تحلیل فاندامنتال چیست و چطور باعث شکست معامله گران می شود؟

تحلیل فاندامنتال چیست و چطور باعث شکست معامله گران می شود

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی علم بررسی صورت های مالی و ارزیابی ترازنامه شرکت هاست.

این کار با هدف پیش بینی آینده قیمت بر اساس آمار و اطلاعات و بررسی میزان موفقیت یک شرکت در پیشبرد اهداف اش است. 

کسی که می خواهد با استفاده از تحلیل فاندامنتال  سهام یک شرکت را معامله کند، می بایست مدام به دنبال اخبار و اطلاعات منتشر شده از آن شرکت باشد و بررسی صورت های مالی، تحلیل شرایط پروژه های شرکت یا عوامل موثر بر پیشرفت از اقدامات مهمی است که باید انجام دهد.

 مثلا فرض کنید که سهام شرکتی را خریداری کرده اید که مواد اولیه اش با دلار خریداری می شود. پس مسلما وقتی که قیمت دلار بالا برود، محصولات این شرکت هم گران تر می شود و نتیجه این گرانی می تواند تولیدات کمتر و در نتیجه پایین آمدن ارزش سهم شود. 

در واقع یک تحلیل گر فاندامنتال با تجزیه و تحلیل اخبار اقتصادی و سیاسی سعی دارد که آینده قیمت سهام یک شرکت خاص را پیش بینی کند که به طور قطع دچار اشتباهات بسیاری در این پروسه خواهد شد و هرگز نمی توان از آن به عنوان راهی برای کسب سود مستمر و پایدار در بازارهای مالی استفاده کرد.

 

پیشنهاد می کنم حتما ویدیو زیر را مشاهده بفرمایید تا با معایب اصلی تحلیل فاندامنتال آشنا شوید:

پخش ویدیو

تحلیل فاندامنتال با تحلیل تکنیکال چه تفاوت هایی دارد؟

همانطور که گفتیم تحلیل فاندامنتال علم بررسی صورت های مالی و محاسبه سود و زیان های گذشته است؛ تا بر اساس این اطلاعات بتواند ارزش واقعی و قیمت ذاتی سهم را مشخص کند.

اما یک تحلیل گر تکنیکال صرفا با هدف پیش بینی آینده قیمت با استفاده از نمودار قیمت و اندیکاتور های مختلف آینده قیمت را پیش بینی می کند. 

 البته لازم به ذکر است که شما برای معامله در بازارهای مالی نباید به دنبال تحلیل گری باشید بلکه باید به دنبال معامله گری باشید.

تحلیل گر تکنیکال با هدف محتوا سازی برای رسانه ها و با استفاده از اندیکاتورهای مختلف آینده قیمت را با احتمال 20 درصد پیش بینی می کند اما نمی تواند هیچ گاه با معامله آنچه پیش بینی کرده است به درآمدی مستمر در بازار برسد. 

بطور کلی فرق اصلی تحلیل فاندامنتال با تحلیل تکنیکال در این است که تحلیل گر فاندامنتال به دنبال صورت های مالی و پیگیری اخبار و عوامل تاثیر گذار بر سهم رفته و بعد از تحقیقات انجام شده تصمیم به خرید و فروش می کند که مسیری بسیار سخت و پیچیده را برای انجام معامله در بازار پیش روی خود دارد و تحلیل گر تکنیکال نیز با استفاده از ابزارهای مختلف که مبنای آنها اتفاقات گذشته بازار می باشد، سعی در پیش بینی آینده قیمت دارد.

اما تحلیل فاندامنتال و تکنیکال هیچ کدام اصلا گزینه مناسبی برای معامله و کسب درآمد در بازارهای مالی نیست. 

ویدیو زیر را ببینید تا با معایب اصلی این روش آشنا شوید:

 

پس اگر هدف شما معامله در بازار فارکس، بورس ایران، رمز ارزها و… است و می خواهید از نوسانات قیمت سود کسب کنید، تا اینجا متوجه شدید که تحلیل تکنیکال و فاندامنتال هر دو کاملا ناکارآمد هستند.

 

مسلما برای رسیدن به یک هدف ابتدا باید برنامه درست و صحیح داشته باشید. جمله معروفی هست که می گوید ” یک انسان نابغه بدون نقشه در یک شهر بزرگ گم می شود اما یک انسان معمولی با یک نقشه در یک شهر بزرگ می تواند به مقصد خود برسد ” 

منظور از نقشه همان راهی است که شما انتخاب می کنید برای رسیدن به هدف خود. 

راه حل چیست؟ با استفاده از چه روشی در بازارهای مالی به سود مستمر و درآمد عالی برسیم؟

معامله گری سنتیمنتال روشی است که در آن می توانید بدون نیاز به استفاده از تجزیه و تحلیل اخبار اقتصادی و یا بررسی گذشته بازار و یا استفاده از ابزارهای مختلفی مثل اندیکاتور، اسیلاتور و … به راحتی نمودار قیمتی تمامی بازارهای مالی را بررسی و بلافاصله تصمیم به خرید یا فروش بگیرید.

 

پایه و اساس معامله گری سنتیمنتال رفتار معامله گران موثر حاضر در بازار است. یعنی شما به راحتی با استفاده از آنچه که همین حالا در بازار در حال رخ دادن است می توانید با احتمال 70 درصد آینده قیمت را پیش بینی کنید.

به نمودار زیر دقت کنید: 

تحلیل فاندامنتال چطور باعث شکست معامله گران می شود

محدود مشخص شده شماره 1 را نگاه کنید. حتی اگر مبتدی هم که باشید خیلی ساده می توانید ریزش بازار را در این ناحیه که شدت گرفته است را تشخیص دهید. 

وقتی که در بازار ریزش اتفاق می افتد یعنی قدرت فروشنده ها بیشتر شده و وقتی که قیمت صعود می کند یعنی قدرت خریدارها بیشتر می شود.

 

در محدوده مشخص شده شماره 1 قدرت فروشنده ها بیشتر شده در نتیجه بازار با شدت زیادی ریزش کرده است و در محدوده شماره 2 خریداران شروع به حرکت دادن قیمت کردند و قصد داشتند که قیمت را بالا ببرند اما نتوانستند. 

چون فشار فروش بیشتر بوده است. حالا تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که با فروشنده ها همراه شوید و از اختلاف بین فروش و خرید خود سود کسب کنید و لذت ببرید.

 

این تنها بخشی از قدرت و سادگی معامله گری سنتیمنتال است که خواستم با یک مثال بسیار ساده آن را به شما نشان دهم. 

وقتی که آن را به طور کامل یاد بگیرید تنها با نگاه کردن به نمودار می توانید به سرعت متوجه شوید که باید بخرید، بفروشید یا اینکه صبر کنید.

نتیجه گیری:

همانطور که گفتیم تحلیل بنیادی علم بررسی صورت های مالی و ترازنامه ها است و در تمام بازار های مالی می توان مورد استفاده قرار داد اما این به این معنی نیست که شما می توانید از آن برای پول درآوردن در بازارهای مالی استفاده کنید. 

 

زمان مهمترین سرمایه شماست. پس زمان خود را به جای اینکه صرف تجزیه و تحلیل اخبار اقتصادی و سیاسی کنید یا خود را با اندیکاتور ها سرگرم کنید، پیشنهاد می کنم به دنبال علم صحیح معامله گری که مستقیما روی افزایش درآمد شما در بازارهای مالی تمرکز دارد، فعالیت کنید. 

معامله گری سنتیمنتال تنها راهی است که می تواند واقعا شما را در مدتی کمتر از آنچه که تصور کنید به یک معامله گر حرفه ای تبدیل کند.

نظر شما چیست؟

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه نظرات