هشتگ های داغ:

عرضه اولیه چیست؟ 5 گام ساده و سریع تا معامله اولین عرضه اولیه

5 گام ساده و سریع تا معامله اولین عرضه اولیه

به اولین روز عرضه سهام شرکت در بازار سرمایه عرضه اولیه آن شرکت می گویند و این یعنی از روز دوم دیگر آن سهام مانند بقیه سهام های عادی است.

عرضه اولیه دقیقا مثل آش نذری است! مقدار محدود در زمانی مشخص.

آش نذری به مقداری محدود و در زمانی مشخص و با هدفی خاص ارائه می شود. عرضه اولیه هم دقیقا به همین صورت است. 

یعنی شما اجازه دارید تعداد محدودی سهام را در زمانی مشخص معامله کنید که این زمان از سمت سازمان بورس اطلاع رسانی می شود.

زمانی که سهام یک شرکت عرضه اولیه می شود، می توانید تعداد محدودی از سهام آن را با قیمت پایین تری از ارزش واقعی اش خریداری کنید و این یعنی سود!

به تصویر زیر نگاه کنید: 

نموداری که در حال مشاهده آن هستید مربوط به سهام شستا است. به فلشی که روی تصویر قرار داده شده نگاه کنید. زمانی که شما عرضه اولیه شرکتی را می خرید در واقع در قسمت مشخص شده توسط فلش وارد بازار می شوید. 

اکثریت شرکت ها از روز بعد از عرضه اولیه سهامشان به سرعت رشد می کند و  این به معنی ایجاد سود برای کسانی است که سهام آن شرکت را در اختیار دارند.

به طور مثال اگر شما 5 میلیون تومان از سهام شرکت شستا را در روز عرضه اولیه آن خریداری کرده بودید می توانستید در زمانی که رشد آن به 680 درصد رسیده بود، از بازار خارج شده و سود خوبی را کسب کنید. 

یعنی 5 میلیون تومان سرمایه گذاری کردید و بعد در زمان خروج می توانستید تقریبا 34 میلیون تومان برداشت کنید. 

فکر می کنم با این مثال کاملا متوجه شدید که چه قدر ارزش دارد اگر شما بتوانید در روز عرضه اولیه سهام شرکت ها، سرمایه گذاری کنید.

اما دقیقا به همین علت که اکثریت معامله گران بورس متقاضی خرید آن هستند، به هر شخص تعداد محدودی سهام اختصاص می یابد. 

یعنی مثلا شما می توانید فقط 300 عدد سهم در روز عرضه اولیه خریداری کنید و این عدد به گونه ای مشخص می شود که به تمامی افراد به تعداد یکسانی سهام اختصاص یابد.

تا اینجا کاملا متوجه شدید که عرضه اولیه چیست و چرا همیشه سودآور است و از همه مهمتر علت اینکه همه به خرید آن علاقه مند هستند چیست.

در ادامه می خواهیم کمی عمیق تر به موضوع عرضه اولیه بپردازیم و به شما آموزش دهیم که :

  • 5 گام ساده و سریع تا معامله اولین عرضه اولیه چیست؟
  • معاملات عرضه اولیه برای چه کسانی مناسب است؟

پیشنهاد می کنم که حتما در ادامه با ما همراه باشید.

5 گام ساده و سریع تا معامله اولین عرضه اولیه

برای دریافت کد بورسی و معامله اولین عرضه اولیه پیش رو کافیست این 5 کار را انجام دهید: 

  1. دریافت کد سجام 
  2. انتخاب کارگزاری مناسب
  3. احراز هویت کارگزاری
  4. شارژ حساب معاملاتی
  5. اتوماتیک کردن معاملات عرضه اولیه

 

در ادامه به صورت کاربردی و خیلی سریع به شما آموزش داده خواهد شد که چطور این مراحل را انجام دهید و چه نکاتی را باید حتما رعایت کنید.

پخش ویدیو

مرحله اول: دریافت کد سجام

برای دریافت کد سجام کافیست عبارت ” دریافت کد سجام ” را در گوگل سرچ کنید و وارد سایت sejam.ir شوید. در قدم بعدی روی دکمه ” ثبت نام در سجام ” کلیک کنید.

5 گام ساده و سریع تا معامله اولین عرضه اولیه

بعد از کلیک روی این دکمه، وارد پروسه پر کردن یک سری فرم خواهید شد. تمامی این فرم ها به صورت کاملا واضح و با رعایت استانداردهایی طراحی شده اند که شما به راحتی می توانید با هر سطح اطلاعاتی که دارید آنها را پر کنید. 

فقط نکته ای که خیلی باید به آن دقت کنید این است که حتما شماره تلفن همراهی که آن را وارد میکنید به نام خودتان باشد تا در آینده دچار مشکلی نشوید.

بعد از اینکه تمامی فرم ها را به دقت پر کردید و حداکثر طی 48 ساعت آینده کد پیگیری سجام برای شما به شماره تلفن همراه تان ارسال خواهد شد و این نشانه این است که شما تمامی مراحل را درست و صحیح انجام دادید و بعد از آن کافیست برای احراز هویت به صورت حضوری به نزدیکترین دفتر پیشخوان مراجعه کنید تا مراحل ثبت نام شما در سامانه سجام به صورت کامل تکمیل گردد.  حالا می توانید وارد مرحله بعد یعنی انتخاب کارگزاری شوید.

مرحله دوم: انتخاب کارگزاری مناسب

کارگزاری در واقع واسط بین شما و سازمان بورس است. شما پول خود را وارد حساب کارگزاری می کنید و از طریق آن این اجازه را کسب می کنید که بتوانید سهام شرکت هایی که توسط سازمان بورس ارائه شده اند را از طریق کارگزاری معامله کنید.

برای انتخاب کارگزاری و اینکه دقیقا چه معیارهایی را لازم است داشته باشید، در مقالات مرتبط به تفصیل توضیح خواهیم داد.

اما در این جا می خواهیم خیلی سریع به این بپردازیم که کدام کارگزاری واقعا می تواند تمامی نیازهای شما را، حال چه به صورت عرضه اولیه و چه به صورت انجام معاملات سهام شرکت ها برآورده کند و خیلی خیلی کمتر درگیر مشکلاتی که دیگر کارگزاری ها دارند، شوید.

مهمترین نکاتی که حتما باید در انتخاب کارگزاری به آن توجه کنید امنیت، سرعت و خدمات دهی مناسب است.

کارگزاری بانک آینده  دارای اعتبار و پشتوانه قدرتمند بانکی است و مشتریان آن با استفاده از تبلیغات پر زرق و برق و با استفاده از تخفیفات ویژه یا یک سری تکنیک های بازاریابی جذب نشده اند. بلکه اساس و پایه جذب مشتری در این کارگزاری تا الان اعتبار و میزان رضایت مشتریانش بوده است. همین امر باعث شده که مشتریانی در آن  افتتاح حساب کنند که دارای سرمایه های بالا هستند.

و مسئله خیلی مهمتر بحث سرعت، قدرت و پایداری سرورهایش است که به دلیل اینکه عمده مشتریانش را افراد خاص تشکیل می دهند، در اکثریت اوقات هیچ گاه درگیر شلوغی، پایین بودن سرورها و یا سرعت کم انجام معامله نخواهد شد. و پشتیبانی ارائه شده توسط این کارگزاری از کیفیت عالی و مورد پسندی بهره مند است.

آقای احمدرضا جبل عاملی نیز حساب معاملاتی شان در همین کارگزاری است که از طریق لینک زیر می توانید به صفحه ثبت نام آن مراجعه کنید.

پخش ویدیو

مرحله سوم: احراز هویت کارگزاری و سجام

تا مدتی قبل برای دریافت کد بورسی می بایست احراز هویت سجام و احراز هویت کارگزاری مورد نظر خود را هر کدام به صورت جداگانه انجام می دادید تا حساب معاملاتی شما در کارگزاری مربوطه فعال و آماده انجام معامله شود.

اما مدتی است که بعضی از کارگزاری ها به صورت غیر حضوری احراز هویت را انجام می دهند که البته شرط انجام آن احراز شدن هویت شما در سامانه سجام توسط دفاتر پیشخوان دولت است.

بهترین کارگزاری بانک آینده

احراز هویت کارگزاری بانک آینده به صورت غیر حضوری نیز انجام می شود و بعد از ورود به صفحه ثبت نام که در قسمت قبلی لینک آن قرار داده شد، کافیست خیلی ساده چند مرحله ساده را که به صورت کاملا واضح و شفاف می باشد را طی کنید، تا مرحله ثبت نام و احراز هویت شما با موفقیت انجام شود.

مرحله چهارم: شارژ حساب معاملاتی

تا الان اگر دقیقا طبق مراحل گفته شده پیش رفته باشید باید یک حساب معاملاتی فعال در کارگزاری مورد نظر خود داشته باشد. نحوه شارژ حساب تان در کارگزاری خیلی ساده است و به صورت اینترنتی انجام می شود. برای انجام این کار کافیست در کارگزاری خود به دنبال گزینه ” پرداخت وجه ” یا ” واریز وجه ” یا چیزی مشابه این موارد باشید. بعد از یافتن این گزینه کافیست مبلغ مورد نظر خود را وارد کرده و گزینه پرداخت را بزنید.

بعد از پرداخت بلافاصله حساب معاملاتی شما شارژ می شود و آماده انجام معاملات می گردد. 

مرحله پنجم: اتوماتیک کردن معاملات عرضه اولیه

بعضی از کارگزاری ها به شما اجازه می دهند که با فعال کردن یک گزینه در پروفایل کاربری خود اجازه انجام معاملات عرضه اولیه به صورت اتوماتیک را صادر کنید تا بعد از اعلام عرضه اولیه جدید، بدون اینکه نیاز باشد کاری انجام دهید معاملات به صورت خودکار انجام شود. در این شیوه فقط کافیست که پول در حساب معاملاتی خود داشته باشید.

برای انجام این کار وارد حساب کارگزاری خود شوید و با کلیک روی گزینه پروفایل، دکمه ” توافق نامه ها ” را کلیک کنید.

بعد از ورود به منوی توافق نامه ها کافیست تمامی توافق های قرار داده شده در پروفایل خود را قبول کنید تا از این پس معاملات به صورت اتوماتیک انجام شود.

معاملات عرضه اولیه برای چه کسانی مناسب است؟

یه صورت کلی معاملات عرضه اولیه مناسب چند دسته از افراد است.

دسته اول: افرادی که هنوز معامله گری سنتیمنتال را یاد نگرفته اند یا تازه با بورس آشنا  شده اند و اطلاعات زیادی در مورد نحوه پیدا کردن بهترین سهام جهت معامله ندارند.

دسته دوم: افرادی که دید بلند مدت دارند و می خواهند از عرضه اولیه ها به عنوان یک قلک با قابلیت رشد استفاده کنند.

دسته سوم: افرادی که میخواهند با استفاده از مدیریت سرمایه تحلیل سنتیمنتال سرمایه کم خود را رشد دهند و از سودی که دریافت می کنند در بازار به معامله ب‍‍پردازند. در واقع می خواهند با پول بازار معامله کنند.

نتیجه گیری

میزان سوددهی عرضه های اولیه در سال 98

شرکت های بزرگ در زمان ورود به بورس، سهام خود را با ارزشی پایین تر از ارزش واقعی منتشر می کنند که بهترین فرصت برای خرید و سرمایه گذاری است اما تعداد سهام اختصاص یافته برای هر نفر محدود است.

این محدودیت به معنای استفاده نکردن و بهره نبردن از سودی که می توانید از معاملات عرضه های اولیه کسب کنید نیست بلکه فرصتی است برای تازه وارد ها، افراد کم ریسک و کسانی که سرمایه قابل توجهی ندارند اما دوست دارند که سهمی از سود این بازار بزرگ را کسب کنند.

نظر شما در مورد عرضه اولیه ها چیست؟ 

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه نظرات