هشتگ های داغ:

فارکس چیست؟ 3 گام تا انجام اولین معامله در فارکس

3 گام تا اولین معامله در فارکس

اجازه بدهید فارکس را با یک مثال ساده برایتان تعریف کنم. یادتان هست زمانی که به یک کشور خارجی سفر می کنید یکی از کارهای مهمی که انجام می دهید تبدیل پول خود به ارز کشور مقصد است.

یعنی اگر می خواهید به اروپا سفر کنید، پول خود را تبدیل به یورو و زمانی هم که در حال برگشت به کشور خود هستید باقیمانده آن را که به صورت یورو در اختیار دارید به ریال تبدیل می کنید تا بتوانید از آن در کشور خود استفاده کنید.

بازار فارکس به عنوان بزرگترین بازار مالی دنیا دقیقا به همین شکل است. شما در حالت فیزیکی باید به صرافی جهت تبدیل ارز خود به ارز دیگری مراجعه کنید اما در فارکس نیاز به حضور فیزیکی در مکانی خاص ندارید. بلکه از طریق یک خط اینترنت و یک لپ تاپ می توانید از هر جای دنیا این کار را انجام دهید.

نسبت اندازه و حجم معاملات بازار فارکس در مقایسه با بازار سهام نیویورک

به تصویر بالا دقت کنید. میانگین حجم معاملاتی که در بازار فارکس به صورت روزانه انجام می شود در مقایسه با بازار سهام نیویورک، لندن و توکیو بسیار بیشتر است و این نشان دهنده حجم بالای نقدینگی در بازار فارکس است.

یکی از ویژگی های بازار فارکس که شاید برایتان جالب باشد، دوطرفه بودن آن است. یعنی شما می توانید هم از خرید کردن و هم از فروش کردن سود ببرید.

ابتدا خرید کردن را برایتان توضیح میدهم. فرض کنید شما می دانید طی 30 روز آینده قرار است دلار گران شود. بنابراین تصمیم می گیرید که مثلا 1000 دلار خریداری کنید تا زمانی که گران تر شد بتوانید با قیمت بالاتری این 1000 دلار را بفروشید و در این بین از تفاوت قیمت خرید و فروش سود ببرید.

حالا برعکس این معامله را در نظر بگیرید. فرض کنید که می دانید طی 30 روز آینده قرار است دلار ارزان تر از قیمت فعلی اش شود. به نظر شما چقدر خوب بود اگر می توانستید الان 1000 دلار بفروشید و 30 روز دیگر که ارزان تر شد، بخرید؟

در بازار فارکس این امکان وجود دارد چیزی که ندارید را بفروشید و وقتی که ارزان تر شد آن را بخرید و از اختلاف قیمت فروش و خرید سود کنید. این یکی از مزیت های جذاب بازار فارکس است.

مزیت دیگر بازار فارکس دسترسی به اهرم معاملاتی یا Leverage است. اهرم پول شما را به اندازه ای بزرگ می کند که بتوانید در بازار معامله کنید. مثلا اهرم 1:200 هر 1 دلار شما را 200 برابر می کند. مثلا اگر 1000 دلار دارید با استفاده از این اهرم پول شما به 200.000 دلار تبدیل می شود. این به معنی نیست که بروکر حساب معاملاتی شما را به اندازه 200.000 دلار شارژ کند. بلکه به این معنی است که اجازه معامله به اندازه 200.000 دلار را خواهید داشت.

فرض کنید شما می خواهید کالایی را که می دانید در آینده قرار است قیمتش افزایش پیدا کند بخرید. حالا اگر توان مالی شما به اندازه ای باشد که فقط بتوانید 100 عدد از آن را بخرید بهتر است یا 1000 عدد؟ مسلما هر چه قدر که بیشتر بخرید در زمان فروش سود بیشتری را نصیب خود می کنید. اهرم هم دقیقا برای همین منظور است. باعث می شود که قدرت خرید یا فروش ( بازار فارکس دو طرفه است ) شما افزایش پیدا کند. همین موضوع باعث شده که به سرمایه های بالا جهت انجام معامله در فارکس نیاز نباشد و شما می توانید با سرمایه های کم هم معامله کنید.

 

نمایشی از دو طرفه بودن بازار فارکس

یکی از جنبه های منحصر به فرد در بازار بین المللی فارکس این است که وابسته به هیچ کشوری نیست و معاملات بین بانکی کشورها در آنجا انجام می شود. یعنی همانطور که توضیح داده شد، شما زمانی که مثلا با هدف گردشگری به کشوری می خواهید سفر کنید، ابتدا باید در صرافی پول محلی خود را به پول محلی کشور مقصد تبدیل کنید. در زمان انجام این تبدیل یک نرخ ارز برابری بین پول محلی شما مثلا ریال و پول محلی کشور مقصد مثلا پوند وجود دارد. منظور از نرخ برابری ارز مبلغی است که شما باید بابت هر 1 پوند بپردازید است. این نرخ برابری ارز از طریق بازار فارکس که محل تبادل ارزها می باشد،دریافت می شود.

یکی دیگر از ویژگی های بازار فارکس این است که  به صورت 24 ساعته و پنج روز در هفته باز است و ارزها در سراسر جهان در مراکز مالی لندن، نیویورک، توکیو، هنگ کنگ، سنگاپور، پاریس و سیدنی خرید و فروش می شوند.

علت 24 ساعته بودن این بازار این است که مثلا با پایان یافتن روز معاملاتی در ایالات متحده، بازار فارکس در توکیو و هنگ کنگ از نو آغاز می شود. به همین ترتیب، بازار فارکس می تواند در هر ساعتی از روز فعال باشند.

منظور از جفت ارز چیست ؟ لیست جفت ارز های اصلی + نحوه نام گذاری آنها

پخش ویدیو

زمانی که وارد صرافی می شوید و قصد دارید که پول خود را به ارز کشور مقصد تبدیل کنید، در حال تبدیل یک ارز به ارز دیگر هستید. پس در واقع دو ارز در معامله شرکت دارند. یکی خریداری و دیگر فروخته می شود.

 

در فارکس نیز بازارها به صورت جفت ارز هستند. مثلا در همین تصویر بالا نموداری که در حال مشاهده آن هستید مربوط به بازار دلار استرالیا در مقابل دلار آمریکا می باشد که به صورت AUD/USD معرفی می شود.

برای نام گذاری ارز ها از ترکیب حروف نام کشور و نام ارز همان کشور استفاده شده است. مثلا USD را در نظر بگیرید.

دو حرف اول یعنی US نشان گر  United States است و حرف آخر یعنی D نشان گر دلار آمریکا است.

ارز CAD را در نظر بگیرید، CA نشانگر Canada است و D نشان گر دلار کانادا می باشد. در تصویر بالا می توانید لیستی از مهمترین جفت ارزها را در ستون اول و در ستون دوم نام کشورهای آنها و در ستون سوم که نحوه خواندن آنها نوشته شده است را می توانید ببینید.

3 گام تا انجام اولین معامله در فارکس

گام اول: انتخاب بروکر مطمئن و افتتاح حساب معاملاتی

اولین اقدام شما برای انجام معامله در فارکس انتخاب بروکر مطمئن است. کارگزاری یا Broker واسط بین شما و بازار فارکس است و معاملات شما از طریق بروکر در بازار انجام می شود. اما متاسفانه بیش از 90 درصد بروکرهای متقلب و کلاهبردار هستند و بعد از اینکه در حساب معاملاتی خود سود قابل توجهی را کسب می کنند به دلایل کاملا بی ربط امکان دارد که پولی به شما پرداخت نکنند. اگر در ایران زندگی می کنید و قصد دارید که حساب معاملاتی خود را در یک کارگزاری مطمئن افتتاح کنید، پیشنهاد ما کارگزاری PCM که آقای احمدرضا جبل عاملی نیز در آن حساب دارند، است که می توانید از طریق لینک زیر به صفحه ثبت نام آن دسترسی داشته باشید: 

جهت افتتاح حساب معاملاتی در کارگزاری PCM و آشنایی با برخی از مزایای آن ویدئوی زیر را مشاهده بفرمایید.

پخش ویدیو

گام دوم: دانلود، نصب و آماده سازی پلتفرم معاملاتی

نمونه ای از محیط متاتریدر 4

پلتفرم معاملاتی نرم افزاری است که از طریق آن می توانید داده های قیمتی و نمودارهای مربوط به هر بازار را مشاهده بفرمایید تا بتوانید با استفاده از امکاناتی که در اختیار شما قرار می دهد، در بازار معامله کنید.

 

بعد از اینکه حساب معاملاتی خود را در بروکر شارژ می کنید، مبلغی که شما وارد حساب بروکر کرده اید در پلتفرم معاملاتی شما نمایش داده می شود و شما می توانید با استفاده از آن در بازار به معاملات خرید و فروش بپردازید.

معروف ترین پلتفرم معاملاتی، متاتریدر 4 می باشد که در ادامه می توانید با مشاهده ویدیوی زیر به راحتی و در کمتر از چند دقیقه آن را نصب و راه اندازی کنید. 

بعد از انجام این کار شما فقط یک گام بسیار مهم دیگر برای انجام اولین معامله در بازار فارکس پیش روی خود دارید.

پخش ویدیو

گام سوم: یادگیری معامله گری سنتیمنتال و دریافت پشتیبانی تخصصی و حرفه ای

معامله در فارکس به شدت نیازمند به علم معامله گری سنتیمنتال است. شما با استفاده از این علم خیلی ساده متوجه می شوید که به طور مثال قرار است قیمت در بازار EUR/USD بالا برود یا پایین. وقتی که شما به این توانایی برسید درآمد و سود سرشاری را از معاملات خود بر اساس دلار کسب می کنید.

به شخصی که در بازار های مالی معامله و از معاملات خود درآمد کسب می کند معامله گر گفته می شود. شما برای اینکه در معامله گری به تبحر و مهارت لازم دست پیدا کنید، نیازمند داشتن یک مربی و پشتیبان حرفه ای و متخصص در این بازار هستید که مدام همراه شما باشد تا تمامی ابهامات و سوالات شما را در سریع ترین زمان ممکن پاسخ دهد.

ویدیو زیر را مشاهده بفرمایید تا به صورت کامل نحوه انجام گام سوم را یاد بگیرید:

پخش ویدیو

نتیجه گیری: 

فارکس به عنوان بزرگترین بازار مالی دنیا، دارای فرصت های بی نظیری جهت کسب درآمد دلاری است که می توانید با یادگیری اصول صحیح معامله گری سنتیمنتال به رویاها و اهداف خود برسید. اگر قصد معامله در فارکس را دارید در این مقاله به صورت کامل تمامی اقداماتی که لازم است تا اولین معامله خود را انجام دهید آموزش داده شد. تنها کاری که شما لازم است انجام دهید همراه شدن با یک مربی و متخصص است. 

آقای احمدرضا جبل عاملی که سابقه ای بیش از 15 سال معامله در بازار فارکس و بورس ایران دارند بهترین شرایط ممکن را برای شما فراهم کردند. ایشان تمامی تجربیات خود را که حاصل سالها آموزش و کسب علم است را در دوره ای با نام معامله گری سنتیمنتال آموزش داده اند که می توانید به صورت کاملا رایگان از آنها استفاده کنید. پس همین حالا شروع کنید.

 

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه نظرات