت کند و پیمودن روند رسیدن به آن اهداف برایش شیرین تر باشد.

استفاده از متخصص

قطعا هر رشته ای از علوم اقتصادی،رفتاری و … دارای متخصصان زیادی در آن زمینه می باشد.فردی که تمایل دارد تا وارد عرصه تریدینگ شود، باید به تحقیق و جست و جو بپردازد.

در این مرحله از آنجایی که فرد نیاز به آموزش زیر نظر متخصص را دارد باید تمام ذهن خود را آماده دریافت اطلاعات کند و اگر در گذشته فرد از روش های مختلف دیگری استفاده می کرده، باید به کل تمام آنچه را که تا کنون آموخته کنار بگذارد.موفق ترین افراد در این زمینه کسانی خواهند بود که با ذهن خالی روش جدید آموزشی را فرا می گیرند.

در رابطه با موضوع مقاله که همان ترید کردن می باشد یک تریدر موفق نباید شعارش این باشد که { من تمام موقعیت های موجود در بازار را میتوانم بگیرم } بلکه باید بگوید {من می دانم که هم اکنون بازار چه می گوید}.

از جمله مهمترین خصوصیاتی که می توان در انتخاب یک متخصص به فرد  کمک کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  دارای تجربه کافی در زمینه تریدینگ در انواع بازارهای مالی باشد.
 • متخصص در ارتباط با دانشپذیران به گونه ای موثر باشد.
 • از آنجایی که سطح دانش و گیرایی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است نمی توان صرفا با ارائه کردن یک مقاله یا مجموعه آموزشی از قبل آماده شده به تمام افراد جامعه یک سطح آموزش را ارائه داد.لذا بهتر است بصورت مجموعه باشد تا فرد در صورت بروز مشکل بتواند در سریع ترین زمان مشکلش را برطرف کند.این مجموعه می تواند شامل  چندین مربی حرفه ای زیر نظر متخصص تریدینگ جهت آموزش و رفع اشکال و رفع سوالات احتمالی،دارای بخش روانکاوی برای معامله گران که در حین مراحل رشد به آن نیاز پیدا خواهند کرد، باشد.
 • متخصص دائما در حال پرورش خود و کل مجموعه جهت بروز بودن باشد.
 • مجموعه دارای پشتیبانی و تعهدات لازم باشد.

ارزیابی

رالف تايلر ارزيابي را وسيله اي جهت تعيين ميزان رسيدن برنامه به هدفهاي آموزشي مي داند. در اين تعريف هدفهاي آموزشي به تغييرات مطلوب اشاره ميكنند كه انتظار مي رود در اثر اجراي برنامه آموزشي در رفتار فراگيران حاصل آيد. 

حال یک معامله گر پس از طی مراحل فوق باید دائما خود را در معرض ارزیابی قرار دهد و نتیجه را با مربی های مجموعه در میان بگذارد، تا در نهایت فرد بتواند به استراتژی پایداری برای خودش برسد.

2 – جنبه های محیطی و وسایل مورد نیاز در هنگام ورود به معامله

معامله گر برای اینکه بتواند به صورت اصولی و مداوم به یک تریدر موفق تبدیل شود نیاز است تا در تمامی لحظات ترید هایش به نکاتی که در این مبحث به آنها اشاره می شود به صورت اصولی و به عنوان یک اصل اساسی پایبند باشد.

سیستم

به عنوان فردی که قصد شروع به معامله گری را دارد در ابتدا نیاز است تا فرد به یک سیستم شخصی برای کار دسترسی داشته باشد.این سیستم می تواند لپ تاپ و یا کامپیوتر باشد.نکته مهم این است که فرد از امنیت وسیله اطمینان حاصل کند چرا که قرار است در آینده بخشی از سرمایه ی فرد وارد این سیستم شود لذا توصیه می شود نکات امنیتی سیستم توسط متخصص بررسی  و کنترل شود. ضمنا ترید کردن با گوشی همراه اصلا توصیه نمی گردد.

اینترنت

از آنجایی که معامله گر نیاز به اینترنت جهت بررسی چارت ها و ترید هایش دارد لذا توصیه می شود اینترنت با سرعت مناسب را از قبل بررسی کند و بهترین گزینه را انتخاب کند.ضمنا یک معامله گر حتما باید به فکر اینترنت جایگزین در صورت قطعی اینترنت اول هم باشد.

محیط کار

معامله گر باید محیط مناسبی جهت ترید آماده کند.یک معامله گر هر چند مهارت خاصی در ترید کردن با هر روشی داشته باشد اما بودن در اماکنی که باعث تشویش ذهن فرد شود امکان خطا را بالا می برد.لذا توصیه می شود برای شروع از یک اتاق ساکت استفاده شود و با گذشت زمان و کسب مهارت و تجربه می توان آن را به دفتر کار انتقال داد.

مانیتور

همانطور که در قسمت اول در ارتباط با سیستم توضیح داده شد. ما می توانیم با یک سیستم شروع به کار کنیم. اما با گذشت زمان و کسب مهارت و تجربه و در پیش گرفتن استراتژی شخصی که فرد به فرد متفاوت است. شاید برای افرادی نیاز به چند مانیتور احساس شود که می توان از دلایل آن به موارد زیر اشاره کرد:

 • بررسی یک جفت ارز در چند تایم فریم
 • کار کردن صرفا بر روی چند ارز با نقدینگی بیشتر
 • به منظور استفاده از فوت پرینت ها
 • و…

استفاده از چند مانیتور از آشفتگی ذهنی جلوگیری می کند. و به فرد این فرصت را می دهد تا برروی چارت تمرکز بیشتری داشته باشد.

چیدمان محل کار

بهتر است محیط کار بسیار ساده و خلوت طراحی شود. و از چیدن و طراحی با وسایلی که باعث پراکندگی و تشویش ذهنی می شود اجتناب کرد.همچنین صفحه دسکتاپ باید حداقل آیکون های ممکن را داشته باشد. و بک گراندی انتخاب بشود که باعث پریشانی ذهن نشود.

وسایل ارتباطی

فردی که شغل معامله گری را انتخاب می کند. در هنگام ترید نباید به هیچ عنوان خود را در معرض وسایل ارتباطی و شبکه های اینترنتی قرار دهد.همچنین بر روی دسکتاپ سیستم نیز نباید هیچ یک از این برنامه ها را داشته باشد.

رنگ زمینه متاتریدر

بک گراند متاتریدر و رنگ کندل ها نباید رنگی باشد که باعث خستگی چشم شود.رنگ پیشنهادی و مورد تایید جناب آقای جبل عاملی که پس از طی چندین سال تجربه آن را به معامله گران پیشنهاد می دهند در تصویر زیر آمده است:

اصول ورود به معامله، قسمت دوم ( کنترل ذهنی معاملات ) | آموزش پرایس اکشن | آموزش سنتیمنتال | آموزش بورس | آموزش پرایس اکشن | آموزش ارز دیجیتال | آموزش فارکس | آموزش پرایس اکشن رایگان | آموزش رایگان ارز دیجیتال | آموزش رایگان بورس | آموزش رایکان سنتیمنتال | آموزش رایگان متاتریدر | آموزش کوینکس | آموزش بورس | آموزش سنتیمنتال | آموزش فارکس | درآمد دلاری | آموزش درامد دلاری | آموزش کسب درامد دلاری

جمع بندی

به عنوان جمع بندی این قسمت باید اشاره کرد که با رعایت کردن تمامی موارد فوق می توان به آرامش ذهنی برای شروع به معامله رسید.اما به هیچ وجه کافی نیست.در ادامه سایر اصول ورود به معامله عنوان خواهد شد.

ضمنا باید توجه داشت که این نکات چکیده ای از آموزه های جناب جبل عاملی می باشد. که بعد از مدتی هر فرد باید برای خودش بر مبنای اصولی که ذکر شد به یک استراتژی در بلند مدت دست یابد و آن را در هر مرحله از ترید هایش اعمال کند. 

4 – جنبه کنترل احساسات در کنترل ذهنی معاملات

معامله گر برای اینکه بتواند معاملات موفقی داشته باشد. باید خود را از تمام عواملی که باعث تشویش ذهنی می شود، دور کند.از جمله عواملی که باعث بروز معاملات نادرستی می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

احساس پیروزی

وقتی که فرد در چند معامله پیاپی به موفقیت می رسد. در این حالت فرد احساساتی همچون قدرت و شکست ناپذیری را در خود تقویت می کند.در اینجا اگر معامله گر به گونه ای با خود رفتار کند. که بگوید من تمام بازار را خواهم گرفت و تمام معاملات من سودده خواهد شد باعث بروز خودباوری نادرست می شود. و اگر در همان چند معامله تعدادی بصورت تصادفی در جهت قیمت حرکت کرده باشد. باعث می شود تا در برابر شکست های بعدی قادر به کنترل احساسات خود نباشد و دچار معاملات هیجانی شود.همچنین اعتماد بنفسی که در این حالت برای فرد پیش می آید می تواند باعث شود تا فرد دیگر طبق چک لیست عمل نکند و در نهایت برآیند معاملاتش منفی شود.

در چنین مواردی بهترین راهکار بررسی معاملات موفق توسط مربی می باشد.در صورتی که مربی نیز درست بودن آن معاملات را تایید کرد بهترین کار خروج قسمتی سود از بازار می باشد. تا طعم پیروزی را بیشتر احساس کرد.اما اگر معاملاتی که در چند معامله پیایی گرفته شده توسط مربی بررسی شد و نتیجه دلخواه مربی نبود. بهترین راهکار نکته برداری و دقت در معاملات جدید و مجددا بررسی توسط مربی می باشد.در این حین استفاده از مشاوره جهت بررسی حالات و عادات معامله گری نیز بشدت توصیه می شود.

احساس شکست

این حالت را می توان برای کسانی در نظر گرفت که سالها در بازارهای مالی با انواع روش های نادرست شروع به ترید کرده اند. و قسمتی از سرمایه و زمان خود را از دست داده اند. همچنین این حالت می تواند در برخی از اشخاص با تیپ های شخصیتی مختلف که هنوز وارد بازارهای مالی نشده اند نیز اتفاق بیفتد. لذا اگر فرد در معاملات اخیر خود ضررده بوده، باید معاملات او توسط مربی بررسی شود و اگر تاثیر بسیاری روی فرد داشته باشد. می تواند مدتی از بازار دور باشد. در نهایت بهترین راهکار در این حالت استفاده از مشاوره جهت بررسی شرایط فرد و تمرین و کسب مهارت می باشد.

ایجاد تروکسلر

افرادی که تازه مهارت های لازم را کسب کرده و از نظر مربی آماده شروع به ترید می باشند. و افرادی که در معاملات قبلی خود شکست خورده اند و به دنبال بازگشت سرمایه خود از بازار می باشند. همچنین افرادی که معاملات پیاپی مثبت داشته اند، به دلیل احساس قدرت طلبی، ممکن است به دنبال این باشند. تا تمام موقعیت های بازار را شکار کنند.لذا وقت بسیاری را در پای چارت ها سپری می کنند و دائما در حال تغییر چارت ها برای گرفتن موقعیت های معاملاتی می باشند.این موضوع نیز باعث گرفتن معاملات هیجانی و اغلب ضررده می شود.به عنوان یک اصل روزی دو ساعت بیشتر نباید پای چارت بود چرا که اگر فرد زمان بیشتری را در پشت چارت سپری کند باعث ایجاد تروکسلر می شود. و نتیجه ای جز معاملات ضررده در بلند مدت نخواهد داشت

مطالب برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =