chartical.jabalameli priceactionteam

آکادمی معامله گری چارتیکال

سابقه معامله گری
12 +
از سال 1383
سابقه تدریس
1 +
از سال 1396
تدریس به
8563 +
نفر
جلسات زنده
3000 +
ساعت

دستورات معاملاتی سل استاپ و سل لیمیت

دستورات معاملاتی سل استاپ و سل لیمیت

مقدمه


اگر علاقه به یادگیری دستورات معاملاتی سل استاپ و سل لیمیت دارید تا آخر این مقاله با من همراه باشید. همانطور که میدانیم سود گرفتن در بازار های مالی سنتی به این شکل انجام میشود. که معامله گر یک سهام یا قرارداد یا هر چیزی که برای آن نمودار وجود داشته باشد را خریداری میکند. و پس از آن که قیمت به اندازه کافی گران شد آن را می فروشد و از آن اختلاف قیمت کسب سود میکند. اما در بازار های مالی نوین علاوه بر اینکه شما از جهت صعود قیمت ها میتوانید کسب سود کنید. در جهت ریزش هم میتوانید سود کنید.حتما می پرسید چطور ممکن است معامله ای که هرگز در آن خرید نداشته اید را وارد فروش شوید. و از انجام آن سود هم داشته باشید، پس با ما همراه باشید.

دستورات معاملاتی بای استاپ و بای لیمیت چیست؟

معاملات فروش


در بازارهای مالی نوین معاملات فروش یکی از طرق متداول کسب سود می باشد، به اینصورت که هر زمان که شما تشخیص دادید در نموداری قیمت از این گران تر نخواهد شد و از این نقطه میتواند ریزش داشته باشد شما میتوانید به کارگزاری خود دستور فروش از عددی مشخص را ارسال کنید و هر چه قیمت ریزش بیشتری داشته باشد سود شما از این معامله بیشتر خواهد شد، به این نوع از دستورات معاملاتی در زبان فارسی، معاملات فروش یا استقراضی و درزبان انگلیسی سل و در جامعه معامله گری دستور short  گفته میشود.

دستورات استقراضی


این نوع از دستورات معاملاتی به صورت استقراضی انجام می شود. اجازه دهید با ذکر یک مثال بیشتر توضیح دهم: تصور کنید به شما گفته شده که قیمت طلا قرار است بزودی نزولی شود. و شما مقداری طلا از دوست خود قرض میکنید. و قرار میگذارید که دقیقا همان میزان طلا رو به دوست خود بازگردانید. مثلا اگر شما یک کیلو گرم قرض گرفته اید باید پس از مدتی همان یک کیلو طلا را بازگردانید. حالا اگر طلا را به قیمت روز مثلا 1000 دلار بفروشید و بعد از مدتی همان مقدار یک کیلو را به قیمت 900 دلار خریداری کنید. و به دوست خود بازگردانید در واقع شما 100 دلار سود کرده اید.

بازارهای مالی دقیقا به همین شکل عمل می کند. یعنی بروکر همان سهام یا نمادی را که شما میخواهید بفروشید نسبت به میزان اعتبار و موجودی شما نزد بروکر در اختیار شما قرار می دهد. و یا به عبارت دیگر مثل این است که شما از بروکر خود مثل 100 سهم قرض کرده اید. و آن را می فروشید و اگر قیمت ریزش کند شما در قیمت پایین تر می توانید مجددا خرید کنید. و 100 سهم را بروکر بازگردانید و مابه التفاوت قیمت خرید و فروش سود شما میشود. که در اینجا پس از بسته شدن معامله نسبت به قیمت آن لحظه سود و زیان شما محاسبه میشود.

دستورات معاملاتی


 در بازار های معاملاتی به طور کلی برای اینکه معامله ای صورت بگیرد. باید از طرف معامله گران دستورات معاملاتی به بروکر ارسال شود. حال این دستورات به چند مدل می تواند صادر و انجام میشود. با ما در این مقاله همراه باشید تا در مورد این دستورات معاملاتی در روش پرایس اکشن جبل عاملی توضیح دهیم.

  تفاوت بین سل استاپ و سل لیمیت


در روش چارتیکال یا همان سنتیمنتال گذشته یکی از انواع دستورات معاملاتی مورد استفاده در بازارهای معاملاتی. سل استاپ می باشد.اما سل استاپ چیست؟

در حالت سل استاپ قیمت جاری بازار بالاتر از قیمتی است که معامله گر قصد فروش آن را دارد بنابراین معامله گر از طریق پلتفرم معاملاتی خود به کارگزار دستور می دهد که اگر قیمت ارزان تر از قیمت حال بازار شد و به قیمت مورد نظر او رسید  برای معامله گر یک معامله ی فروش جدید انجام دهد. چون بنا به هر دلیلی معامله گر این مسئله را می داند. یعنی با احتمال بالاتر این برداشت را دارد که اگر قیمت پایین تر برود. و ارزان تر از این بشود یک نشانه ای است از اینکه باز هم قیمت می خواهد به روند خود ادامه دهد. پس بعد از اینکه این اتفاق افتاد وارد یک معامله فروش می شود یعنی هنگامی که  قیمت به سمت پایین حرکت کند و به آن عدد سل استاپ مورد نظر  معامله گر برسد  کارگزار برای او معامله را فعال می کند و انتظار او نیز این است که  ریزش آن ادامه داشته باشد.

سل لیمیت

یکی دیگر از دستورات معاملاتی سل لیمیت نام دارد. سل لیمیت به این نحو است که قیمت جاری بازار پایین تر است از آن چیزی که معامله گر انتظار دارد به آن برسد و بعد معامله ی  فروش جدید انجام دهد .چون بنا به یک سری دلایل معامله گر انتظار دارد. و برداشت او از حال بازار این است که وقتی قیمت به عدد مورد نظر رسید یک معامله فروش را انجام دهد. یعنی وقتی قیمت صعود کرد و گران تر شد. و به آن عدد و سطح رسید دیگر گران تر از آن نخواهد شد. و آن سقف قیمت سقف بازار است و بعد از آن قیمت ریزش خواهد کرد.

به این از دستورات معاملاتی می گویند معاملات مشروط  یعنی معاملاتی که بصورت پندینگ هستند ،به این صورت که بلافاصله در بازار اجرا نمی شوند و بعد از اینکه قیمت به آنها رسید اجرا می شوند .

در صورتی که قیمت هرگز به آن عدد نرسد اردر(دستور معاملاتی) شما فعال نخواهد شد.

برای مشاهده تمامی ویدیو ها کلیک کنید

بسته شدن معاملات فروش(سل ،شورت)


هر دستور معاملاتی که در جهت فروش باشد. برای بسته شدن نیاز به یک دستور معاملاتی در جهت معکوس خود دارد که در اصطلاح بای تو کاور گفته میشود. به این معنا می باشد که یک معامله خرید به میزان حجم معامله فروش شما در بازار انجام میشود. تا معامله شما در بازار تسویه گردد. تفاوتی ندارد که معامله شما در سود باشد یا در ضرر. در هر صورت از بای تو کاور برای بسته شدن استفاده میکنیم. لازم بذکر است که در برخی از بازار ها مثل بازار فارکس شما تنها با فشردن دکمه close از معامله خارج میشوید. و در بروکر این عمل بطور اتوماتیک انجام میشود. ولی در برخی از بازار ها مانند ارزهای دیجیتال. باید شخصا به میزان حجم در معامله خود دستور خرید در جهت مخالف صادر کنید.

نکته

در معاملات مشروط وجود دارد ،یکی اینکه اگر معامله گر با روش پرایس اکشن جبل عاملی ترید می کند باید از نوع دستورات سل استاپ و بای استاپ استفاده کند و اگر از دیگر روش های مالی رفتاری مثل معامله بر اساس حجم ها یا معامله بر اساس فوت پرینت ها استفاده  می کند میتواند از سل لیمیت ها و بای لیمیت ها استفاده کند .

در روش چارتیکال( سنتیمنتال )پیشنهاد میشود از معاملات لیمیت استفاده نکنیم به این خاطر که حجم های پشت بازار را نمی بینیم و نمیتوانیم با اطمینان بالا وارد معاملات برگشتی بشویم .بعبارتی ما بدنبال موقعیت هایی هستیم که با احتمال بالاتر باشد. و پس از دریافت تاییدیه های کافی وارد معاملات میشویم. ولی در معاملات با دستور لیمیت بدون دریافت تاییدیه و سرنخ های لازم باید وارد معاملات شد که ریسک را افزایش خواهد داد.

نکته دیگری که در معاملات مشروط وجود دارد. این است که معاملات پندینگ به این خاطر که در سرور کارگزاری ها قرار می گیرند. سرعت انجام شدن آنها خیلی بیشتر از این است که ما بخواهیم بطور آنی وارد بازار شویم. و بطور لحظه ای سل تو مارکت داشته باشیم. در دستورات لیمیت معامله گر دستور معاملاتی خود را به کارگزارش به عنوان امین خود سپرده است و به نحوی به او دستور داده است که هر زمان قیمت به عدد مورد نظر رسید این دستور را برای من فعال کن .خوب در اینجا طبیعتا برخلاف و سل تو مارکت  نیازی نیست که دستورات معاملاتی از سیستم معامله گر از طریق اینترنت به سرور بروکر انتقال پیدا کند و بعد از سرور بروکر به بازار برسد بلکه راه انتقال آن نصف است.به همین خاطر اگر بنا به هر دلیلی سرعت معاملات برای شما مهم است از معاملات پندینگ استفاده کنید

سخن پایانی


برای ورود در معاملات فروش (short,sell) از دستورات معاملاتی سل استاپ و سل لیمیت استفاده میکنیم. و برای بسته شدن معاملات پس از باز شدن باید بصورت بای تو کاور انجام شود. در ادامه تاثیر دستورات معاملاتی بر روی سطوح تنش را مورد بررسی قرار خواهیم داد با ما همراه باشید.

مطالب برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 14 =