تحلیل تکنیکال چیست و چرا باعث شکست معامله گران شده است؟

تحلی تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال یکی از روش های تحلیل گری نمودارهای قیمت در بازارهای مالی است که پایه و اساس آن مالی کلاسیک است.

این نوع از روش تحلیل گری مدت زیادی است که منسوخ شده و بیشتر در کشورهای جهان سوم رواج پیدا کرده است و کشورهای توسعه یافته با استفاده از تبلیغات کاذب زیادی که انجام داده اند با هدف کسب سود از فروش استراتژی های مختلف با وعده سودده بودن و یا اندیکاتور های مختلف این کار را انجام می دهند.

اندیکاتور ابزاری است که با استفاده از اطلاعات آماری که از قیمت می گیرد و یک سری محاسباتی که انجام می دهد، سعی دارد آینده قیمت را نشان دهد اما به شدت خطرناک هستند و می توانند به راحتی معامله گران ناشی را فریب داده و آنها را وارد معاملات اشتباه کنند.

برخی از این اندیکاتور ها به اندیکاتور اصلاحی معروف هستند. این نوع از اندیکاتور ها دقیقا مثل آن دسته از آدم هایی هستند که مدام حرف خودشان را تغییر می دهند و انسان های بی ثباتی به نظر می رسند.

اندیکاتور اصلاحی همانطور که از اسمش پیداست، نتیجه ای را که به شما چند دقیقه قبل نشان داده است را تغییر می دهد.

فرض کنید که یکی از این اندیکاتور ها را روی پلتفرم معاملاتی خود نصب کرده اید و منتظر هستید که یک سیگنال معاملاتی بدهد. 

بعد از مدتی انتظار مثلا سیگنال خرید را در نقطه ای به شما نشان می دهند و شما وارد بازار می شوید. بعد از چند دقیقه سیگنال خریدی را که به شما داده است را اصلاح می کند و به جای آن سیگنال فروش نمایش میدهد. 

واقعا خنده آور است و از طرفی هم باعث تاسف. افراد زیادی متاسفانه که بعضا دیده می شود مدت زیادی است در حوزه بورس، فارکس و … فعالیت می کنند اما هنوز امید دارند که بتوانند با استفاده از اندیکاتور به اهداف مالی خودشان برسند.

پایه و اساس تحلیل تکنیکال چیست؟

شاید بارها و بارها در جاهای مختلف خوانده باشید که گفته می شود که تحلیل تکنیکال بر اساس یک یک جمله قدیمی پایه ریزی شده است و آن جمله ” تاریخ تکرار می شود ” می باشد.

سرمایه های خیلی زیادی از مردم فقط به خاطر باور و تعصب اشتباه به همین یک جمله از بین رفته و در ازای آن جیب بروکر ها و کارگزاری هایی که مدام اندیکاتورها و روش های مختلف را با زرق و برق زیادی تبلیغ می کنند پرشده است.

ببینید دوستان عزیزم، معامله گری و کسب درآمد از بازارهای مالی چه داخلی و چه خارجی هیچ گاه نمی تواند بر اساس سیگنال چند اندیکاتور به وجود بیایید وگرنه الان نباید بعد از چند دهه تلاش، خیلی از عزیزان به ورشکستگی و ناامیدی برسند.

بروکرها با دادن بونوس (هدیه) و ارائه آموزش های رایگان تحلیل تکنیکال مثل: الیوت، گن، ایچیموکو، فیبونانچی، الگوهای کندل استیک، چنگال اندروز و هزاران مورد دیگر سعی در بی غیرت کردن معامله گران روی ضرر دارند. 

بی غیرتی روی ضرر اصطلاحی است که در بازارهای مالی به کار برده می شود و زمانی است که یک معامله گر به مرحله ای می رسید که دیگر ضرر کردن برایش اهمیت ندارد و از سیستم مدیریت سرمایه خود خارج شده و این روند را تا جایی که به مرز ورشکستگی و از دست دادن کل سرمایه اش می رسد، ادامه می دهد.

مسلما هدف شما از معامله کردن در بازارهای مالی کسب سود و درآمد مستمر است نه اینکه صرفا به یک تحلیل گر آن هم با استفاده از چند اندیکاتور و یا الگو های مختلف تبدیل شوید.

چرا گاهی اوقات دیده می شود که روش های تحلیل تکنیکال و سیگنال های اندیکاتور ها جواب می دهد؟

در بازارهای مالی یک اصل وجود دارد به نام توالی تصادفی. 

توالی تصادفی یعنی اتفاقاتی که به صورت پشت سرهم در یک بازه زمانی اما به صورت کاملا تصادفی اتفاق می افتد.

توالی تصادفی به شما می گوید که امکان رخ دادن هر اتفاقی به صورت تصادفی در بازار وجود دارد. برای درک این موضوع همین حالا پلتفرم معاملاتی خود را باز کنید و یک خط در وسط صفحه خود بکشید و بعد به دقت به کندل ها نگاه کنید. طبق این اصل امکان ندارد که قیمت چندین بار به این خطی که شما کشیده اید واکنش ندهد. 

این به خاطر پویایی و تاثیر بالای نقدینگی در بازار است. پس این تصور اشتباه که روش های تحلیل تکنیکال و سیگنال های اندیکاتور ها واقعا دارند جواب می دهند و می توانند شما را به درآمد مستمر در بازار برسانند را همین حالا دور بریزید.

زمان و پول شما ارزشی بسیار بیشتر از سرمایه گذاری روی اتفاقات تصادفی بازار دارد. تمامی روش های تحلیل تکنیکال که بر پایه اندیکاتورها طراحی شده اند همه شان از اصل توالی تصادفی استفاده می کنند اما واقعیت با آنچه که تصور می کنید متفاوت است. به تصویر زیر نگاه کنید:

تحلیل تکنیکال چطور باعث شکست معامله گران شده است؟

به فردی که نشسته و در حال تماشای پرنده است نگاه کنید. 

فرض کنید که این فرد از ابتدای عمرش تا الان مجبور بوده که بنشیند و هر آنچه که روی دیوار است را ببیند.

 تصور او این است که در رو به رویش یک پرنده در حال پرواز کردن است؛ اما آیا شما که دید وسیع تری نسبت به او دارید، به همین صورت فکر می کنید. 

مسلما خیر. چرا؟

 چون شما در حال مشاهده واقعیت هستید. فردی را می بینید که در جلوی منبع نور مجسمه پرنده را تکان می دهد.

تحلیل تکنیکال در واقع همین طور است. شما هیچ گاه حتی تصور نمی کنید که پشت پرده اندیکاتور ها چه قدر می تواند وحشتناک باشد و چقدر سرمایه گذاری از طریق این روش ها می تواند به نظر احمقانه برسد.

راه حل چیست؟

چطور می توان از طریق فارکس، بورس ایران، معامله ارز های دیجیتال و… به درآمد مطلوب رسید؟

لازم است که نگرش و شیوه تفکر خود را تغییر دهید. آن چیزی که می تواند شما را به موفقیت برساند تحلیل گری نیست بلکه معامله گری است؛ آن هم معامله گری سنتیمنتال.

معامله گری سنتیمنتال علمی است که به شما اصول اصلی شناسایی رفتار معامله گران موثر حاضر در بازار را آموزش و سرنخ های ورود و خروج پول های بزرگ در بازار را نشان می دهد.

وقتی شما بتوانید نشانه های ورود پول های بزرگ در یک بازار را شناسایی کنید، گام بعدی فقط همراه شدن با آنهاست. 

فرقی نمی کند در کدام بازار بخواهید معامله کنید، فرقی نمی کند که کدام تایم فریم معاملاتی را انتخاب کرده اید، شما می توانید با یادگیری علم صحیح معامله گری به درآمد مستمر دلاری و ریالی دست یابید.

در معامله گری سنتیمنتال از هیچ ابزاری استفاده نمی شود و شما می توانید به راحتی هر نموداری از هر بازاری را تنها در کمتر از چند ثانیه بررسی و تصمیم بگیرید که باید بخرید، بفروشید یا نه لازم است که برای موقعیت بهتر کمی صبر کنید.

نتیجه گیری:

اگر به دنبال روشی هستید که بتوانید با آن بهترین موقعیت های معاملاتی را در بازار شناسایی کنید و نمی خواهید در دام زرق و برق تبلیغات بروکر ها و افراد سوجو قرار بگیرید، تنها راه انتخاب شغل معامله گری است.

شغل معامله گری در بازارهای مالی یک بیزینس با درآمد بسیار بالا است که می تواند دلاری و ریالی باشد. 

پیشنهاد می کنم ابتدا خوب فکر کنید و بعد تصمیم بگیرید که آیا می خواهید پول و زمان خود را صرف تحلیل تکنیکال یا هر روش دیگری کنید یا اینکه می خواهید همین حالا به صورت کاملا رایگان دوره معامله گری سنتیمنتال را دریافت و از همین حالا در مسیر موفقیت گام بردارید.

0 Comments
Inline Feedbacks
دیدن همه نظرات