chartical.jabalameli priceactionteam

آکادمی معامله گری چارتیکال

سابقه معامله گری
12 +
از سال 1383
سابقه تدریس
1 +
از سال 1396
تدریس به
8563 +
نفر
جلسات زنده
3000 +
ساعت

اصول ورود به معامله، قسمت اول ( مبانی پرایس اکشن )

مقدمه


با اصول ورود به معامله، قسمت اول ( مبانی پرایس اکشن ) همراه من باشید، بازارهای مالی راهی برای خرید و فروش دارایی هایی مانند اوراق قرضه ، سهام، ارز و مشتقات را فراهم می کند. این بازارها امکان کسب درامد دلاری و ریالی از هر کجای دنیا را برای معامله گر فراهم می آورد، لذا در دوران هایی که تزلزل در بخش های مختلف اقتصادی در یک جامعه وجود داشته باشد،می تواند برای افراد فرصتی جهت درآمدزایی فراهم آورد.این مقاله شرحی بر قسمتی از دنیای معامله گری از دیدگاه جناب آقای جبل عاملی می باشد.

هدف


هدف از این مقاله بررسی جنبه های آموزشی، محیطی، کنترل احساسات و جنبه های فنی در هنگام ورود به معامله به منظور بالا بردن آگاهی معامله گرانی که جدیدا قصد ورود به بازارهای مالی را دارند،می باشد تا از تجربیات آقای جبل عاملی در این عرصه برخوردار شوند.

مبانی پرایس اکشن

پیش از آغاز مبحث اصول ورود به معامله نیاز به توضیح برخی اصطلاحات و مبانی پایه می باشد که به شرح هر یک خواهیم پرداخت.

1 – بورس

بورس یک شغل خاص و جهانی ست که در هر کجای دنیا می توان از آن بهره برد.بورس امکان دستیابی به درآمد مستمر با سرمایه اولیه کم را برای یک معامله گر فراهم می سازد.همچنین بورس بی نیاز از هر نوع مدرک تحصیلی می باشد و امکان کسب درامد دلاری و ریالی از هر کجای دنیا را برای معامله گر فراهم می آورد.همچنین به معامله گر امکان کنترل آگاهانه ریسک از طریق استراتژی و مدل های مدیریت مالی  را می دهد.

2 – انواع بازار های مالی

بازارهای مالی را می توان در دو دسته اصلی بازارهای داخلی و خارجی تقسیم بندی کرد که هر یک دارای زیر مجموعه هایی می باشد که در ادامه به توضیح مختصری از هر یک خواهیم پرداخت.

سهام (Stock) :

در اینجا کار خرید و فروش سهام شرکت ها انجام می شود.بورس سهام در کشورهای مختلف از نظر تنوع ارائه متفاوت می باشد به عنوان مثال در برخی مناطق بصورت یکطرفه یعنی بعنوان مثال فقط از خرید و رشد قیمت می توان سود کرد و در برخی از مناطق هم بصورت دو طرفه می باشد یعنی هم در جهت فروش و هم در جهت خرید میتوانید کسب سود کنید، که در آن سهام هایی همچون اپل،فیسبوک و مایکروسافت را می توان مثال زد.

آتی (Futures) :

قراردادی میباشد که در زمان آینده انجام می شود.در واقع قراردادی مابین خریدار و فروشنده انجام می شود که خریدار را موظف می کند در زمان آینده بر مبنای آن قرار داد آن جنس را از فروشنده بخرد و فروشنده موظف است جنس خریداری شده را به خریدار تحویل دهد.به عبارتی قراردادی است که در آینده قرار است انجام شود دلیل این نوع قرارداد هم احتمال بهتر بودن قیمت در زمان حال میباشد.بورس آتی از انواع بازارهای دوطرفه می باشد که از حرکات صعودی و نزولی قیمت می توان سود برد. در بازارهای خارجی می توان به قراردادهایی همچون نفت،گندم و …  اشاره کرد.

کالا  (Commodity) :

در این نوع بورس خرید و فروش کالا انجام می شود.در بازار داخلی می توان به کالاهایی همچون طلا،نقره و متانول و در بازار خارجی به نفت،طلا و نقره می توان اشاره کرد.

شاخص   (Index) :

در واقع این نوع بورس میانگین تغییرات قیمت کل یک صنعت را مورد ارزیابی قرار می دهد.در بازار داخلی می توان به شاخص های دارویی،خودرو و فلزات و در بازارهای خارجی به DOW ،NASDAQ ،S&P 500 اشاره کرد.

ارز  (Forex) :

در این نوع از بورسخرید و فروش ارز خارجی انجام می شود، در واقع نرخ برابری ارزها در مقابل هم معامله میشود، که از انواع آن می توان به ارزهایی همچون دلار،یورو و پوند اشاره کرد.بورس ارز نیز از جمله بازارهای دوطرفه می باشد.

رمز ارزها (Crypto):

این نوع بورس از جمله دارایی دیجیتال است که از فناوری رمزنگاری در طراحی آن استفاده شده و معمولاً به صورت نامتمرکز اداره می‌شود .از جمله می توان به رمز ارزهای بیت کوین،اتریوم و … اشاره کرد.

3 – تایم فریم

در انواع بازارهای مالی معامله گرانی وجود دارند که در یک تایم فریم خاص معاملات خود را انجام می دهند.به عنوان مثال عده ای از معامله گران در تایم  روزانه و عده ای دیگر در تایم یک ساعته ترید می کنند.با پایین آمدن تایم معاملاتی از روزانه که بهترین تایم فریم در بین معامله گران بزرگ می باشد، به تدریج پایداری موقعیت های معاملاتی کمتر می شود . البته لازم بذکر است که برای هسته معاملات یا بهتر بگوییم ذات بازار تایم فریم معنایی ندارد و فقط بازار دستورات خرید فروش را با حجم و قیمت آنها در بازار اعمال میکند و در نهایت این ما هستیم که انتخاب میکنیم که این داده ها در چه بازه زمانی به ما نشان داده شود اما چون هر چه دامنه این اطلاعات گسترده تر باشد با اطمینان بیشتری میتوان نسبت به تصمیمات معامله گران اظهار نظر کرد.

4 – زمان معامله

منظور از زمان ترید ،زمانی است که بازار آن ارز و یا سهام باز باشد.

5 – دستورات معاملاتی

در یک بازار معاملاتی بسته به نوع آن می توان به گذاشتن دستور خرید و فروش اقدام کرد.به عنوان مثال در بازار بورس ایران به دلیل یک طرفه بودن بازار و ماهیت آن تنها می توان از حرکات صعودی قیمت سود کرد در حالی که در بازار فارکس هم در جهت صعود و هم در جهت نزول امکان گرفتن معاملات خرید و فروش وجود دارد.

6 – چارت

نموداری ست که حرکات قیمت یک جفت ارز،سهام،شاخص و … را در بعد زمانی مشخص به تصویر می کشد.

7 – چک لیست

مجموعه ی کامل از اصولی می باشد که قبل از ورود به معامله با توجه به موقعیتی که دارد باید مورد توجه معامله گر قرار گیرد.

8 – سطوح تنش

 سطوحی هستند که بیشترین دستورات معاملاتی در پشت آنها قرار دارد. اگر قیمت از سطوح تنش دوبار عبور کند آن سطح تنش از اعتبار ساقط می شود.سطوح تنش را می توان در سه دسته طبقه بندی کرد:

  • سطوح طلایی معتبرترین سطوح برای ورود به معامله می باشد.در این مدل سطوح ، حتما باید تناسب در دو قسمت رعایت شود(مثال تصویر شماره 1).
  • سطوح استاتیک مانند تصویر شماره 2 می باشد.
  • سطوح داینامیک نسبت به سطوح طلایی و استاتیک اعتبار کمتری دارند(مثال تصویر شماره 3).
اصول ورود به معامله، قسمت اول ( مبانی پرایس اکشن )
تصویر شماره 1 – سطح تنش طلایی
اصول ورود به معامله، قسمت اول ( مبانی پرایس اکشن )
تصویر شماره 2 – سطح تنش استاتیک
اصول ورود به معامله، قسمت اول ( مبانی پرایس اکشن )
تصویر شماره 3 – سطخ تنش داینامیک

9 – لگ

به تمام حرکاتی که در بازار اتفاق می افتد لگ می گویند.

اصول ورود به معامله، قسمت اول ( مبانی پرایس اکشن )
تصویر شماره 4 – لگ ها

10 – اکستنشن ها

اکستنشن و کارکشن همانند دم و بازدم برای قیمت می باشند.اکستنشن آن دسته از لگ هایی می باشد که با قدرت بیشتر، کندل های بیشتر و هماهنگ تری حرکتی را پیش رفته اند.در مسیری که اکستنشن در حال تشکیل می باشد وجود یک کندل در جهت عکس آن حرکت را می توان بی تاثیر دید ،اما اگر کندل سایه معکوس در جهت روند داشتیم و آن کندل در قسمت پایانی اکستنشن باشد(که این موضوع را می توان از اندازه ی گام های موجود در متن بازار متوجه شد) باید به این نکته توجه کرد که اکستنشن رو به پایان است و کارکشن در حال ایجاد می باشد.اما اگر کندل سایه معکوس در نیمه های حرکت قیمت بود و کندل بعد آن را کاور کرد می توان آن را در جهت حرکت قیمت،به منظور تشکیل یک اکستنشن در نظر بگیریم (مثال تصویر شماره5 ).

11 – کارکشن ها

کارکشن لگ هایی با تعداد کندل کمتر و ضعیف تر می باشد.به عبارت دیگر پس از طی یک اکستنشن قیمت نیاز به استراحت و اصلاح دارد که این محدوده را کارکشن می نامند(مثال تصویر شماره5 ).

اصول ورود به معامله، قسمت اول ( مبانی پرایس اکشن )
تصویر شماره 5 – در این تصویر خطی که با شماره یک مشخص شده اکستنشن و خط شماره دو کارکشن می باشد

12- استاپ لاس

معامله گر باید برای هر معامله ای که وارد می شود حداکثر را به عنوان حد ضرر مشخص کند.گذاشتن حد ضرر یا همان استاپ لاس از الزامات یک ترید می باشد.

13 – متن بازار

 شامل60 تا 80 کندل می باشد.اما در اکثر موارد با 20 کندل آخر نیز می توان تصمیم بر ورود به یک معامله گرفت.

14 – زوم استاندارد

بهترین حالت برای مشاهده چارت حالتی می باشد که ابتدا زوم را در بالاترین حد ببریم سپس دو واحد کم کنیم در این صورت بهترین دید را نسبت به چارت خواهیم داشت.

15 – چهارچوب

در نزدیکی چارچوب بالایی گرفتن معاملات در جهت بای و برعکس در نزدیکی چارچوب پایینی گرفتن معامله در جهت سل توصیه نمی گردد.

اصویر شماره 6 – چهارچوب متن بازار

16 – بازار رنج

 زمانی که حرکات قیمت به صورتی باشد که عقبه قیمت را در متن بازار ببینیم، بازار حالت رنج را به خود می گیرد.در این نوع رنج که به سایدوی معروف است معامله گر امکان گرفتن معامله تنها در بالا و پایین چارچوب را دارد و در وسط بازار رنج گرفتن معامله توصیه نمی گردد. نوع دیگری از معاملات رنج که با نام چوپی شناخته می شود،در بازار وجود دارد که در این بازارها بهترین رفتار ،به دلیل نبود معامله گران موثر در چارت، عدم معامله می باشد.

تصویر شماره 7 – بازار سایدوی
تصویر شماره 8 – بازار چوپی

17 – بازار دارای روند

 زمانی که چارت ما به صورت روند دار می باشد که در متن بازار عقبه قیمتی وجود نداشته باشد.روند با شروع توسط یک اکستنشن و کارکشن ایجاد می شود و مادامی که این حالت در بازار ادامه داشته باشد ما روند را خواهیم داشت. نکته مهم در ارتباط با بازار دارای روند این می باشد که الزاما پایان یک روند به معنای تغییر آن روند نیست هرچند که تغییر روند منجر به پایان روند قبلی می شود.بازار ترند و یا روند دار به دو صورت روند صعودی و روند نزولی می باشد.

روند صعودی:

برای روند صعودی ما باید حرکت صعودی را داشته باشیم و برای اینکه یک حرکت   داشته باشیم باید یک اکستنشن و یک کارکشن را ببینیم.مادامی که در بازار اکستنشن ها و کارکشن ها در جهت صعود ادامه دارند روند صعودی ادامه خواهد داشت.

تصویر شماره 9 – روند صعودی
روند نزولی:

برای روند نزولی ابتدا به یک حرکت نیاز داریم و برای حرکت به یک اکستنشن در جهت نزول و کارکشن در جهت خلاف آن نیاز داریم.حال که حرکت نزولی را مشاهده کردیم، مادامی که این حرکت ادامه داشته باشد روند نزولی ما ادامه خواهد داشت. 

برای مشاهده قسمت های بعدی با من همراه باشید.

گرد آورنده:

یلدا جیبر ( معامله گر و دانش پذیر کانون معامله گری چبل عاملی )
مطالب برتر

4 پاسخ

    1. امیدواریم مفید بوده باشه ممنون از نظر ارزشمند شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + هجده =