چارتیکال | فوت پرینت | پرایس اکشن

انواع دستورات معاملاتی در معامله گری

شاید تا قبل از این خیلی شنیده باشید که می گویند خرید منجر به تقاضا و تقاضا منجر به افزایش قیمت می شود و فروش به معنی ایجاد عرضه و عرضه منجر به ارزانتر شدن قیمت می شود. در این مقاله یک نکته جالب در خصوص انواع دستورات معاملاتی را می خواهیم توضیح دهیم. و آن این است که در روش پرایس اکشن جبل عاملی هر خریدی در بازارها منجر به تقاضا نمی شود. یعنی منجر به صعود قیمت نمی شود و هر فروشی نیز منجر به نزول قیمت نمی شود.

انواع معاملات خرید و فروش


در انواع بازارهای مالی مخصوصا بازارهای دو طرفه دو مدل معامله خرید و دو مدل معامله فروش داریم. معامله خرید زمانی که می خواهیم مالک یک دارایی شویم در واقع یک معامله لانگ انجام می دهیم یعنی این معامله بای یک معامله لانگ بوده است و ما صاحب آن دارایی شده ایم .

در بازارهای نزولی نیز وقتی که می خواهیم یک معامله فروش انجام دهیم آن معامله سل که انجام می دهیم یک معامله شورت است .

پس در روش چارتیکال یا همان سنتیمنتال گذشته، زمانی که با دیگر معامله گرها که با اصطلاحات صحیح و استاندارد معامله گری صحبت می کنند گفت و گو می کنید وقتی می خواهید بگویید وارد یک معامله خرید شده اید، از واژه بای استفاده نمی کنید بلکه باید بگویید معامله لانگ انجام داده اید تا طرف مقابل بداند که این معامله بای که انجام داده اید برای ورود به معامله بوده است یا برای خروج از  معامله بوده است . به این خاطر که وقتی که می خواهید از بازار خارج شوید معامله sell to cover انجام می دهید، sell to cover هم نوعی معامله سل است ولی در جایگاه شورت نیست و همینطور معاملات شورتی را که می خواهید نقد کنید چون به اندازه کافی ریزش انجام شده است فهمیده اید که قیمت بیشتر از این نمی خواهد بریزد و این سود برای شما کافی است .

حال می خواهید معامله خود را نقد کنید، در اینجا buy to cover انجام می دهید buy to cover نیز نوعی دستور خرید است .

پس هر خریدی منجر به افزایش نمی شود مگر معاملات لانگ و هر فروشی منجر به ریزش نمی شود مگر معاملات شورت.

نکته دیگر اینکه معاملات لانگ با معاملات sell to cover نقد می شوند و معاملات شورت با معاملات buy to cover نقد می شوند.

به عنوان مثال زمانی که یک خودرویی را خریداری می کنید ،یک معامله لانگ انجام می دهید و بعد از چند ماه یا چند سال که می خواهید آن را بفروشید صرف نظر از اینکه این خودرو در قیمتی بالاتر یا پایین تر از زمانی که خریدید باشد یعنی در حال حاضر چه در ضرر یا چه درسود باشد می خواهید دیگر مالک آن دارایی نباشید بنابراین آن را نقد می کنید و این یک معامله sell to cover می شود .

اما اگر بخواهید یک چیزی را به صورت استقراضی پیش فروش کنید. این معامله شورت می شود و وقتی که خواستید آن را نقد کنید buy to cover انجام می دهید و معامله لانگ انجام نمی دهید. این تفاوت بین انواع خریدها و انواع فروش ها است .

پس چهار دستور معاملاتی در بازارها داریم


  1. معاملات لانگ که برای ورود به خرید هستند.
  2. معامله sell to cover که برای نقد کردن یا همان کاور کردن خریدها هستند.
  3. معاملات شورت که برای ورود به معامله فروش هستند.
  4. معامله buy to cover که برای نقد کردن و کاور کردن فروش ها هستند.
انواع دستورات معاملاتی در معامله گری

به عنوان مثال برای معاملات شورت فرض بگیرید مقداری طلا دارید، یکی از دوستانتان که در بازار بورس کار می کند و معامله گر است به شما اطلاع می دهد که قیمت دارد وارد دوره ای می شود که روز به روز ارزان تر خواهد شد و اگر الان بفروشید می توانید در آینده با همان مقدار پول وزن بیشتری طلا خریداری کنی .بنابراین امروز طلای خودتان را می فروشید حال مادامی که طلا ارزان و ارزان تر می شود در واقع شما سود بیشتری می کنید به این خاطر که هرگاه قصد کنید طلا بخرید می توانید مقدار وزن بیشتری را خریداری کنید .اما چه زمانی واقعا سود کرده اید؟ زمانی که آن پولی که روز اول در قیمت بالاتر فروختید را الان بتوانید طلا بخرید  یعنی اگر دوباره مالک آن دارایی شوید سود کرده اید .

فرض بگیرید قبل از این معامله شما یک کیلو طلا داشته اید. و به طور مثال الان یک کیلو و 200 گرم طلا دارید و پول تان نیز همان مقدار پول است. و طلا هم همان طلا با همان خصوصیات است. اما شما هنر این را داشته اید که متوجه شوید چه زمانی می خواهد ارزان تر شود. در واقع یک معامله شورت انجام داده اید. یعنی طلاهایی که داشته اید را فروختید. بعد از آنکه به اندازه کافی ارزان شد و به طریقی متوجه شدید بیشتر از این نمی خواهد ارزان شود. یا نمی تواند ارزان شود دوباره خریدید، این یک معامله می شود.

اما این نکته را بخاطر داشته باشید که:

تا مادامی که شما معامله معکوس را انجام نداده اید یعنی میزان طلای اولیه خود را مجددا خریداری نکرده اید همچنان معامله شما باز است و تکلیف سود و زیان شما مشخص نیست. پس در واقع زمانی که شما برای معامله buy to cover انجام میدهید. معامله شما بسته می شود. و میزان سود یا ضرر شما مشخص میشود.

یکی از وظایف بروکر ها این است که امکان پیش فروش استقراضی را برای معامله گران مهیا می کنند. یعنی معامله گر آن طلا را ندارد اما اگر معامله گر بداند در آینده ارزان تر خواهد شد. در واقع بروکر آن میزان طلا را که معامله گر قصد فروش دارد را نسبت به سرمایه معامله گر نزد بروکر در اختیارش قرار میدهد. و امکان پیش فروش استقراضی را برای معامله گر فراهم می کنند. بنابراین معامله گر معامله شورت را انجام می دهد و در روزهای بعدی که ارزان تر شد. از طریق معامله معکوس یعنی معامله buy to cover دوباره می خرد و بروکر سود ما به تفاوت آن را به او می دهد.

سخن پایانی


در این مقاله با دو نوع دستور معاملاتی آشنا شدیم. که در واقع برای بسته شدن معاملات قبلی انجام می شود. تا سود و زیان ما در آن معامله مشخص گردد. همچنین با نحوه انجام معاملات شورت در بازارهای نوین آشنا شدیم که یکی از روشهای کسب درآمد می باشد.

این نکته را بخاطر داشته باشید. در بازارهایی که امکان گرفتن معاملات شورت فراهم باشد، دیگر برای معامله گر هیچ تفاوتی ندارد. که یک نمودار الان صعودی است یا نزولی. به هر حال اگر کسی به قصد نوسان گیری بخواهد در بازار فعالیت داشته باشد همیشه در این بازار ها امکان کسب سود وجود دارد.

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − دوازده =