چارتیکال | فوت پرینت | پرایس اکشن

معامله در 10 ثانیه

با عرض سلام به همه دوستان و همراهان در خدمت شما هستم با مقاله معامله در 10 ثانیه

قبل از شروع در ابتدا به نوبه خود از استاد جبل عاملی پدر پرایس اکشن ایران و فردی که با زحمات و تلاش های خود گام‌های بزرگی در جهت ترویج و توسعه دانش واقعی معامله گری برداشتند تشکر میکنم.

یکی از مزایای سیستم چارتیکال ارزیابی چارت مناسب ترید در کوتاه ترین زمان ممکن است. این مقاله حاصل نکته برداری از صحبت های استاد جبل عاملی و مربیان گرانقدر آکادمی و همچنین تجربیات شخصی بنده در نحوه درک و بکارگیری نگاه به چارت و ارزیابی موقعیت های معاملاتی در کوتاه ترین زمان ممکن است. امید که استاد عزیز با بررسی این مقاله و بیان نکات ارزشمند خود من را درک بهتر این موضوع یاری دهند.

ارادتمند شما مهدی اصغریان

مخاطبین این مقاله افرادی هستند که به تازگی با چارتیکال آشنا شده‌اند و شنیدن این جمله که افراد حرفه‌ای و با تجربه موقعیت های بازار را در 3 ثانیه شناسایی میکنند برای آنها عجیب است. هدف من در این مقاله موشکافی ثانیه هایی است که به چارت نگاه میکنید.

در این مقاله تلاش شده است، با ارائه یک روش مرحله به مرحله شما را در درک بهتر و بکارگیری این نوع دید به بازار یاری کند.

 در سیستم چارتیکال موقعیت ها به وضوح و شفافیت قابل روئیت هستند و اگر شما پس از کسب مهارت لازم بیشتر از 10 الی 15 ثانیه زمان برای فهمیدن یک چارت صرف کنید به احتمال زیاد وارد موقعیت اشتباه می شوید.

پیش از شروع فرض من این است که زوم چارت شما استاندارد است و تمام تعاریف و مفاهیم چارتیکال را بلد هستید.

1- اولین مرحله فهمیدن شفافیت در بازار هست. در این مرحله باید بتوانید قدرت و ضعف و سقف و کف بازار و همچنین سطوح موثر قیمت را بیابید. شما باید این موارد را به صورت کاملا چشمی و بدون استفاده از هیچ ابزاری مشخص کنید. اگر نتوانستید موارد گفته شده را پیدا کنید به سراغ چارت بعدی بروید. زیرا بازاری که به آن نگاه می کنید شفافیت ندارد و نبود شفافیت نشان دهنده عدم حضور معامله گران موثر و وجود پول در بازار است.

در چارت‌های زیر نمیتوانید سوئینگ های موثر قیمت و  قدرت و ضعف را بیابید. بدون صرف وقت بیشتر از این چارت عبور میکنیم.

معامله در 10 ثانیه | با چارتیکال جبل عاملی | منبع درآمد دلاری
معامله در 10 ثانیه | بهترین و بزرگترین منبع درآمد دلاری
معامله در 10 ثانیه | بزرگترین منبع درآمد دلاری

2- در دومین مرحله به صورت چشمی و بدون هیچ ابزار اضافه‌ای به این سوالات پاسخ می دهیم که کجای بازار هستیم؟بازار در روند است یا در حالت(رنج) سایدوی؟ قیمت در حال حاضر در چه حالتی قرار دارد؟ دو حالت کلی برای بازار وجود دارد یا در روند هستیم. یا در حالت (رنج)سایدوی. اگر بازار در روند است به مرحله بعدی می رویم و اگر در(رنج) سایدوی قرار داشت به این سوال پاسخ بدهید که در کجای (رنج)سایدوی هستیم؟ وسط هستیم یا در نزدیکی سطوح موثر. اگر قیمت در میانه ساید وی قرار داشت به دنبال موارد بیشتر نباشید به سراغ چارت بعدی بروید.

پس از موارد بالا با توجه به شکل چارت موقعیت های احتمالی در ذهن شکل میگیرد. یعنی با توجه به حالت و شکلی که قیمت دارد ذهن ما احتمال وجود موقعیت های ادامه دهنده یا برگشتی را میدهد.

روند نزولی

بازار در میانه یک سایدوی است. از این چارت عبور میکنیم.

3- تا اینجا شما متوجه شده‌اید که بازار شفاف است یا نه، سطوح موثر را مشخص کرده‌اید و وضعیت بازار را فهمیده‌اید. همینطور می‌دانید که از بازار انتظار چه نوع موقعیتی داریم. در این مرحله شما تمام اصول و قوانین چارتیکال مثل طول گام، زاویه، و…  را به کار می برید تا متوجه بشوید قوانینی که یاد گرفته‌اید. ستاپ و موقعیت احتمالی مورد نظر را تایید میکنند یا نه. آیا ستاپی که انتظار داشته‌اید درست بوده یا باید دنبال موقعیت دیگری باشید؟ اجازه ورود داریم یا نه؟

در نگاه اول بازار روند است و دنبال موقعیت های ادامه دهنده هستید. ولی در مرحله سوم میفهمید که برای موقعیت های ادامه دهنده مناسب نیست. و باید به دنبال موقعیت های برگشتی باشید.

4- در این مرحله شما از تمام مراحل بالا عبور کرده‌اید. الان باید با توجه به شکل کندل ها به دنبال لبه ورود بگردید. و اینکه بازار لبه ورود را صادر کرده یا خیر.

مثال: در انتهای بازار میبینیم طول گام ها کم شده است عمق زیاد شده است. و در نزدیکی سطح تنش قیمت یک حرکت معنا دار نشان داده است و کندل لبه ورود برای معامله برگشتی را صادر کرده است.

چهار مرحله اصلی برای فهمیدن چارت تمام شد. به کارگیری سریع این مراحل در اول کار ممکن است به چند دقیقه هم برسد. با گذشت زمان و با تمرین بیشتر و رسیدن به پلن شخصی میتوانید با اضافه کردن نکات و قوانین شخصی خودتان این زمان را کمتر کنید.

باید توجه داشت که تمام مراحل بالا صرفا برای فهمیدن سریع چارت تنظیم شده است. اگر خواستید به معامله‌ای ورود کنید حتما تمام موارد چک لیست را با دقت بیشتری تیک بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + نوزده =